Kokteilis
Pasaulē

Tā nebija cīņa ar vējdzirnavām. Zinātnieki pārliecināti, ka atraduši Servantesa pīšļus0


Baskāju Karmela ordeņa māsu klosteris, kur apbedīts Servantess, atrodas Madridē, Lopes de Vegas ielā.
Baskāju Karmela ordeņa māsu klosteris, kur apbedīts Servantess, atrodas Madridē, Lopes de Vegas ielā.
Foto – AFP/LETA

Pēc tam kad zinātnieki marta vidū paziņoja, ka atraduši Spānijas literatūras celmlauža Servantesa kapu, dzīve Madrides mūķeņu klosterī zaudēja savu rāmumu.

Jau sen zināms, ka atjautīgā bruņinieka Dona Kihota “tēvs” Migels de Servantess Saavedra bija vēlējies, lai viņu apglabā šā klostera kriptā, un 1616. gadā pēc viņa nāves tā arī notika.

Baskāju Karmela ordeņa māsu klosteris (Convento de las Trinitarias Descalzas) atrodas Lope de Vegas ielā netālu no slavenā mākslas muzeja “Prado”. Plāksne pie klostera mūra sienas vēsta, ka šeit apglabāts Servantess (1547 – 1616). Savulaik viņu piecus gadus turēja gūstā alžīriešu pirāti, un tieši Karmela ordeņa māsu klostera samaksātā izpirkuma nauda palīdzēja nākamajam rakstniekam tikt brīvībā.

Atrada gandrīz pēdējā mirklī

Servantesa kapa vietas izpēti vadīja arheoloģe Almudena Garsija Rubio. Rakstnieka mirstīgo atlieku meklējumi sākās pirms diviem gadiem, izmantojot infrasarkano staru aparātu, trīsdimensiju datorskeneri un pazemes pētīšanas radaru. Pētījumi jau izmaksājuši vairāk nekā 110 000 eiro, kas daļai spāņu ekonomiskās krīzes apstākļos šķiet pārāk daudz.

Šā gada februāra beigās zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka vairāk nekā mēnesi ilgušie izrakumi acīmredzot devuši rezultātu, un martā viņi paziņoja medijiem: gandrīz pēdējā mirklī, kad meklēšanu jau gribēja beigt, zem baznīcas pašā galējā stūrī atradās slānis ar pieaugušu cilvēku kaulu gabaliem sliktā stāvoklī, tā laika nauda un koka zārka fragments, uz kura bija iniciāļi M. C.

Mūsdienās nav dzīvu Servantesa pēcnācēju. Māsas Luizes kapa vieta atrodas kādā ciemā netālu no Madrides, un nostāsts vēsta, ka rakstnieka vecvecāki no mātes puses apglabāti zem kādas Madrides baznīcas. Par rakstnieka tēvu nekas nav zināms.

Tiesu ekspertīzes ārsts un antropologs Fransisko Ečeberija, kurš vada kaulu pētījumus, paudis cerību, ka radniecību varēs pierādīt ar DNS paraugu palīdzību, bet viņš vēl nevar pateikt, kā un kad notiks šādi pētījumi. Basks Ečeberija pazīstams kā Spānijas Pilsoņu kara upuru masu kapu pētnieks.


Kļūs par ievērojamu tūrisma objektu

Servantesa mirstīgo atlieku meklēšana notika, izmantojot infrasarkanās kameras, 3D skenerus un ģeoradaru. Sākotnēji tie uzrādīja 33 iespējamās vietas, kur varētu atrasties kauli. Meklētāji teica, ka lielāko uzmanību pievērsīs klostera vecākā korpusa sienām un grīdai. “Radars nepateiks, vai tās ir rakstnieka mirstīgās atliekas, taču norādīs uz kapu,” pirms gada sacīja meklējumu vadītājs. Foto – AFP/LETA

Pieticīga izskata klosteris mūsdienās ir iespiests starp vairākstāvu namiem. Ziņkārīgam garāmgājējam nav iespējams apskatīt izrakumu vietu. Bez abates un Madrides arhibīskapa atļaujas pīšļus nedrīkst pārvest, līdz ar to tālākie pētījumi, iespējams, būs jāveic uz vietas. Tomēr drīz, varbūt jau vasarā, pīšļus varētu novietot baznīcā, un šis kaps pavisam noteikti kļūs par ievērojamu tūrisma objektu, ja mūķenes tam nepretosies.

Klosteris atrodas Madrides vecpilsētā, ko dēvē par rakstnieku rajonu, kur arī citas ielas ir nodēvētas zelta gadsimta jeb 16. un 17. gs. dzīvojušu rakstnieku vārdos.


“Pazudušie” rakstnieki

Par skandālu tiek uzskatīts tas, ka “pazuduši” arī vēl daudzi citi rakstnieki, ne tikai Servantess. Tas noticis katoļu baznīcas senās tradīcijas dēļ – pīšļi sajaucās un pazuda, agrāk kapus nekopa, tās pašas kapa vietas pārdeva arvien no jauna, un jaunus kapus raka virsū vecajiem.

Tā nu nav zināms, kur apglabāti zelta laikmeta lielie gari. Kā piemēru var minēt dzejnieku un spāņu teātra “tēvu” Lopi de Vegu (1562 – 1635), dramaturgu Pedro Kalderonu (1600 – 1681) un dzejnieku Francisko de Kevedo (1580 – 1616). Pazudis arī gleznotājs Djego Velaskess (1599 – 1660). Servantesa pīšļi pazuda 1673. gadā celtniecības darbu laikā.

Spānijā velti meklēt tādu visiem zināmu kapsētu un tūrisma objektu kā, piemēram, Perlašēza kapsēta Parīzē. 19. gadsimtā Madridē slavenībām atklāja Panteonu, bet, tā kā kultūras lielgaru pīšļi nebija atrodami, tur apbedīti “tikai” politiķi.

Pirmais modernais romāns Eiropā

Skaitās, ka Servantess miris 1616. gada 23. aprīlī – tajā pašā gadā un dienā, kad Viljams Šekspīrs. Patiesībā viņi nomira dažādos datumos, jo Anglijas un Spānijas kalendāri atšķīrās.

Servantesa darbs “Dons Kihots” tiek uzskatīts par pirmo moderno romānu Eiropā, un tas lielā mērā iespaidoja spāņu valodas attīstību. Servantess sāka rakstīt Seviljas cietumā, kur viņš bija ieslodzīts neatmaksāto parādu dēļ. Grāmatas pirmā daļa iznāca 1605. gadā, bet otrā – 1615. gadā, tātad pirms 400 gadiem. “Dons Kihots” tulkots daudzās valodās, kopējais metiens ir 500 miljonu grāmatu. Pats rakstnieks nomira nabadzībā.

Kopš 1921. gada romāns “Dons Kihots” latviski izdots vairākas reizes – gan pilnā apjomā, gan saīsināts. Romānu tulkojuši Ādolfs Erss, Ernests Birznieks-Upītis, Konstantīns Raudive un padomju okupācijas laikā 1956. gadā – dzejniece Mirdza Ķempe. 2006. gadā atkārtoti nācis klajā Konstantīna Raudives tulkojums ar Arnolda Spekkes priekšvārdu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Reserved” nosauc pavasara – vasaras modes kolekcijas galvenās tendences: volāni, sietiņi, auklas un ziedu raksti
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 4 pašmāju blogeru Annas Pannas un Kaspara Virsnīša receptes: garšīgam laikam mājās un pie dabas
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Intars Busulis pastāsta par skandāliem ģimenē: durvis gan necērtu, jo pašam tās būs jālabo
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
2 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
1 stunda