Kokteilis
Dzīvo

Sāc domāt par savu bērnu un viņa atkarībām no ierīcēm: efektīvi ieteikumi vecākiem0


Pusaudzis.
Pusaudzis.
Publicitātes foto

Daudzi vecāki bieži sūdzas, ka nevar motivēt bērnus mazāk laika pavadīt pie televizora, datora, ar planšeti vai mobilo telefonu rokās… Kā tam rast risinājumu, lai bērni būtu fiziski aktīvāki, iemācītos tikt galā ar atkarību no ierīcēm un būtu veseli, skaidro britu pedagoģe Helēna Ingla un zinātniece Sjūzena Koana.

Lai varētu apgalvot, ka ir darīts viss, lai bērnam būtu laba fiziskā un garīgā veselība, dienā fiziskajām aktivitātēm jāvelta vismaz 60 minūtes!

Tomēr statistika nav pozitīva – piemēram, Lielbritānijā šīm rekomendācijām seko vien 21% zēnu un 16% meiteņu. Ir pierādīts, ka zema fiziskā aktivitāte negatīvi ietekmē bērnu veselību – paaugstinās aptaukošanās risks un saslimšana ar diabētu. Pētījumi tāpat pierādījuši, ka tas ietekmē arī bērnu psiholoģisko pašsajūtu un sekmju rezultātus mācībās.

Mainiet veidu, kā bērni laiku pavada ar viedierīcēm

Daudzi bērni atzinušies, ka viņiem brīvi pieejamas ir dažādas elektroniskās ierīces: datori, planšetes, mobilo telefoni. Sēdēšana pie ekrāniem vai ar telefonu rokās, saprotams, ir liels ienaidnieks kustībām, turklāt var izraisīt arī spēcīgu ieradumu. Tomēr ir dažādi veidi, kā vecāki ar to var cīnīties. Pirmkārt, ir būtiski norādīt skaidri saprotamus noteikumus, cik ilgi bērns drīkst lietot konkrēto ierīci. Otrkārt, var šīs ierīces bērnam ļaut izmantot noderīgi, lai paaugstinātu viņa fiziskās aktivitātes. Piemēram, varat iestatīt mobilajā telefonā aplikācijas, kas skaita paveiktos soļus, mēra noieto attālumu vai iztērēto enerģiju un kalorijas – tas bērnā radīs vēlmi kustēties un uzzināt rezultātus.

Kļūstiet par piemēru atdarināšanai

Atbalsts un iedvesma no ģimenes locekļu puses ir ārkārtīgi būtisks faktors, lai radītu bērnā vēlmi būt aktīvam. Iegādāties dārgu sportisko ekipējumu un aizviest atvasi uz sporta treniņu pēc skolas nav pietiekoši. Nepieciešams arī rādīt piemēru, kā vajadzētu dzīvot aktīvi arī ārpus treniņu laika. Tā bērns redzēs aktīva dzīvesveida priekšrocības un viņam noformulēsies atbilstoši ieradumi jau kopš bērnības.
Labs veids, kā paradīt bērnam aktīva dzīvesveida priekšrocības ir izbraucieni pie dabas. Daļai no jūsu ģimenes brīvā laika būtu jābūt pastaigām, braukšanai ar velosipēdiem, spēlēm pagalmā un tā tālāk. Neļaujiet arī sliktiem laika apstākļiem izjaukt jūsu plānus! Ģerbieties atbilstoši un atrodiet laiku bērniem, pat ja tas nozīmē – pakļūt zem lietus.

Iemācieties plānot brīvo laiku

Mūsdienās ģimenes dzīve mēdz būt haotiska. Bieži vien šķiet, ka aktivitātēm nav ne laika, ne enerģijas. Dažas izmaiņas ikdienas rutīnā un neliela plānošana ļoti veiksmīgi var šo situāciju mainīt. Centieties, lai bērni daudz staigātu kājām vai braukātu ar velosipēdu, kad vien tas ir iespējam un neaizmirstiet pavadīt laiku kopā.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Reserved” nosauc pavasara – vasaras modes kolekcijas galvenās tendences: volāni, sietiņi, auklas un ziedu raksti
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 4 pašmāju blogeru Annas Pannas un Kaspara Virsnīša receptes: garšīgam laikam mājās un pie dabas
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Intars Busulis pastāsta par skandāliem ģimenē: durvis gan necērtu, jo pašam tās būs jālabo
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
2 stundas