Kokteilis
Mīli

Pirmais vērtējums par cilvēku atkarīgs tikai no divām lietām. Kuras tās ir?0

Foto – Fotolia

Cilvēki, pirmoreiz tevi satiekot, vērtē tevi, balstoties uz tikai diviem kritērijiem, uzskata Hārvarda universitātes psihologi.

Hārvardas Biznesa skolas profesore Eimija Kadija pētījusi pirmos iespaidus kopā ar psihologiem Sūzanu Fisku un Pēteri Gliku vairāk nekā 15 gadus, un viņi ir atklājuši zināmus kopsaucējus šajās mijiedarbībās.

Savā jaunajā grāmatā “Presence” (ang. “Klātbūtne”) Kadija saka, ka cilvēki, pirmoreiz tevi satiekot, ātri atbild uz šiem jautājumiem:

– Vai es šim cilvēkam varu uzticēties?
– Vai es šo cilvēku varu cienīt?

Psihologi uz šīm vērtībām atsaucas kā uz siltumu un kompetenci, un ideālā gadījumā tu vēlies, lai tevi uztver kā abu šo īpašību pārstāvi.

Interesantā kārtā Kadija apgalvo, ka lielākā daļa cilvēku, it īpaši profesionālā kontekstā, uzskata, ka kompetence ir vissvarīgākais faktors. Galu galā, viņi vēlas pierādīt, ka ir gudri un gana talantīgi, lai spētu tikt galā ar pienākumiem.

Bet patiesībā tieši siltums jeb uzticamība ir svarīgāks faktors tam, kā cilvēki tevi vērtē.

“No evolucionārās perspektīvas,” stāsta Kadija, “mūsu izdzīvošanai būtiskāk ir zināt, vai cilvēks ir pelnījis mūsu uzticību.”

Tas liekas pašsaprotami, ja ņem vērā, ka alu cilvēku laikā svarīgāk bija saprast, vai tavs līdzcilvēks tevi nogalinās un nozags visu, kas tev pieder, nekā to, vai viņš ir gana kompetents, lai iekurtu labu ugunskuru.

Bet kaut arī kompetenci vērtē augstu, Kadija saka, ka tas notiek pēc tam, kad ir nodibināta uzticība. Pārāk liela koncentrēšanās uz sava spēka izrādīšanu var patiesībā nāk par sliktu.

Viņa stāsta, ka praktikanti ļoti bieži ir pārāk uztraukušies, lai radītu par sevi iespaidu kā par gudru un kompetentu cilvēku, ka tas var novest viņus pie sabiedrisku pasākumu izlaišanas, palīdzības neprasīšanas un vispārēji radīt iespaidu kā par nepieejamiem cilvēkiem.

Saistītie raksti

Tāpēc augstu sasniegumu alcējiem var gadīties izjust aukstu dušu, kad nesaņem darba piedāvājumus, jo neviens viņus neiepazīst un neuzticas kā cilvēkiem.

Kadija saka: “Ja kāds, uz kuru tu centies atstāt iespaidu, tev neuzticas, tu netiksi pārāk tālu, bet patiesībā vari pat radīt aizdomas, jo radīsi manipulatīva cilvēka iespaidu. Silts, uzticams cilvēks, kurš ir arī spēcīgs, viesīs apbrīnu, bet tikai pēc tam, kad esi nodibinājis uzticību, tavs spēks kļūst par dāvanu nevis par draudu.”

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: vai tu esi perfekcionists?
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kanādas premjerministrs Džastins Trudo izrādījis atbalstu princim Harijam un Meganai viņu lēmumā atteikties no monarhu statusa
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Markus Riva pastāsta, ko patiesībā viņš domā par to, ka nav iekļuvis “Supernova” finālā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO. “Riga Street Food Festival” Vecrīgā pulcējis aptuveni 8000 apmeklētāju
24 minūtes
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs pārsvarā mākoņaina
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Atklāj, cik izmaksās Rīgas centrāltirgus darbības audits
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Austrālijā turpina degt ugunsgrēki; daudzviet lietus izraisa haosu
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Latvijā
Vija Beinerte: Ko es meklēju kino zāles tumsā – trīsas un vektoru, patiesību vai provokāciju?
6 stundas