Kokteilis
Veselam

Lelles tikai meitenēm? Nē, arī puikām1

Kāpēc meitenes lielākoties spēlējas ar lellēm, bet puikas ar mašīnām? Atbilde ir vienkārša – tāpēc, ka vecāki meitenēm pērk lelles, mīkstās mantas un trauciņus, bet zēniem – mašīnas, ieročus un konstruktorus. Lelles: vai tās ir tikai meitenēm? Pamēģini bērnam pašam ļaut izvēlēties gan no tradicionāli meitenēm paredzētajam, gan puiku mantām. Par leļļu lietām portālam mama.ru stāsta bērnu psihologs.

Daudzi vecāki iedomājas, – ja puika spēlēsies ar lellēm, tad jāceļ trauksme, jo šāda izvēle var būt saistīta ar problēmām sava dzimuma apzināšanās procesā un seksuālo orientāciju. Tas ir absolūti nepareizi.

Lelle ir viena no labākajām attīstošajām rotaļlietām. Rotaļas ar lellēm veicina bērna emocionālo attīstību. Spēles laikā bērns lellei piedēvē domāšanas spējas, jūtu izpaušanu, mācās to saprast, izteikt savas emocijas attiecībā pret lelli – dusmoties vai gluži pretēji – priecāties, smieties kopā ar to, žēlot un samīļot lelli. Neviena cita tradicionālā puiku rotaļlieta šādas attīstības spējas nesniedz – saprast otru, izrādīt labestību, rūpes un līdzestību.

Vēl viens svarīgs moments – ar lelles palīdzību bērns var “izlādēt” savas emocijas. Tādā veidā bērns vieglāk var tikt galā ar saviem pārdzīvojumiem. Piemēram, sarājot lelli vai ieliekot to kaktā, bērns tiek galā ar paša aizvainojuma sajūtu.

Lelle arī bērnā attīsta intelektuālās spējas, kā arī spēju tikt galā ar ne īpaši mīlētiem, taču obligātiem ikdienas darbiņiem.

Kopā ar lelli mazulis uzzina, kur atrodas acis, kur mute, rokas, kājas… Noteikti katra māmiņa būs ievērojusi, ka nosēdināt mazuli uz pasaku lasīšanu būs daudz vieglāk, ja blakus tiks nolikta arī lelle. Tīrīt zobus, ēst putru, savākt mantas ir daudz vieglāk un jautrāk, ja blakus bērnam ir palīgs – lelle.

Komunicējot ar lelli, bērns “trenē” savas sociālās prasmes saprasties ar citiem, arī pats iejūtoties dažādās lomās. Rotaļu laikā ar lelli, bērns pats var modelēt dažādas dzīves situācijas un tās izspēlēt: iešanu pie daktera, strīdu bērnudārzā, spēles ar draugiem pagalmā, ceļošanu utt.

Tā nu sanāk, ka lelles bērnam palīdz attīstīties gan kā personībai, gan emocionāli un intelektuāli. Tādēļ nesteidz savam dēlam atņemt iespēju paspēlēties ar lellēm.

Kā izvēlēties lelli

Saistītie raksti

Vēlams izvēlēties pareizās ķermeņa proporcijas. Diemžēl, dažas lelles ir ar nedabiski lielām galvām, garām kājām, lielām acīm… Tas viss var novest pie tā, ka bērnā nepareizi veidosies priekšstats par cilvēka ķermeni, kā arī var ietekmēt viņa viedokli par to, kas ir skaists. Pērkot lelli, noteikti vajadzētu izvēlēties bērna vecumam atbilstošu izmēru, lai mazulis ar rokām to varētu viegli satvert un noturēt. Savukārt lelles sejā nevajadzētu būt attēlotām pārāk spilgtām emocijām. Ja lelle raudās vai smiesies – bērnam nebūs iespēja pafantazēt.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Reserved” nosauc pavasara – vasaras modes kolekcijas galvenās tendences: volāni, sietiņi, auklas un ziedu raksti
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 4 pašmāju blogeru Annas Pannas un Kaspara Virsnīša receptes: garšīgam laikam mājās un pie dabas
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Intars Busulis pastāsta par skandāliem ģimenē: durvis gan necērtu, jo pašam tās būs jālabo
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
2 stundas