Kokteilis
Baudi

FOTO: Modes muzejā būs apskatāmas unikālas lelles0


Autorlelles modes muzejā.
Autorlelles modes muzejā.
Publicitātes foto

No 2020. gada 21. janvāra līdz 29. februārim Modes muzejā būs apskatāma starptautiska autorleļļu mini izstāde «Parfīms». Tajā būs izstādītas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Par iedvesmas avotu leļļu māksliniekiem kalpojuši slaveni aromāti. Izstādes atklāšanā būs iespēja uzzināt vairāk par autorlellēm no projekta organizatores Nadeždas Ciganovskas.

Kas ir autorlelle?

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru OOAK (One-of-a-kind). Tā līdz pat vissīkākajām niansēm darināta ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un metodika – labāko meistaru lelles, ja reiz redzētas, ir viegli atpazīstamas. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek ārkārtīgi smalki izstrādāta. Autorlelles apbrīno, kolekcionē un aplūko kā mākslas darbus.
Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas, tālab leļļu izstāde, kurā apskatāmi vairāku autoru darbi, piedāvā lielu dažādību. Autorlelles iedala gan pēc žanra (portretlelles, fantāzijas lelles, reālistiskās lelles), gan pēc izmantotās tehnikas (tekstila, koka, plastikas lelles). Īpašs autorleļļu atzars ir lācīši jeb tediji – arī šie simpātiskie leļļu meistaru darbi kļuvuši par «lāčiem ar raksturu».

Autorleļļu konkurss “Parfīms”

Izstādē Modes muzejā būs apskatāmas autorlelles un lācīši (teddy), kas piedalījušies starptautiskā konkursā «Parfīms». Konkursā piedalījās leļļu mākslinieki no 16 valstīm, par laureātiem starptautiska žūrija atzina 36 darbus.
Rīgā būs apskatāmas lelles un lācīši, ko žūrija izraudzījusies no konkursa labākajiem darbiem. Izstāde Modes muzejā (Rīgā, Grēcinieku 24) būs apskatāma tikai mēnesi – no 2020. gada 21. janvāra līdz 29. februārim. Šī būs jau otrā leļļu izstāde, kas muzejā tapusi sadarbībā ar starptautisko autorleļļu izstādi «Panna Dollя». Leļļu mini izstāde būs aplūkojama Modes muzeja izstādes «Dāma krinolīnā» ietvaros, sniedzot lielisku iespēju ne tikai izzināt modes vēsturi, bet arī apbrīnot miniatūros mākslas darbus.
Autorleļļu konkursa «Parfīms» organizētāja Nadežda Ciganovska (Baltkrievija) ir māksliniece, pasniedzēja un kuratore, starptautiskās autorleļļu izstādes «Panna Dollя» rīkotāja, daudzu starptautisku autorleļļu konkursu žūrijas locekle. Lelles viņa darina jau 16 gadus, 13 gadus nodod savas zināšanas arī citiem, kuri vēlas iemācīties taisīt lelles.

Autorlelles Modes muzejā
Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: Keita Midltone emocionāli reaģē piemiņas pasākumā un nespēj valdīt asaras
16 stundas
RR
Rebeka Rogale
Kokteilis
FOTO: no interjera audumiem pazudis glamūrs
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Supermodele Kara Delavinja piekrīt izaicinājumam kāpt kalnos, bet vēlāk atzīst, ka no viņas “nekas nebija palicis pāri”
18 stundas

Lasītākie raksti

AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Gaidāms politiski karsts pavasaris. Ata Klimoviča reportāža no Gruzijas
Speciālreportāža 7 stundas
FG
Franks Gordons
Pasaulē
Franks Gordons: Kā pirmajai “iedzēla” Latvijai
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija pēdējo reizi piedalās ES augsta līmeņa sanāksmē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Uzņēmēja no Latvijas tīra birojus Gērnsijā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” kapteiņa Dārziņa jubilejā 11. reizi sezonā paliek “sausā”
5 stundas