Kokteilis
Veselam

Dismorfofobija – bailes no sava ķermeņa, pārņemtība ar nepilnībām0

Foto – 123rf.com

Uztraukums par savu ārējo izskatu sievietēm ir diezgan raksturīgs. Mēs varam stundām ilgi darboties pie spoguļa, pētot savas vizuālā veidola stiprās un vājās vietas, bažījoties ieraudzīt jaunu pumpu uz sejas vai lieku centimetru uz gurniem. Un, protams, ļoti viļamies, redzot nepilnības. Bet ir cilvēki, kas gan ārējās nepilnības, gan iedomātās uztver kā reālas un tver to pārāk nopietni! Tas var ietekmēt veselību. Smagākos gadījumos  ārsti runā par tādu psihisko traucējumu kā dismorfobiju. Kādi ir šīs slimības simptomi? Un vai ir iespējams no tās izvairīties?

No sākuma tiksim skaidrībā, kas tad ir dismorfofobija. Šo traucējumu var tulkot kā bailes par savu ārējo izskatu vai tā noliegšana. Turklāt cilvēks ieciklējas uz saviem trūkumiem vai savdabīgumu. Turklāt šis traucējums agrās stadijās ir raksturīgs abiem dzimumiem. Domas par nepilnībām cilvēku vajā visu laiku, tādēļ cieš visas viņa dzīves sfēras. Cilvēks nevar izveidot ģimeni, jo nav pārliecināts, ka viņu ar TĀDU defektu neviens neiemīlēs, nevar pilnvērtīgi strādāt, jo ir pazemināta pašapziņa. Un, kas ir pats trakākais – cilvēkiem, kas cieš no dismorfofobijas, ir augsts pašnāvības izdarīšanas risks.

 Dismorfofobijas iemesli

* Novērots, ka tiem vecākiem, kuri pārāk rūpīgi seko savu bērnu ārienei un reizē nesniedz bērniem mīlestību un glāstus, atvases kļūst par vergu savam fiziskajam izskatam. Bērns sāk domāt – ja viņš neatbildīs iedomātam ideālam, vecāki viņu vairs nemīlēs. Vēlāk psihiskie traucējumi progresē un visas savas dzīves neveiksmes cilvēks “noraksta” uz savu ārieni.

* Slimība var rasties arī dēļ vienaudžu emocionālā spiediena vai izsmiekla. Īpaši pusaudžu vecumā (visbiežāk dismorfofobija parādās šajā vecumposmā), ja ir kāda vizuālā īpatnība, piemēram, deguns ar pauguriņu, vasarraibumi, lielas ausis, atstarpe starp priekšzobiem u.tml.

* Ir teorija par to, ka dismorfofobija nododas ģenētiski, jo biežāk tā parādās cilvēkiem, kuru radu lokā jau kāds cietis no šīs kaites.

* Žurnāli, internets un televīzija tāpat nospēlējusi savu lomu, norādot, kādi ir fiziskie ideāli, kuri daudziem jo dzaudziem ir nesasniedzami. Meitenes, redzot modeles ar pazeminātu svaru, moka sevi ar diētām, puiši visiem spēkiem cenšas palielināt muskuļu masu. Rezultāts ir kā uz delnas: pusaudži ir neapmierināti ar savu ārieni, savukārt pieaugušo dzīvē izvirza paaugstinātas prasības pretējam dzimumam.

Dismorfofobijas simptomi

Ir virkne simptomu, kas var liecināt par dismorfofobiju:

* Īpašas attiecības ar spoguli. Turklāt ir cilvēki, kuri meklē spogulī jebkuru leņķi vai rakursu, kurā ieraudzīt kaut ko nelielu, kas savā izskatā neapmierinātu. Starp slimniekiem ir cilvēki, kuri neieredz spoguli: viņiem katrs skatiens savā atspulgā sagādā milzu stresu.

* Šādi cilvēki neieredz fotografēšanos. Ja tomēr kāds ir pamanījies viņu uzņemt foto uzņēmumā, tad viņi var to sīki, kritiski pētīt vai prasīt iznīcināt.

* Cilvēki ar dismorfofobiju daudz biežāk par citiem kļūst par plastisko ķirurgu klientiem. Starp viņiem ir tādi, kuri nespēj apstāties un operācijas seko viena aiz otras. Tas finālā var radīt veselības problēmas vai izkropļotu ārieni.

* Reizēm cilvēki ar šādiem traucējumiem – tieši otrādi – izvēlas ekstravagantus apģērbus un ārieni, neparastu meikapu, lai novērstu uzmanību no saviem, viņuprāt, trūkumiem.

* Ja cilvēks ar dismorfofobiju uzskata, ka viņam ir figūras problēmas, viņam var attīstīties anoreksija vai arī viņš var kaitēt savai veselībai ar pāraktīviem treniņiem.

* Tas, ka cilvēks cieš no dismorfofobijas, var saprast sarunas gaitā. Lai par ko arī runātu, viņš vienmēr atgriezīsies pie tēmas par vizuālo ārieni.

* Īpaši smagos gadījumos cilvēks var atteikties no saskarsmes ar apkārtējo pasauli.

Kā ārstē dismorfofobiju?

Ārstēšana atkarīga no slimības smaguma un formas. Visvieglāk ārstēt šos traucējumus pusaudžu vecumā. Mēdz arī būt, ka cilvēks bez citu palīdzības šo slimību “pāraug”.

Reizēm ar kaiti palīdz tikt galā tuvinieku un draugu atbalsts. Šeit galvenais atbalstītāju izaicinājums ir – palīdzēt cilvēkam noticēt sev. Tas nozīmē, ka jāatzīmē cilvēka vērtības un spējas, piemēram, nepārspējamo stilu, skaistos matus, labās ēst gatavošanas prasmes vai labi padarītu darbu.

Saistītie raksti

Ja slimības iemesls ir cenšanās sekot glancēto žurnālu ideāliem, ieteicams aizvākt materiālus, kas rada stresu un pārslēgt uzmanību uz kaut ko citu, piemēram, reizēm palīdz jauna aizraušanās un hobiji.

Ja saslimšanai ir daudz nopietnāka forma, bez speciālista palīdzības neiztikt. Te ieteicama psihologa vai psihoterapeita palīdzība, kā arī dažāda veida psiholoģiskie treniņi. Reizēm nepieciešamas ārsta izrakstītas zāles. Mēdz izmantot arī hipnozi. 

Materiāls pēc psylive.ru

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Reserved” nosauc pavasara – vasaras modes kolekcijas galvenās tendences: volāni, sietiņi, auklas un ziedu raksti
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 4 pašmāju blogeru Annas Pannas un Kaspara Virsnīša receptes: garšīgam laikam mājās un pie dabas
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Intars Busulis pastāsta par skandāliem ģimenē: durvis gan necērtu, jo pašam tās būs jālabo
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
45 minūtes
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
2 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
1 stunda