Kokteilis
Dzīvo

5 brīnišķīgas idejas, kā saklāt svētku galdu: iesaka Gundega Skudriņa un IKEA0

Foto: Jānis Vīksna

Jau vakar portāls kokteilis.lv rakstīja, ka IKEA interjera dizaineri kopā ar svētku organizatori Gundegu Skudriņu ir radījuši piecus Latvijas simtgadei veltītus svētku galdu klājumus – iedvesmojies vēl skaistākiem svētkiem savās mājās. Šie galdi veltīti Latvijas tradīcijām, dabai un kultūrai. Galdi paredzēti kā vieta, kur ikvienam smelties idejas savu svētku galdu rotāšanai, un tie IKEA veikalā būs apskatāmi no 15. līdz 18. novembrim.

Vakar piedāvājām iespēju ielūkoties Ziedoņa un Jūras tematiskajos galda klājumos, turpretī šodien, piedāvājam apskatīt tematiskos galda klājumus, kas veltīti Latvijas Tradīcijām, Dabai un Dziesmu Svētkiem.

1. Tradīcijas

Foto: Sintija Dozberga

Pirtsslotu smarža, vecmāmiņas izlolotas receptes un rāmi vakari ģimenes lokā – godājam paaudžu mantojumu, kam vienmēr būs īpaša vieta mūsu sirdīs.

Publicitātes foto

Ja esi dabas mīļotājs, rotā galdu ar dažādiem augiem un dabas veltēm – vāzēs kārto melleņu mētras, stikla traukos saliec zīles vai riekstus, veido uz galda ornamentus no smilgām. Taupi naudu klājot svētku galdu. Svinīgam noformējumam nebūt nav jābūt dārgam. Izdomā, ko īsti vēlies, un padomā, vai kārotajai lietai būs pielietojums ilgtermiņā. Svētku sajūtu var radīt, arī dāvājot jaunu un varbūt pat nebijušu pielietojumu ikdienišķiem mājsaimniecības priekšmetiem, piemēram, šķīvjiem, vāzēm, svečturiem, salvetēm. Svētku galdā pat ikdienā lietotie trauki un galda piederumi izskatīsies pavisam citādi.

Foto: Sintija Dozberga

“Par laimi tradīcijas mūsos vēl ir un mēs spējam viņas transformēt modernā veidā,” atzīst Gundega. Viņa arī piebilst, ka mums līdz šim brīdim ir saglabājušies pirts rituāli un mēs pieminam aizgājušos veļu laikā, tāpat mums ir sveču laiks un gadskārtu ieražās vēl aizvien ēdam zirņus, gadskārtas un tautasdziesmas. Visas šīs tradīcijas iespējams apvienot skaisti, eleganti un mentāli saklāt uz galda.

“Katram no mums mājās ir kāds lina galdauts vai māla trauks. Ikviens var sabērt zirņus kādā traukā un radīt stila elementu, kas papildina galdu. Turklāt, jāatceras, ka katrs no mums ir personība un mūsdienās ir ļoti svarīgi klāt galdu personībai, katram individuāli,” stāsta Gundega. Turklāt viņa arī paskaidro, ka šajā galda klājumā krēslu krāsu saskaņojusi ar pirtsslotām un koks ar smilgām.

2. Daba

Foto: Sintija Dozberga

Tik zaļa kā nekur. Rasas dzirdītas pļavas atsauc atmiņā bērnību, un svaiga gaisa malks priežu mežā ļauj aizmirst ikdienas rūpes. Ienes dabas dāvātu mieru savās mājās.

Publicitātes foto

Izvēlies tēmu un krāsu savam galdam. Padomā, kādi materiāli un krāsas tev patīk, un izvēlies vienu. Ar ko tev tie asociējas? Piemēram, zaļa krāsa varētu saistīties ar dabu. Iedvesmojies izvēlētajai tēmai, izejot dabā vai apskatot ar tēmu saistītus attēlus internetā, dodies uz mežu vai jūras krastu pakaļ rotājumiem un dekorē ar tiem svētku galdu.

Publicitātes foto

“Šis ir par tēmu mežs, pļavas un pilnīgi visa daba, kas ir mums apkārt,” stāsta Gundega. Viņa uzsver, ka klājot galdu, iespējams miksēt teju pilnīgi visu, jo īpaši, ja tēma ir daba. Kombinē koku, stiklu, mālu, pinumus, kažokādas un dažnedažādākos dabas elementus.

Ir jāsaprot, ka klājot galdu jāapzinās kāds konkrēts vadmotīvs, piemēram, glezniņa ar lāci. Viens elements var kalpot kā pamats, lai pārējo galda klājumu veidotu pa šo vienu elementu.

3. Dziesmu svētki

Foto: Sintija Dozberga

Dziesma caurvij Latvijas mūžu. Neaizmirstams kopā mirklis, kad ar trīsošu sirdi izdziedam savu dvēseli pateicībā par brīvību un it visu, kas mums ir dots.

Dodies dārgumu medībās. Interesantas lietas var atrast gan veikalā, gan dabā, gan vecmāmiņas bufetē. Dziesmu svētku dalībnieki galda rotājumā var izmantot nošu lapas un tautastērpa elementus – prievītes, Lielvārdes jostu vai saktas.

Publicit’tes foto

“Šis ir viens no svarīgākajiem galdiem, un neskatoties uz to, ka izvēlējos to pa tēmu Dziesmu Svētki, tas patiesībā simbolizē brīvību un to, kas mums visiem ir vissvarīgākais,” stāsta Gundega. Turklāt viņa arī piebilst, ka pēc viņas izpratnes Latvija ir cilvēki, un tie esam visi mēs, katrs diedziņš valsts karogā esam mēs katrs, kas veidojam šo valsti.

“Sakta, Lielvārdes josta un dzintari, skaisti trauki, tekstīlijas, pledi un sarkanbaltās krāsas, tas ir tas, kas mums ir nepieciešams, lai radītu svētku sajūtu tuvojošos valsts svētkos,” par pēdējo galda klājumu stāsta svētku organizatore Gundega Skudriņa.

Foto:

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: vai tu esi perfekcionists?
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kanādas premjerministrs Džastins Trudo izrādījis atbalstu princim Harijam un Meganai viņu lēmumā atteikties no monarhu statusa
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Markus Riva pastāsta, ko patiesībā viņš domā par to, ka nav iekļuvis “Supernova” finālā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atklāj, cik izmaksās Rīgas centrāltirgus darbības audits
5 minūtes
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs pārsvarā mākoņaina
5 minūtes
VB
Vija Beinerte
Latvijā
Vija Beinerte: Ko es meklēju kino zāles tumsā – trīsas un vektoru, patiesību vai provokāciju?
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Austrālijā turpina degt ugunsgrēki; daudzviet lietus izraisa haosu
2 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Kā brālis improvizē, tā arī es.” Saruna ar tekstilmākslinieci Edīti Pauls-Vīgneri
3 stundas