Kokteilis
Baudi

5 brīnišķīgas idejas, kā saklāt svētku galdu: iesaka Gundega Skudriņa un IKEA0

Foto: Juris Zolbergs

IKEA Latvija interjera dizaineres Rita Rimke un Baiba Freija sadarbībā ar pasākumu organizatori Gundegu Skudriņu ir radījušas piecus Latvijas simtgadei veltītus galdu klājumus, no kā smelties iedvesmu svētku sajūtas radīšanai mājās.

Lūk, viņu padomi, kā ikviens var viegli un skaisti noformēt savu svētku galdu. Galdi paredzēti kā vieta, kur ikvienam smelties idejas savu svētku galdu rotāšanai, un tie IKEA veikalā būs apskatāmi no 15. līdz 19. novembrim.

“Pirmkārt šie galdi tapuši par godu Latvijas simtgadei, bet mūsu mērķis bija parādīt, ka funkcionāls galds arī var būt krāšņs un tam nav jābūt milzīgam. Turklāt, IKEA mērķis ir parādīt sabiedrībai, kā radīt pieejamus svētkus ikvienam,” – saka Rita un Baiba.

“Kultūra un tradīcijas, daba, jūra un Dziesmu Svētki, tas ir tāds kā latviešu sabiedrības kodols. Tas ir pamats tam, kā mēs esam auguši un kā mēs audzinām savus bērnus,” stāsta Gundega Skudriņa

Katrs no galdiem būs simboliski veltīts kādai latviešiem svarīgai tēmai – tradīcijām, dabai, Ziedonim, jūrai un Dziesmu svētkiem. Galdu noformējumā izmantoti gan dažādi dabas materiāli, gan ļoti ikdienišķas lietas neparastās kombinācijās, ko katrs pats bez milzīgas piepūles un lielām finansēm var atkārtot savās mājās, klājot svinīgo pusdienu vai vakariņu galdu.

1. Ziedonis

Foto: Sintija Dozberga

Mēs augam ar savu dižgaru daiļdarbiem, un kultūra ir mūsu lielākais lepnums. Ziedu klājums, kur kā krāšņas puķes uzplaukst dzejas rindas, ir veltījums izcilajam dzejniekam Imantam Ziedonim.

Klājot galdu, izpēti savus krājumus. Padomā, kādi galda piederumi – šķīvji, glāzes vai rotājumi tev jau ir mājās un vai tie piestāvēs izvēlētajai svētku tēmai. Izmanto to, kas tev jau ir, jo tā nereti rodas visinteresantākās idejas. Piemēram, literatūras cienītāji galda klājumā var izmantot savu iemīļoto autoru dzejas rindas, ko ar auduma flomāsteru uzraksta uz salvetēm vai galdauta.

Foto: Sintija Dozberga

“Ziedonis ir tāds, kas aizrauj visus. Vienalga – liels vai mazs, vai bērns, vai vīrietis, vai sieviete. Turklāt viņam ir tik pateicīgs uzvārds, lai sekotu līdzi arī pasaules tendencēm, respektīvi – ziediem. Tāpēc šo galdu uzziedējām vienā ziedošā Ziedonī, kurā ikviens var klausīties latviešu iemīļotā dzejnieka epifānijās,” par to, kas iedvesmojis veidot tik krāšņu un ziedošu galdu, stāsta Gundega. Viņa vēl piebilst, ka paldies Dievam, ka mūsu kultūra ir tik varena un ziedoša, jo tā baro mūs visus un padara par skaistu, drosmīgu un varenu tautu.

Lai radītu vēl lielāku svētku sajūtu vai emocionālus mirkļus kopā ar ģimeni pie svētku galda, rotājiet šķīvjus ar īpašiem citātiem. Tas radīs emocionālu siltumu un skaistus mirkļus kopā.

2. Jūra

Foto: Sintija Dozberga

Mūsu miera osta un spēka avots – Baltijas jūra. Jau tūkstošiem gadu viļņu šalkas un bezgalīgas tāles, kas ļauj skatieniem brīvi klejot, spārno mūsu iztēli un iedvesmo jauniem sasniegumiem.

Publicitātes foto

Klājot galdu, izveido ēdienkarti. Vēlams, lai tā ir saistīta ar svētku galveno tēmu vai pat krāsu. Ja lepojies ar to, ka dzīvo pie jūras, liec galdā jūras veltes un galda noformējumā izmanto izskalotus kociņus, akmeņus vai gliemežvākus. Izvērtē, cik brīvas vietas vajadzēs uz galda ēdienam un kā to interesantāk pasniegt, piemēram, uz ēdienu pasniegšanai paredzētiem ratiņiem.

Foto: Sintija Dozberga

“Šeit mums ir tapusi jūra, kur patiešām ir atnestas mūsu Baltijas jūras smiltis, kas ieliktas rāmīšos. Salikām kokus, gliemežvākus un skaistus traukus, aktuālas tekstīlijas un paklājus. Doma ir tāda, ka šos galdus veido cilvēki savās mājās, balstoties uz savām sajūtām un izpratni par jūru, nevis to, kā to rāda žurnālos vai kā to rāda Gundega,” par otrā galda klājumu stāsta Gundega. Viņa arī piebilst, ka patiesībā šādai galda klāšanai nekas daudz nav nepieciešams. Ir tikai jāsaskaņo krāsas un lietas. Un jāieklausās savās sajūtās.

Turklāt viņa atzīst, ka nav nepieciešams klāt galdu pēc etiķetes paraugiem. Drīkst un ir pat vēlams galda klājumā izmantot dažādas formas, kārtot traukus ģeometrijās, tajā skaitā galda piederumus izkārtot netradicionāli.

Raksta otro daļu portālā www.kokteilis.lv lasiet rīt – 17.novembrī!

Foto:

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: vai tu esi perfekcionists?
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kanādas premjerministrs Džastins Trudo izrādījis atbalstu princim Harijam un Meganai viņu lēmumā atteikties no monarhu statusa
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Markus Riva pastāsta, ko patiesībā viņš domā par to, ka nav iekļuvis “Supernova” finālā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO. “Riga Street Food Festival” Vecrīgā pulcējis aptuveni 8000 apmeklētāju
59 minūtes
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs pārsvarā mākoņaina
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Atklāj, cik izmaksās Rīgas centrāltirgus darbības audits
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Austrālijā turpina degt ugunsgrēki; daudzviet lietus izraisa haosu
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Latvijā
Vija Beinerte: Ko es meklēju kino zāles tumsā – trīsas un vektoru, patiesību vai provokāciju?
7 stundas