No piektdienas kinoteātrī “Kino Bize” sāks izrādīt katalāņu režisores Karlas Simonas (Carla Simon) autobiogrāfisko ģimenes filmu “Frīdas vasara” (Summer 1993). Filma ir uzņemta vietās, kur režisore bērnībā pavadījusi vasaras. Filmas uzņemšanā ir iesaistījusies liela daļa režisores ģimenes, mūziku komponējot brālim, vienu no lomām atveidojot māsai, bet padomus scenārija izstrādē sniegusi audžumamma. Ģimeniski veidotās filmas “Frīdas vasara” Latvijas pirmizrāde 7. septembrī pl. 19:00.

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Filma vēsta par sešgadīgo Frīdu, kas pēc lieliem pārdzīvojumiem 1993. gadā tiek aizvesta no lielpilsētas dzīves Barselonā pie mammas māsas ģimenes laukos. Apjukusī Frīda nonāk skaistā, senā lauku mājā kalnu un mežu ielokā. Jaunie audžuvecāki un trīsgadīgā meitiņa Anna sirsnīgi uzņem Frīdu, taču bezrūpīgās bērnu rotaļas un saulainā vasaras ikdiena mijas ar nevainīgu dumpinieciskumu un pārpratumiem, grūtsirdīgajai meitenei ar nerātnajām, tumšmatainajām cirtām cenšoties sadzīvot ar jaunajiem apstākļiem un ģimeni. Draudzība ar mazo māsīcu Annu un rāmā vasara laukos Frīdai ļauj samierināties un atklāt neierastus apvāršņus piedzīvojumiem.

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Filma ir ārkārtīgi dzīvīga un sirsnīga. Tā rada noskaņu par rāmu un ar sauli piepildītu vasaru Spānijas laukos. Stāsts par Frīdas atgūšanos no zaudējuma un pielāgošanos jaunajai dzīvei ir balstīts režisores Simonas bērnības pieredzē, tāpēc filmas veidošanā ļoti nozīmīga bijusi aktieru atlase. Režisore atzīst, ka filmas veiksme lielā mērā slēpjas rūpīgi veiktajā aktieru atlasē, vēlāk uzņemšanas laukumā atstājot daudz vietas brīvai varoņu pašizpausmei: “Aktieru atlases process bija ļoti ilgs. Mēs meklējām Frīdu sešus mēnešus, kuru laikā tika izvērtētas aptuveni tūkstoš meiteņu! Mēs meklējām bērnus, kuri jutās līdzīgi kā filmas varoņi reālajā dzīvē, jo bērniem ir grūti lūgt nospēlēt specifisku lomu. Tāpēc Laijai ir ļoti daudz no Frīdas, bet Paula ir līdzīga Annai. Mēs arī gribējām redzēt, kā abas varones varēs saspēlēties savā starpā. Jūs varat redzēt, ka Laija un Paula brīnišķīgi saderas un starp viņām uzreiz izveidojās attiecības līdzīgi tām, kādas bija paredzētas scenārijā.” (British Film Institut)

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Ģimenes drāma “Frīdas vasara” ir režisores Karlas Simonas debijas filma, kura ir saņēmusi divus apbalvojumus 2017. gada Berlīnes kinofestivālā, tostarp bērnu un jauniešu žūrijas balvu kā gada labāka pilnmetrāžas filma, ko izvēlas Berlināles Generation Kplus starptautiskā bērnu un jauniešu žūrija. Tā ir izvēlēta arī kā Spānijas pieteikums Amerikas kinoakadēmijas apbalvojumam “Oskars” labākās ārzemju filmas kategorijā.

Video: