Kokteilis
Baudi

VIDEO: skatītāju iemīļotās filmas “Paradīze 89” un “Turpinājums” piedzīvos televīzijas pirmizrādes0

Publicitātes foto

Augusta nogalē un septembra sākumā LTV piedāvās televīzijas pirmizrādes divām Nacionālā Kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros tapušām filmām. Režisores Madaras Dišleres spēlfilma “Paradīze ‘89” un pieredzējušā dokumentālista Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums” vēl nesen bija skatāmas uz kino ekrāniem visā Latvijā, bet jau 26. augustā un 2. septembrī nonāks pie LTV1 skatītājiem.

“Paradīze ‘89” ir filma par Atmodas periodu bērna acīm – piedzīvojumu stāsts visu laiku bērniem. 1989. gada augustā divas māsas dodas ciemos pie māsīcām uz mazpilsētu. Meitenēm nav daudz informācijas par procesiem, kas tūliņ mainīs viņu pasauli, tomēr pārmaiņu vēsmas ir jūtamas. Pieaugušo nepieskatītās meitenes iztēlojas, kā ir būt pieaugušām – brīvām no vecāku nospraustajām robežām. Televīzija pa to laiku ziņo par asiņainiem notikumiem, meitenēm pieaugušo dzīve ir emocionāli pārāk sarežģīta, un viņu starpā rodas saspīlējums. Viņas baidās, ka tuvojas karš, un viena no māsām pieņem lēmumu doties uz Baltijas ceļu. Tā ir viena no filmas vizuāli iespaidīgākajām ainām, kurā sevi var mēģināt saskatīt apmēram 700 brīvprātīgo, kas 2016. gada vasarā piedalījās epizodes filmēšanā netālu no Cēsīm. Madaras Dišleres filma “Paradīze ‘89” ir aizkustinošs vēstījums par bērnību konkrētā laikmetā – bērnības atmiņu retrospektīva veselai paaudzei. Pati režisore arī veidojusi scenāriju. Operators – Gints Bērziņš, producentes – Aija Bērziņa un Alise Ģelze. Filma tapusi studijā “Tasse Film”, tā ir Latvijas un Vācijas kopražojums.


Arī filmā “Turpinājums” aktuāla ir bērnības tēma. Izcilais dokumentālists Ivars Seleckis fiksējis piecus pirmklasniekus un parāda, kā šodienas realitātē dzīvo bērni, kuru starta punkti ir krasi atšķirīgi. Kāds ar stiprām saknēm Latvijas laukos, cits, kura mamma strādā Lielbritānijā, vēl kāds, kura vecvecāki nonākuši Latvijā tikai pēc Otrā pasaules kara, – viņi visi sāk skolas gaitas vienā valstī, tomēr viņu dzīves ir pilnīgi atšķirīgas. Filmas scenārija līdzautore ir sociālantropoloģe Dace Dzenovska, operators – Valdis Celmiņš, producenti – Antra Gaile un Gints Grūbe. Filma tapusi studijā “Mistrus Media”.

“Paradīze ‘89” pie LTV1 skatītājiem nokļūs 26. augustā, plkst. 18.50, savukārt “Turpinājums” – 2. septembrī, plkst. 18.45. No 6. septembra LTV1 ēterā atgriezīsies arī programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros veidoto filmu tapšanas stāsti. Raidījums būs vērojams ceturtdienās, plkst. 19.30, un pirmais stāsts būs par dokumentālo filmu “Laika tilti”, kas vēsta par Baltijas poētisko dokumentālo kino – unikālu parādību pasaules kino vēsturē. Tāpat šajā rudenī būs skatāmi stāsti par filmām “Homo Novus”, “Lustrum”, “Jēkabs Mimmi un runājošie suņi” un citām simtgades filmām.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: kas ātrāks – lidmašīna “Sukhoi Su-31” vai BMW M klases auto?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skaistākās operu ārijas par mīlestību festivālā “Summertime” Jūrmalā
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: Jānis Stībelis laiž klajā jaunu singlu un aicina uz jubilejas koncertu
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Latvijā
Viens vedējs, lielāka cena. Maksa par atkritumu izvešanu var celties
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB aiztur Dobeles domes iepirkumu komisijas vadītāju
40 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: “Politiķiem ir bail šo lietu kustināt.” Uzņēmēju diskusija par atbalstu aktīvai rīcībai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Stājies spēkā Ušakovam nelabvēlīgais spriedums strīdā ar Ķirsi
35 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Latgales mežos izvērš divas sēņotāju glābšanas operācijas
1 stunda