Kokteilis
Baudi

VIDEO: psihoterapija baseinā0

Publicitātes foto

Rudens kino sezonas aizsākums izskatās ļoti cerīgs – dāsni pārstāvētajā Eiropas kino iekļaujas arī Kannu kinofestivāla ārpuskonkursa filma “Peldi vai grimsti”.

Desmit (!) kategorijās Francijas nacionālajai kino balvai “Cēzars” bija nominēta Žila Leluša dramēdija “Peldi vai grimsti”, kuras pirmizrāde norisinājās Kannās. Ne jau prestižākajā – konkursa – skatē, bet ārpus tās, taču ne jau balvu skaitā vien mērojamas filmu kvalitātes. Aktiera, nu arī režisora Žila Leluša debijas filmā uzsvars likts uz cilvēcību, melniem jociņiem un veselu lēveri dažādu traumu, ar kurām jātiek galā, jo, kā veiksmīgi iztulkots filmas nosaukums gan angļu, gan latviešu valodā, izvēles ir tikai divas – grimt vai peldēt.

Bertrāns jau labu laiku ļāvies depresijai, bet kāds nejauši pamanīts sludinājums viņam liek pieteikties vīriešu sinhronās peldēšanas nodarbībās. Baseinā esošā pusmūža vīru kompānija ir kolorīta – neciešams biznesmenis Markuss, vienmēr neapmierinātais Lorēns, dzīves pabērns Tjerī, Simons, kurš, tāpat kā pirms 25 gadiem, vēl joprojām lolo sapni par rokzvaigznes cienīgu karjeru, un vēl –, bet par tās sasniegumiem galīgi nerūpējas trenere Delfīne. Kad viņas vietā stājas krietni šerpākā Amanda, peldēšanas entuziastiem jāatmet jebkādas domas par veču kopā būšanu, kad mazu fizisku piepūlīti atalgo ar dāsnu alus kausu un uzkodām, jo vīri tiek nomocīti līdz pēdējai spēka kripatiņai. Taču kopā viņiem izdodas ne vien piedalīties Eiropas sacensībās par labākās vīriešu sinhronās peldēšanas komandas titulu Norvēģijas ziemeļos, bet arī rast pleca – pat vairāku – sajūtu, lai tiktu galā ar sasāpējušām problēmām, salīmētu pašapziņas druskas un beidzot atkal nostātos uz savām kājām. Scenāristi nav sirguši ar pieticību un katram no varoņiem izdomājuši izteiksmīgus tarakānus. Par ticamības faktoru gan viņi nav aizdomājušies, bet tā arī netiek prasīta, gluži otrādi – “Peldi vai grimsti” ir izklaides filma, kuras galvenais uzdevums ir parūpēties, lai skatītājs, pamezdams kinoteātri, aiziet labā noskaņojumā.

10 nominācijas “Cēzaram” – arī kā labākajai filmai, par režiju un oriģinālscenāriju, un uz šo balvu pretendēja arī četri aktieri, no kuriem Tjerī lomas atveidotājs Filips Katrīns tika atzīts par labāko. Piesaucot arī Esteri Viljamsu un Basbija Bērklija ūdens horeogrāfijas labākos piemērus no Holivudas vēstures, Lelušs ar savu maskulīno komandu braši ampelējas, kā arī apspēlē vīrišķības ideju, pieslienoties tradicionālajam apgalvojumam, ka īsti veči nekad nepadodas.

Saistītie raksti

Interesanti, ka pērn arī Lielbritānijā tika producēta filma par vīriešiem sinhronās peldēšanas entuziastiem. Vai gaisā virmo jauna komēdiju modes dvesma, kurai kājas aug “Visu vai neko” (1996) universālajā uzstādījumā?

“Peldi vai grimsti”/”Le grand bain”

  • Francija, Beļģija, 2018
  • Režisors: Žils Lelušs
  • Lomās: Matjē Amalriks, Gijoms Kanē, Filips Katrīns, Benuā Polvurde
  • No 23. augusta kinoteātros

Filmas treileris:

LA.lv