Kokteilis
Baudi

VIDEO: krievu baletdejotājs Parīzē0

Publicitātes foto

Rūdolfa Nurijeva nebūt ne vieglā izvēle kļuvusi par Ralfa Fainsa trešās režisētās filmas scenārija pamatu. “Nurijevs. Baltais krauklis” atklāj dažas nedēļas 1961. gada vasarā, kad Parīzē ar viesizrādēm uzstājās krievu baletdejotāji.

Džūlijas Kavanas biogrāfiskā grāmata “Rūdolfs Nurijevs. Dzīve” saņēma ļoti slavinošas atsauksmes, kaut arī tās galvenais varonis – neapšaubāma baleta un dejas pasaules vispār leģenda – nevarēja lepoties ar apkārtējiem patīkamu un jauku personību. Trīspadsmit gadus pēc grāmatas izdošanas uz ekrāniem nonākusi filma, kas kinematogrāfiskā veidā ietēr­pusi vārdus un atklāj vienu no skandalozākajām bēgšanas epizodēm PSRS vēsturē. Jau kā krievu baleta zvaigzne Rūdolfs Nurijevs devās viesizrādēs uz Parīzi, un atrašanās brīvā pasaulē, kā arī nemitīgie konflikti ar dejotāju “pieskatītājiem” paātrināja 23 gadus vecā vīrieša lēmumu neatgriezties dzimtenē, kaut arī šāds solis nozīmēja radikālas pārmaiņas gan pašam Nurijevam, gan viņa ģimenei – nākamreiz ar māti viņš tikās vien pie viņas nāves gultas 1987. gadā ar īpašu Mihaila Gorbačova atļauju.

Piedzimšana vilcienā, skarbā bērnība, pirmā reize baletā kā skatītājam, un izteiktais vienpatis Rūdijs savu dzīvi nolēma veltīt dejai. Kaut arī talantīgs, bet neciešams komunikācijā, viņš nokļūst Aleksandra Puškina – viņa slaveno skolnieku vidū ir arī Mihails Barišņikovs – redzeslokā, un nepaiet ne ilgs laiks, kad jauna zvaigzne ir dzimusi. Kompromisus neatzīstošs, pēc pasaules kultūras izslāpis, līdz perfekcijai spēkus izdzenošs – Nurijevs iemieso ideālo mākslinieku, kurš gan pieprasa pielūgsmi, gan nespēj izprast elementāru cilvēcību, taču kļūst par dejas dievu, tiklīdz uzkāpj uz skatuves.

Ne mazāk par savu varoni ambiciozs ir Ralfs Fainss, kura trešā režisētā filma gan aptvērusi veselu laikmetu, gan portretē leģendu (lomā – ukraiņu baletdejotājs, debitants Oļegs Ivenko), turklāt pats iejuties krieviski runājošā Aleksandra Puškina tēlā. Baleta pasaules intrigas, kas parasti izpelnās krietni lielāku uzmanību, piekāpjas sarežģītās personības un politiskās situācijas priekšā, savukārt tās kapitulē baleta epizožu priekšā – režisora Fainsa perfekcionisms pieprasīja galvenajai lomai izcilu dejotāju. Tradicionālais stāstījums, kas, tuvinādamies kulminācijai, tagadnē notiekošo šķaida ar atmiņu epizodēm, bez lieka pompa demonstrē, kā starp Ļeņingradu un Parīzi dzimst zvaigzne, kas uz visiem laikiem izmainīja baletu un vīrieša tēlu tajā.

“The White Crow”/”Nurijevs. Baltais krauklis”

  • Lielbritānija, Francija, 2018.
  • Režisors: Ralfs Fainss
  • Lomās: Oļegs Ivenko, Ralfs Fainss, Čulpana Hamatova, Adele Eksarhopolosa, Luiss Hofmans
  • No 26. aprīļa kinoteātros

Filmas treileris:

LA.lv