Kokteilis
Baudi

VIDEO: īsais kurss Itālijas kino vēsturē0

Publicitātes foto

Paolo Virdzi jaunākajā filmā “Maģiskās naktis” kāda reiz slavena producenta līķis savij ironiju un Itālijas kino vēstures spožās lappuses.

Itālijas kino vēsturē bijuši dažādi posmi, un Paolo Virdzi izvēlējies itāliskās komēdijas norietu kā savas jaunākās filmas “Maģiskās naktis” laikmetu raksturojošo fonu. Ironija, ar kādu viņš noskatās uz 1990. gada 3. jūnija notikumiem, ir gan spoža, gan bezgala skumja, un tajā kā aizlaiku rēgi klīst industrijas spožumu reiz izjutušie sirmo galvu īpašnieki, kuri ir pārliecināti, ka jaunie neko nemāk, jo zāle taču reiz bija zaļāka un debesis zilākas.

Naktī, kad Pasaules kausa pusfinālā cīnījās Itālija un Argentīna, Tibrā iegāžas automašīna, un, kad ierodas policija, tajā atrod reiz slavena producenta līķi. Kad uz policijas iecirkni tiek izsaukta viņa mīļākā, spilgti izkrāšļotā blondīne norāda uz trim potenciālajiem slepkavām – scenāristu konkursa dalībniekiem, kuri pēdējās nedēļas pavadījuši Romā, apošņājot industrijas gaisu.

Pirmizrādi piedzīvojusi Romas kino festivālā – un tā nav ironija! – un pagājušajā rudenī izrādīta arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla programmā, Virdzi lente prasa priekšzināšanas, kas bagātīgajā sižetā ieviestu 20. gadsimta kinokultūras kontekstu skaidrību. Zelta laikmets, kad neoreālisti un itāliskās komēdijas meistari radīja jaunu, ļoti plašam lokam saprotamu ekrāna valodu, astoņdesmitajos sagaidīja loģiskās beigas, un pārsvaru ņēma televīzija. Teju mūžīgā cīņa par formātiem un starp personībām izspēlēta ar ironiju pret pagājības pieminekļiem, piekaisīta ar citātiem (“Žils un Džims” ir niecīgs piemērs to jūrā) un Romas ainavām, kas šai filmai piedod papildu sentimentu, tāpat kā Džankarlo Džanīni un Ornellas Muti lomas.

Saistītie raksti

“Maģiskās naktis” nav no filmām, kas jaunajiem kinoveidotājiem ļaus cerēt uz lielo veiksmi, gluži otrādi – tā apzināti norāda uz mokām un problēmām, kas diezin vai kādreiz zudīs no šīs industrijas nebūtībā. Virdzi arī pasmaida par tiem reliktiem, kuri nav gatavi atdot savas pozīcijas jaunajai paaudzei, un epizodiskās lomās safilmē virkni ārpus Itālijas mazpazīstamu seju, lai it kā uzsvērtu autentiskumu, jo, kopā ar laimīgo trijotni dodoties kinematogrāfiskajā ekskursijā, vārdi bez uzvārdiem krietni nodarbina kinovēsturi zinošo skatītāju atmiņu krājumus. Taču atpazīstamākās situācijas (Mastrojāni raudāšana, Roberto Benīni siluets u. c.) ļaus sajusties arī kā savējam Itālijas kino veidotāju aprindās.

“Maģiskās naktis”/”Notti Magiche”

  • Itālija, 2018
  • Režisors: Paolo Virdzi
  • Lomās: Mauro Lanatija, Džovanni Tosksano, Irēna Vetere, Džankarlo Džanīni, Ornella Muti

Filmas treileris:

LA.lv