Kokteilis
Baudi

VIDEO. Atmiņas un sajūtas: “Liepājas dzintaram” – 55!0

Publicitātes foto

Koncertzālē “Lielais dzintars” 25. maijā ar vērienīgu koncertu un īpašu konferenci tiks svinēta leģendārā festivāla “Liepājas dzintars” 55 gadu jubileja. Koncerta režija un mākslinieciskā vadība uzticēta dziedātājam Igo. “Festivāls pēdējo reizi notika 2006. gadā. 55 gadi ir retrospektīvi – atmiņām un tā laika sajūtām,” atklāj Igo.

Pirmais plaša mēroga mūzikas pasākums Liepājā notika 1964. gadā, kad to sauca par Baltijas republiku estrādes kolektīvu salidojumu. Pēc pāris gadiem risinājās festivāls “Kad tiekas draugi”, un tikai 1967. gadā tas ieguva “Liepājas dzintara” nosaukumu. Interesanti, ka “Liepājas dzintaru” nekad nav izdevies sarīkot gados, kas beidzas ar pieci: 1965., 1975., 1985., 1995. un 2005. gadā festivāls nenotika. “Kad “Liepājas dzintars” notika, visa Liepāja, Latvija to diezgan labi juta. Īpaši liepājnieki, kas saistīti ar mūziku. Sabrauca cilvēki no malu malām. Labākie mūziķi uzstājās “Pūt, vējiņi!” estrādē un plūca laurus kā solisti, instrumentālisti, komponisti. Viņiem tas bija labs stimuls tālākai darbībai. Jau pati dalība festivālā bija īpašs notikums, kur nu vēl iegūt kādu godalgu. Plaši pārstāvēta bija Lietuva,” stāsta Igo.

Igo atklāj, ko jubilejas pasākuma apmeklētāji redzēs: “Mēģināju apzināt festivālā godalgotos mūziķus, kas vēl tagad aktīvi muzicē. Programmu esmu veidojis tā, lai notikumi uz skatuves cits citu papildinātu. Lai arī šis lielkoncerts notiks “Lielajā dzintarā”, mēs mēģināsim radīt to īpašo festivāla sajūtu. Reanimēsim to ar foto un video materiāliem.”

Lielkoncerts veidots divās daļās. “Lielkoncerta pirmajā daļā “Vilnis krastā” tiks godināti mūziķi, kuri savulaik bijuši uz festivāla skatuves, tikuši godalgoti, bet kuru vairs nav starp mums: Zdislava Romanovska, Ojāra Grīnberga, Mārtiņa Freimaņa, Nika Matvejeva dziesmas Jāņa Strazda vokālās grupas pavadījumā dziedās Olga Rajecka, Zigfrīds Muktupāvels, Ingus Ulmanis un Aigars Voitišķis, Ivo Fomins, arī es pats. Savukārt koncerta otrajā daļā “Dzintars plaukstā” skanēs dziesmas no grupas “2 x BBM” repertuāra, Juris Pavītols spēlēs 70. gados tapušās dziesmas, arī slavenos “Vairogus”, Vjačeslavs Mitrohins uz vienu vakaru uzburs grupu “Stroncijs”, Ieva Kerēvica muzicēs kopā ar grupu “Spirit Shadows”, ar kuriem viņa uzstājās 2002. gada festivālā, būs arī grupa “Credo” un vēl daži pārsteigumi,” atklāj Igo. Koncerta noslēgumā skanēs komponista Zigmara Liepiņa īpaši komponētā dziesma “Es būšu, ja tu būsi”, kas tapa “Liepājas dzintara” jubilejas pasākumam 2006. gadā. “Šoreiz to atskaņos divi kori diriģenta Jēkaba Ozoliņa vadībā,” neslēpj Igo.

Igo īpaši aicina ikvienu pirms koncerta apmeklēt festivālam veltīto konferenci, kuras pamattēmas ir par festivāla “Liepājas dzintars” vēsturi, kultūras un politisko kontekstu, mantojumu, estētiku. “Šī būs lieliska iespēja apmēram divu stundu garumā dzirdēt gan faktus, gan arī emocionālas lietas un saprast, kas festivāls “Liepājas dzintars” bija par fenomenu, turklāt konferencē akcents tiks likts uz Liepājas mūzikas vēsturi. Festivāls katru gadu uz nedēļu pārvērtās par revolūciju, kas iedeva “švunku” mūziķiem un ļoti augstu pacēla profesionālo latiņu,” norāda Igo. Koncertzāles foajē būs skatāma festivālam veltītā izstāde, kurā varēs aplūkot grupām un mūziķiem piešķirtos diplomus un balvas, plakātus un citas trofejas.

Kad un kur?

  • 25. maijā plkst. 14.00 festivāla konference “Lielais dzintars” Ziemeļu atpūtas telpā. Ieeja brīva
  • 25. maijā plkst. 19.00 lielkoncerts “Lielais dzintars”
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
  • Cena: EUR 12–25

“Liepājas dzintars” 1989.gadā:

LA.lv