Kokteilis
Baudi

Vasaras karstākais un nerātnākais notikums: Latvijas brīvdabas estrādēs “Nerātnā vasaras nakts”0

Foto – Mārtiņš Plūme

Šīs vasaras karstākais un nerātnākais notikums Latvijas brīvdabas estrādēs būs koncertuzvedums “Nerātnā vasaras nakts”, kas ar draiskām dziesmām, nerātniem jokiem un temperamentīgiem dančiem 29. jūnijā pirmo reizi izskanēs Tukumā, Durbes estrādē, un tad apceļos vēl sešas Latvijas pilsētas.

Vasaras naktis ir īsas un karstas… Tās nav domātas gulēšanai ne veciem, ne jauniem, kad pļavu reibinošā smarža, sienāžu sisināšana un lakstīgalu kaislīgie treļ­ļi liek sirdij apmest kūleni un mīlēt. “Visbiežāk mēs, latvieši, sevi rādām kā rāmu un romantisku dziesmu cienītājus, kas, protams, ir ļoti skaisti, bet mēs varam būt arī citādi,” saka uzveduma producents Aigars Dinsbergs.

Par gaidāmo uzvedumu Aigars Dinsbergs teic: “Ir īstais laiks atvērties dinamiskajam dzīvības spēkam, kas mīt mūsos, un tas pārpārēm sastopams gan draiskajās latvju dainās un ticējumos, gan jestrajās 80. gadu joku dziesmās. Patiesībā šī ideja man nedeva mieru jau vismaz divus gadus. Tā pat nav mana ideja. Dainu tēva pikantais sestais sējums, nerātnās dainas, jau vairākus gadus vedināja uz šādu nerātnu soli. Nu tad beidzot, divi gadi pagāja, un mēs esam tā nopietni šajā sestajā sējumā ielūkojušies. Tur ir tāda enerģija! Tāda vitalitāte! Tāds dzīvesprieks! Viss tur pārpārēm. Es domāju, vasara ir īstais laiks Latvijas brīvdabas estrādēs šādu koncertuzvedumu veidot. Kad vēl labāk, ja ne tagad?”

Jauniestudētajā muzikālajā uzvedumā Ata Auzāna dzīvā orķestra pavadījumā skanēs savulaik populāri joku hiti no Raimonda Paula, Ivara Vīgnera daiļrades, dziesmas no “Ornamenta”, Edgara Liepiņa repertuāra un tautasdziesmu apdares, bet to caurvīs nerātnās latvju dainas, ticējumi un apdziedāšanās. Dančos varēs iesaistīties arī skatītāji. “Es šajā izrādē būšu muzikants, un orķestris būs manā ziņā, bet lomā es būšu tāds, kurš visu laiku lūr. Grib, bet nedabū. Visas dziesmas ir zināmas un jautras. Varēs dziedāt līdzi,” teic Atis un, raksturojot uzveduma dziesmas, atklāj: “Tās būs pietiekami nerātnas. Es ļoti daudzām dziesmām to slēpto jēgu vispār ieraudzīju tikai tagad. Es klausījos un tikai tad iedziļinājos, par ko tās dziesmas īstenībā ir.”

Ar lielu azartu uzveduma veidošanā metušies aktieri Mārtiņš Brūveris, Ieva Pļavniece, Artis Robežnieks, Kārlis Reijers, dziedātāji Anmary, Atis Auzāns, Rūta Dūduma, dejotāji un Nerātnais orķestris.

Latvieši lepojas ar savām tautasdziesmām, bet, tiklīdz mēs nonākam līdz nerātnajām dainām, tā uzreiz ir: kā tā var!? Kā nav kauna? “Es nepiekrītu, ka latvieši tur ir pelēki un kautrīgi. Tā nav! Īstenībā tie, kas noliedz, ir vēl neķītrāki par mums,” nosaka aktieris Mārtiņš Brūveris un piebilst: “Man jau liekas, ka tā ir tāda skaista spēle. Tāda kaķēšanās, kā Blaumanis raksta un tāda cenas uzsišana, tāda asinsrites uzlabošana un pavilkšana uz zoba, un pie reizes tas nav tā prasti.” Aigars aicina ļauties: “Mēs būsim gaumes robežās, jo tajā sestajā sējumā kaut tikai ielūkojies vai nejauši ko dzirdējis ir katrs mūsu skatītājs. Tur tie vārdi ir tik pikanti! Tik piparoti, kurus īstenībā mēs visi lietojam. Mums jārēķinās ar to, ka noteikti uz šo mūsu uzvedumu nāks ģimenes ar bērniem. Mēs aicināsim cilvēkus rosināt fantāziju, rosināt iztēli. Bērni uztvers to pa savam, pieaugušie pa savam.”

Saistītie raksti

Koncertuzveduma režisors – Valdis Pavlovskis, horeogrāfe – Ieva Kemlere, kostīmu māksliniece – Ilze Kaša, muzikālais aranžētājs – Atis Auzāns. “Valdis Pavlovskis kā režisors un Ieva Kemlere kā horeogrāfe – šis tandēms jau vien ir kvalitātes zīme. Cilvēkiem patiks. Jūs varēsiet izsmieties, izdziedāties un izdejoties no sirds. Nu, īsti nerātna vasaras nakts,” teic Aigars.

Kad un kur?

  • 29. jūnijs plkst. 20.00 Tukums, Durbes estrāde
  • 30. jūnijs plkst. 16.00 Alūksne, Pilssalas estrāde
  • 6. jūlijs plkst. 20.00 Limbažu estrāde
  • 19. jūlijs plkst. 20.00 Saldus, Kalnsētas parks
  • 21. jūlijs plkst. 18.00 Jelgava, brīvdabas koncertzāle “Mītava”
  • 26. jūlijs plkst. 20.00 Ikšķiles brīvdabas estrāde
  • 27. jūlijs plkst. 20.00 Kuldīgas pilsētas estrāde
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
  • Cena: EUR 7–15
LA.lv