Kokteilis
Baudi

Vārdu rakstītāji Mels Gibsons un Šons Pens0

Publicitātes foto

Oksfordas angļu valodas vārdnīcas tapšana ir izvēlēta par saturisko bāzi vēsturiskai drāmai, kuras nosaukums latviskots kā “Prāta trauslā robeža” un kurā galvenās lomas atveido Mels Gibsons un Šons Pens.

1998. gadā izdotā Saimona Vinčestera grāmata atklāj Oksfordas angļu valodas vārdnīcas tapšanas aizkulises, kas ir ļoti interesantas, taču nedara godu snobiski akadēmiski noskaņotiem cilvēkiem, kādu netrūkst arī šajā kino stāstā. Proti, 1857. gadā Džeimss Marijs uzsāka darbu, lai taptu vēsturē pirmā angļu valodas vārdnīca. Viņa vīzija aptvēra apjomu, ko dabā nebija iespējams paveikt – un ne tikai finansiālu ierobežojumu dēļ –, tāpēc pašskolotajam vīram nāk prātā ģeniāla ideja – lūgt palīdzību visās angliski runājošajās valstīs. Un jau drīz viņš saņem palīdzību no kāda Viljama Čestera Mainora, kurš ir cietuma psihiatriskajā klīnikā nonācis slepkava, ASV Pilsoņu kara veterāns, ķirurgs un ar apbrīnojamām darba spējām apveltīts vīrs, kuru vajā neprātīgas iedomas par kādu vīrieti, kurš viņu meklējot. Viņa ieguldījums vārdnīcas tapšanā ir neizmērojams – vairāk nekā 10 tūkstoši šķirkļu –, kaut arī Mainora prāts brīžiem grima tumsā, ko sekmēja tobrīd ārstniecībā izmantotās necilvēcīgās metodes.

Tiesības ekranizēt Vinčestera grāmatu Mels Gibsons iegādājās pirms vairāk nekā 20 gadiem, un tās tapšana nebija raita. Režijas grožus viņš nodeva “Apokalipto” (2006) uzņemšanas laukumā iepazītajam irānim Farhadam Sadinijam (titros parādās viņa pieņemtais vārds), bet pēc filmas pabeigšanas gan Gibsons, gan Šons Pens atteicās piedalīties publicitātes kampaņā. Iemesli zināmi vien abiem, taču iespējas uzrunāt plašas masas tika drastiski samazinātas.

“Prāta trauslā robeža” ir klasiski veidots kinodarbs, kurā galvenie akcenti vērsti uz abiem varoņiem un situācijām, kādās abi dzīvo, tā dodot iespēju portretēt vienu no kinematogrāfiski romantiskākajiem posmiem Lielbritānijas vēsturē – Viktorijas laikmetu ar tam piederošo nabadzību, noziedzību un analfabētismu, kam pretstatīta pārtikusi dzīve, zinātnes sasniegumi un milzīgās impērijas ietekme uz visas pasaules vēsturi. Mela Gibsona korektais Marijs pretstatīts Šona Pena brīžiem teatrālajam Viljamam Česteram Mainoram, taču abas šīs īpašības zīmē arī laika garu.

“Prāta trauslā robeža”/”The Professor and the Madman”

  • Īrija, 2018
  • Režisors: P. B. Šērmans
  • Lomās: Mels Gibsons, Šons Pens, Dženifera Ēle, Natālija Dormere, Edijs Marsans, Stīvs Kūgans

Filmas treileris:

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: “Very Cool People” kopā ar Kristīni Prauliņu izdod jaunu singlu
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Lūznavas muižā jau šonedēļ notiks mākslas un garšu festivāls “Mākslas pikniks”
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Krāšņais festivāls “Jubilāru salidojums”: jau šīs nedēļas nogalē Limbažos
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
2 stundas
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
45 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
LU gatava tiesāties, ja valdība neapstiprinās Muižnieku rektora amatā
8 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Rīgas “Dinamo” puiši Liepājā sāk gatavoties 12.KHL sezonai
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
1 stunda