Jau 12 gadus latviešu ērģelniece Iveta Apkalna (41) savu dzīvi ir saistījusi ar vācu izcelsmes skaņu režisoru Jensu Pēteri Šīnemani, ar kuru pērn atzīmēja kāzu desmito gadadienu un kuru abu ģimenē aug desmitgadīgais Pauls un septiņgadīga Marī Džo. Ģimene dzīvo Berlīnē un, kā vēsta žurnāls “Kas Jauns”, lai gan abi bērni dzimuši Vācijā, viņi arī Latviju sauc par savām mājām.

Ģimenē latviešu valodā sarunājas visi. Savulaik Ivetas vīrs pēc paša iniciatīvas apguvis latviešu valodu, arī bērni ne tikai saprot un raksta, bet arī lasa latviešu valodā. Mūziķe atklāj, ka viņa neieciklējas uz fokloristisko pusi, lai gan mājās ir arī daudzas pasaku grāmatas, savu vietu ieņem arī “Joka pēc alfabēts” un komponista Kārļa Lāča dziesmu grāmata ar tekstiem.

“Man ir svarīgi, lai viņiem, pienākot pie grāmatu plaukta, kur puse uz pusi ir vācu un latviešu grāmatas, būtu iespēja izvēlēties. Un nav tā, ka viņi automātiski ķeras pie vācu gala, nē, viņi izdomā, ko vēlas, un tad dažkārt ir tā, ka izraugās vācu grāmatu, bet es viņiem to priekšā lasu latviski.”

Iveta Apkalna atzīst, ka, arī esot Vācijā, svin latviešu nacionālos svētkus un 18. novembri. Viņas bērni prot nodziedāt arī Latvijas valsts himnu. Viņa uzskata, ka latvietība viņas bērnos ir nevis ieaudzināta, bet ģenētiski pārmantota, jo, piemēram, esot Rīgā, dēls varot ēst kilogramiem biezpienu ar krējumu.

Šovasar mūziķes bērni pirmoreiz apmeklēs Dziesmu svētkus, jo Iveta Apkalna piedalīsies noslēguma koncertā. “Tautastērpu maniem bērniem vēl nav, bet es par to padomāšu.”