Autors – Kārlis Bumbieris

Skola beigusies, un ja ir pateicības un pienākuma jūtu urdoša vēlēšanās sagādāt pārsteidzošu dāvanu saviem bērniem par izcilām sekmēm vai arī pēc iespējas ātrāk aizmirst, kā nu šoreiz veicies atvasēm ar mācībām, vienkārši jādodas uz Ņujorku. ASV Austrumu krasta megapole piedāvā simts un vienu brīnišķīgu iespēju atpūsties kopā ar ģimeni, pat ar pašiem mazākajiem bērniem.

Tematiski un atrakciju parki, tieši bērniem domātas interaktīvās izglītojošās izklaides muzejos, pastaigu un riteņbraukšanas maršruti, kā arī ceļojums ar kuģi pa Hudzonas upi – tā ir tikai neliela daļa galamērķu un maršrutu. Parasti tūristi no Eiropas pavada Ņujorkā septiņas dienas un piecas naktis. Plānojot ceļojumu kopā ar bērniem, ir vērts apsvērt domu palikt pilsētā vēl pāris diennaktis.

Grīničvilidža, Vašingtona laukums. © NYC & Company/Alex Lopez. For web site use, http://www.nycgo.com.
Grīničvilidža, Vašingtona laukums. © NYC & Company/Alex Lopez. For web site use, http://www.nycgo.com.

Lai iepriekš izplānotu Ņujorkas iepazīšanu, kā arī saturīgas izklaides, var gūt gana daudz noderīgas informācijas oficiālā mājaslapā “New York City Official guide” (www.nycgo.com), kur ir arī sadaļa “Free Family Fun in NYC”, proti, bezmaksas izklaides ģimenēm, ieskaitot bezmaksas ekskursijas pa pilsētu.

Izrādās, vairākus muzejus, zoodārzus un botāniskos dārzus ir iespējams apmeklēt par brīvu – jebkurā laikā vai ik nedēļu noteiktās dienās. To vidū ir Manhetenas un Bruklinas Bērnu muzeji, Zinātnes centrs jeb “New York Hall of Sience” ar plašu izzinošu atrakciju un rotaļu laukumu, kā arī Bronksas zoodārzs (trešdienās ieeja par ziedojumiem) ar vairāk nekā sešus tūkstošus lielu dzīvnieku kolekciju un Steitenailendas zoodārzs. Savukārt Ņujorkas Akvārijs Koniailendā un citi pilsētas zoodārzi pastāvīgi piedāvā vilinošas atlaides ieejas biļetēm.

Ņujorkas Botāniskais dārzs. © NYC & Company/Christopher Postlewaite. For web site use, http://www.nycgo.com
Ņujorkas Botāniskais dārzs. © NYC & Company/Christopher Postlewaite. For web site use, http://www.nycgo.com

Ja nu ir sastādīts garš saraksts ar vietām, ko noteikti vajadzētu apmeklēt, ieskaitot leģendāro debesskrāpi “Empire State building”, iespējams, būs izdevīgi iegādāties komplekso biļeti “City pass” (īpaša cena bērniem), kas garantē 42% lielu atlaidi ieejas maksai sešās iecienītākajās apskates vietās un virkni citu priekšrocību.

Arī nokļūstot pašā Ņujorkas sirdī ar mērķi apskatītu finanšu centru, nav jāraizējas par to, ko iesākt, ja bērns pēkšņi jūtas piekusis vai garlaikots. Taimskvērā, kā arī Piektās un Sestās avēnijas apkārtnē ir visdažādākie parki un atpūta stūrīši, domāti ģimenēm.

"New York Hall of Science". © NYC & Company/Julienne Schaer. For web site use, http://www.nycgo.com.
"New York Hall of Science". © NYC & Company/Julienne Schaer. For web site use, http://www.nycgo.com.

Blakus Rokfellera centram, piemēram, atrodas pilsētas Ugunsdzēsības departamenta izveidotā bezmaksas atrakcija “Fire Zone”, kur mazie var izpētīt īstu ugunsdzēsēju automobili – uzvilt ķiveri, paturēt rokās ūdens šļūteni, aptaustīt vai katru detaļu un pat pastūrēt vadītāja kabīnē. Savukārt starp 7. un 8. avēniju pie Taimskvēras atrodas nesen atvērtā “National Geographic” ekspozīcija “Ocean Odyssey”, kas piedāvā 3D ceļojumu zemūdens pasaulē. Virtuālais piedzīvojums sagādājot neaizmirstamus iespaidus gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ģimenes biļete 4 cilvēkiem maksā 99 dolārus.

Protams viens no “obligātajiem” ģimenes pasākumiem varētu būt ceļojums ar kuģīti augšup pa Hudzonas upi, lai vērotu iespaidīgo pilsētas ainavu un aplūkotu tuvāk Ņujorkas simbolu – statuju “Brīvība apgaismo pasauli”.

Lejas Manhetena. © NYC & Company/Tagger Yancey IV. For web site use, http://www.nycgo.com.
Lejas Manhetena. © NYC & Company/agger Yancey IV. For web site use, http://www.nycgo.com.

Tikt Brīvības statujas kronī esošajā skatu laukumā varētu būt sarežģīts pasākums – parasti tūristiem rindā pie biļešu kasēm nākas pavadīt vairāk nekā stundu. Ekskursiju kuģīši no Steitenailendas kursē ik pēc 30 minūtēm un ir bez maksas. Vēl viena iespēja izbaudīt varenās Ņujorkas skaistumu ir doties ar divriteni pāri Bruklinas tiltam un pie reizes aizbraukt arī uz, tā dēvēto, “Dumbo” zonu jeb “Down under Manhattan Bridge Overpass”. Turpat atrodas arī jau pieminētais bērnu muzejs, kas ir pirmais pasaulē. Kādreiz industriāla priekšpilsētas daļa Viljamsburga nu ir pārtapusi vienā no iecienītākām atpūtas un izklaides vietām ar kolorītām ielām un parkiem, kur var aplūkot “graffity” gleznojumus uz namu sienām, kā arī mākslas galerijām, veikaliem, omulīgām kafejnīcām un stilīgiem restorāniem.

Dienvidu ielas osta. © NYC & Company/Will Steacy. For web site use, http://www.nycgo.com.
Dienvidu ielas osta. © NYC & Company/Will Steacy. For web site use, http://www.nycgo.com.

Tā ir savdabīga multikulturāla mākslinieku un hipsteru pasaule, kur ir arī parki ar rotaļlaukumiem un publiskiem baseiniem ar visām ērtībām arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem. Jāpiebilst, ka Ņujorkā katra priekšpilsēta var palepoties ar ģimenēm un bērniem draudzīgu un sakārtotu vidi, ieskaitot īpašās ģimenēm domātas viesnīcas un restorānus. Vairāk informācijas vienmēr var atrast internetā, ievadot meklētājā attiecīgus atslēgas vārdus.

Centrālparks. © NYC & Company/Christopher Postlewaite/ NYC & Company. For web site use, http://www.nycgo.com.
Centrālparks. © NYC & Company/Christopher postlewaite/ NYC & Company. For web site use, http://www.nycgo.com.

Protams, viena no vietām, kur bērni noteikti vēlēsies pabūt, jo redzējuši piedzīvojumu komēdiju “Nakts muzejā” ar Benu Stilleru, ir Amerikas Dabas vēstures muzejs Apervestsaidā, pie Centrālparka. Tieši tur ir tā slavenā telpa ar dinozauru un mamutu skeletiem, kas filmā atdzīvojas. Milzīgā ēkā ar 46 zālēm, protams, atrodas arī daudzas citas izklaides, tajā skaitā interaktīvas, mazajiem apmeklētājiem.

Dabas vēstures muzejs. © NYC & Company/Marley White. For web site use, http://www.nycgo.com.
Dabas vēstures muzejs. © NYC & Company/Marley White. For web site use, http://www.nycgo.com.

Turpat netālu Taimskvērā var ļauties citam aizraujošam piedzīvojuma – ieiet pasaulē lielākā miniatūru muzejā “Guliver’s Gate”. Četrarpus tūkstoš kvadrātmetru platībā iespējams “pastaigāt pa pasauli” no Amerikas līdz Ķīnai – aplūkot no augšas Ņujorkas debesskrāpjus, Bakingemas pili, Maskavas kremli, Ēģiptes senās piramīdas un Lielo Ķīnas mūri, citas slavenās celtnes, tiltus, kā arī upes un kalnus ar dabas ainavām un kustīgiem auto un vilcienu modeļiem – pavisam 50 valstis un vairāk nekā simts tūkstoš cilvēku figūriņu.

Bronksas zoodārzs. © NYC & Company/Jen Davis. For web site use, http://www.nycgo.com.
Bronksas zoodārzs. © NYC & Company/Jen Davis. For web site use, http://www.nycgo.com.