Kokteilis
Baudi

Uz lielajiem ekrāniem traģēdijas hronoloģija: filma par 118 vīru apkalpi, kas lemta nāvei0

Publicitātes foto

2000. gadā notikusī traģēdija un Roberta Mūra grāmata “Laiks mirt” ir sižetiskais pamats Tomasa Vinterberga jaunākajai filmai “Kurska”.

Birokrātiskā minstināšanās ar katru nākamo minūti samazina iespēju, ka no zemūdenes “Kursk” apkaimes varētu kāds izdzīvot, un, nepielūdzami tikšķot pulkstenim, dzīvības dziest, kamēr mājās palicēji cenšas cīnīties ar burtam paklausīgajiem ģenerāļiem, kurus pie humānām izpausmēm nespēj vest arī citu valstu jūras spēku pārstāvji. Šāds scenārijs itin labi piestāvētu Holivudas katastrofu filmai, ja vien nebūtu no dzīves norakstīts. Traģēdija, kas 2000. gadā norisinājās Barenca jūrā, nāvei lemjot visu 118 vīrus lielo apkalpi, kļuva arī par īpašu pieturpunktu Vladimira Putina prezidenta gaitu sākumposmam, un viņa personāžs no filmas scenārija svītrots apzināti – kā uzsvēris producētājkompānijas prezidents Liks Besons, mērķis bija fokusēšanās uz glābšanu, ne lielo politiku, kas atbalsojas pieņemtajos lēmumos. Nav brīnums, ka Krievijas varasiestādes nedeva atļauju “Kurskas” filmēšanai Krievijā, tāpēc par uzņemšanas laukumu filmēšanas grupa padarīja jūras kara flotes bāzi Tulonā Francijā, arī Brestā Francijā, kā arī citās vietās Francijā, Beļģijā un Norvēģijā.

Vinterberga jaunākās filmas pirmizrāde notika pagājušā gada rudenī Toronto kino festivālā, taču tā saņēmusi krietni mazāk labvēlības no kinokritiķu puses nekā, piemēram, viņa līdz šim nozīmīgākais lielā ekrāna darbs “Medības” (2012), kas kā labākā ārzemju filma bija izvirzīta “Oskara” nominācijai un trīs pozīcijās – arī Mads Mikelsens kā labākais aktieris – triumfēja Kannu kino festivālā. “Kurskai” ne velti pārmet klišejas un melodramatismu, kā arī krievu aktieru neesamību – ne tikai zemūdenē ieslodzītos jūrniekus spēlē beļģi, franči, vācieši, zviedri un dāņi. Taču tā ir formāla piekasīšanās katastrofu drāmai, kuras kinematogrāfiskās kvalitātes vienmēr pazudīs reālās drāmas priekšā.

“Kurska”/”Kursk”

Beļģija, Luksemburga, 2018

Režisors: Tomass Vinterbergs

Lomās: Matiass Šēnerts, Lea Seidū, Pēters Simonišeks, Kolins Fērts, Mihaēls Nīkvists, Makss fon Sidovs

No 8. marta “Kino Citadele”

Video:

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 8 modernākās lietas, kam šoruden jābūt tavā skapī
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone raud, bet viņas mamma atklāj šausmīgus faktus par attiecībām ar meitu un mājokļa jautājumu
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aminata: “Mani iedvesmoja mamma, vecmāmiņa, tantes – šie stāsti ir iedvesmojoši!”
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem 2
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” cīnās, taču nespēj no sliedēm nolaist “Lokomotiv”
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Lūdzu, tur ir bērni!”Sniedz sīkākas ziņas par traģēdiju Pārdaugavā
3 stundas