Marka Vālberga lomu izvēle ir ļoti nevienmērīga – viņš redzams gan drāmās, gan bezjēdzīgos kases gabalos. “22. jūdze” ir krimināltrilleris, bez kura viņš mierīgi varēja iztikt, un tajā ceturto reizi sastrādājušies Marks Vālbergs un Pīters Bergs.

Sūri vīri stājas pretī sitieniem un lodēm, sprādzieniem un pat nāvei, lai pildītu savu darbu. Ne velti viņi atlasīti visslepenākajā komandā, kas ir arī visnežēlīgākajos apstākļos veidota un visgrūtākajās misijās tiek sūtīta. Viņi ir autsaideri, un Džeimss Silva ir vissūrākais no visiem, jau sen apradis ar vientulību, tukšumu un nespēju būt attiecībās ar apkārtējo pasauli. Viņam ar dažiem kolēģiem uzdots uzdevums – no Indonēzijas jāizved kāds svarīgs liecinieks, un, ja elites vienības aģenti to nepaspēs, viņi zaudēs informāciju, kas var glābt simtiem tūkstošu dzīvības. Brauciens līdz lidmašīnai ir nāves briesmu pilns, un, krītot ne vien Silvas komandas biedriem, bet arī pretiniekiem, viņš tuvojas lidostai, taču katrs nākamais pagrieziens sola jaunas briesmas un pārbaudījumus.

Kriminālfilma, trilleris, ķīlnieku drāma – “22. jūdze” ir mikslis, un nevienmērīgais stāsta risinājums izceļ gan scenārija problēmas, gan liek vaicāt, kāds gan bijis autori mērķis, radot šo filmu. Ja kaila izklaide ar skaļiem būkšķiem, kaskadieru paraugdemonstrējumiem un pamatīgu kaušanos pusotras stundas garumā, tad tas ir sasniegts. Un, ja arī producentu ambīcijas ir augstākas – jau atklājies, ka iecerēts šo filmu padarīt par franšīzes pamatu, turklāt darbs pie turpinājuma scenārija jau sākts, visticamāk, tās piekāpsies ložu spindzoņai un dūru vicināšanai, skatītājam, kas radis skatīties līdzīgu kino, jau laikus izskaitļojot gan notikumu atrisinājumu, gan varoņu piederību labajiem vai sliktajiem. Savukārt Marka Vālberga sociopāts Silva bez sirdsapziņas pārmetumiem pulcēs arvien jaunas komandas, lai kļūtu par liecinieku arvien daudzgalvaināka pūļa nogalēšanai un neļautos nekāda veida pieradināšanai.

Noslēpumi, diplomātija un Amerikas aizsardzības visdraudīgākais spēks – filmas autori spēruši kājas uz kinematogrāfistu iemīļota ceļa, un tas pieļauj dažādas spekulācijas. Patriotiskā līnija ir tikpat spēcīga kā mūžīgā ienaidnieka meklējumi, un, ja vien notiekošais neatspoguļotu to, kas lasāms ziņu virsrakstos, scenārista izdomu varētu apbrīnot.

Kad un kur?

  • “22.jūdze”/”Mile 22”
  • ASV, 2018
  • Režisors: Pīters Bergs
  • Lomās: Marks Vābergs, Lorēna Koena, Iko Uvaiss, Džons Malkovičs, Ronda Ruseja
  • Kinoteātros no 31. augusta

Filmas treileris: