Kokteilis
Baudi

Tumšākā stunda Čērčila karjerā. Perfekts Oldmens Raita filmā!0

Publicitātes foto

Angļu režisors Džo Raits jūtas lieliski vēsturisko un kostīmdrāmu kino žanrā. Viņu skatītāji pazīst pēc filmām “Lepnums un aizspriedumi”, “Piedošana” un “Anna Kareņina”. Sešiem “Oskariem” nominētā Raita filma “Tumšākā stunda” arīdzan atskatās pagātnē – šoreiz viņš koncentrē savu uzmanību uz kādu vēsturisku personību – leģendāro britu premjerministru Vinstonu Čērčilu, filmā ietverot, iespējams, tumšāko stundu Lielbritānijas vēsturē un Čērčila karjerā – pirmās dienas pēc tā apstiprināšanas premrerministra amatā.

Pēdējā gada laikā “Tumšākā stunda” ir jau otrā filma, saistīta ar britu kareivju glābšanas operāciju Denkerkas ostā Otrā pasaules kara laikā. Pirmā bija Kristofera Nolana iespaidīgā kara drāma “Denkerka”, kas fokusējas uz Normandijas pludmalē ielenkto jauno kareivju likteņiem.

Džo Raita filmā Vinstonu Čērčilu atveido nepārspējamais, bet šajā lomā sevi pat pārspējušais Gerijs Oldmens, kuru, ietērptu veca, labi ēduša vīra ādā, retais kurš atpazīs. Oldmens ir apguvis politiķa manieres, runas veidu un dikciju līdz perfekcijai, to apliecina arī nesen saņemtā “Zelta globusa” balva par labāko aktierdarbu. Izcila otrā plāna lomā – Kristīne Skota-Tomasa kā Čērčila sieva Klemija, teju vienīgais cilvēks, kurš redz Čērčilu viņa vājuma brīžos un kurš viņu spēj izturēt. Ko vērts ir pat viņu lietotais mīļvārdiņš – cūka.

Filma pievēršas laikam, kad Lielbritānija tikai sāk apzināties neizbēgamo apdraudējumu Hitlera personā. Notikumi Eiropā 1940. gada maijā eskalējas neaptverami ātri, tik zibenīgi, lai valstu likteni izšķirtu stundas. Un pat lielākie skeptiķi sāk ticēt Čērčila, nīgra, viegli aizkaitināma, ar sevi pārņemta un savulaik pārsteidzīgus lēmumus valsts aizsardzībā pieņēmuša, kompromisiem neticoša vīra kandidatūrai.

Čērčila pasaule ir ietverta pāris noslēgtās telpās – guļamistabā, kur viņš, pat neizkāpis no gultas, diktē vēstules mašīnrakstītājai, privātajā auto, kabinetā un vēlāk arī pazemes bunkurā, kur kara komiteja izstrādā stratēģiju un pieņem lēmumus.

Jaunieceltais ministru prezidents ir ieradumu vergs, nekad mūžā nav braucis ar metro. Tādēļ par filmas pavērsiena punktu viegli kļūst vienkārša, bet simboliska epizode pirms paša svarīgākā lēmuma – vai piekrist miera sarunām ar Hitleru, turklāt ar Musolīni kā vidutāju, viņš pēkšņi pamet luksusa auto un dodas uz metro, kur ceļu līdz Vestminsterai pavada sarunās ar Londonas strādniekiem, mātēm, un kalpotājiem.

“Tumšākā stunda”/”Darkest Hour”

ASV, Lielbritānija 2017.

Režisors: Džo Raits.

Lomās: Gerijs Oldmens, Kristīne Skota-Tomasa, Lilī Džeimsa, Bens Mendelsons.

No 2. februāra kinoteātros “Kino Citadele”, “Splendid Palace”, “Cinamon Rīga”, “Cinamon Balle”, Vidzemes koncertzāle “Cēsis”, Valmieras kinoteātris “Gaisma”.

LA.lv