Ekonomika
Bizness

Kaspars Šmits gatavo lampas no pudelēm, trīs litru burkām un bojām6

Foto – smitalampas.lv

Ballīte beidzas ar domu par biznesu

Ideja pārveidot izdzertās vīna pudeles interesantos gaismekļos dzimusi pirms vairākiem gadiem un sākusies ar nejaušību. Draugi rīkojuši lauku mājās atvadu ballīti no vasaras un lūguši katram viesim atnest kādu gaismas ķermeni. Lai draugus iepriecinātu, dizaineris Kaspars Šmits nolēmis pats izgatavot īpašu lampu, kādu jau bija nolūkojis internetā.

Dizainers Kaspars Šmits, kurš pārstāv zīmolu “Šmita lampas” (www.smitalampas.lv), pārveido vecas stikla pudeles, burkas un pat stikla bojas elegantos gaismas ķermeņos. Piedevām viņš lampās lieto energoefektīvās LED diodes, tā ekonomējot elektroenerģiju.
Foto – Andris Ozoliņš

Tā kā septembrī Ziemassvētku gaismiņu virteņu veikalos, pats par sevi saprotams, nebija, Kaspars meklēja alternatīvu un nolēma izmantot LED diodes. Viņam izdevās – par paštaisīto lampu ballītes viesi bija sajūsmā. Ideja visiem patika, māka arī bija rokā, un atlika vien turpināt. Tā no pašrocīgi veidotas diožu virtenes tapa pirmās Šmita lampas.

Foto – smitalampas.lv

Lampas pamatnē ir iestrādāts ieslēgšanas slēdzis. Ja gaismeklis pievienots 12 V spriegumam, to nodrošina barošanas bloks. Pamatnei piestiprināts silikons, kas neļauj pudelei saskrāpēt virsmu, uz kuras tā novietota. Turklāt LED spuldzes mazāk sakarst un ilgtermiņā ļauj ieekonomēt. Galda gaismekļa elektrības patēriņš ir atkarīgs no lampā ievietotās diodes jaudas. Pamazām, mainot dizainu, no pudelēm tika izveidotas lampas ar koka pamatni, kur gaismas virteņu vietā pudeles apakšā ievietota diožu gaismas plate.

“Gaisma visos laikos ir iedvesmojusi cilvēci,” stāsta Kaspars. “Tāpēc jau cilvēkiem patīk vērot gan saullēktu, gan saulrietu. Gaisma rada labsajūtu, omulību un īpašu noskaņu. Savas lampas es gatavoju, lai apkārtējā vide kļūtu gaišāka un mājīgāka arī tad, kad iestājusies vakara krēsla. Turklāt šīs lampas ļauj turpināt dzīvi jau iztukšotām vīna pudelēm.”

Foto – Andris Ozoliņš

Katra pudele, kurai laimējies pārtapt par Šmita lampu, jau reiz ir bijusi piepildīta ar siltumu, kas tur nonācis kopā ar vīnu, kas tapis no saules apspīdētām vīnogām. Katra iztukšotā pudele īpašniekam savulaik ir sniegusi prieku, piešķirot akcentu kādam īpašam dzīves notikumam vai vienkārši ļaujot labi pavadīt no darbiem brīvo laiku. Šīs pudeles nav bezkaislīgas, pirktas vairumā stikla taras punktā, bet ir pārdzimušas piedzīvotās emocijās. Tas ir individuālo pasūtījumu pamatā. Šmita lampas pagarina vīna pudeļu mūžu, tās no jauna piepildot ar gaismu. Lampu forma ir tāda pabeigta un perfekta. Labākā krāsa ir brūnganā – tā izplata siltu gaismu. Ja nepieciešama zila lampa, jāsameklē vīns zilā pudelē.

Foto – smitalampas.lv

Lampas izgatavo no lietotām vīna pudelēm, ko sagādā draugi, paziņas. Dizainers sadarbojas ar pāris vīna veikaliem un kafejnīcām. Gaismekļi tiek veidoti kā galda lampas un griestu lampas. Kad latviskā identitāte guva lielu piekrišanu, tapa galda lampas ar latviešu rakstu sēriju. Motīvi ņemti no Lielvārdes jostas, tos pārzīmējot un adaptējot tehniski izpildāmos zīmējumos uz stikla.

Šajā produktu sērijā ir septiņas šādas lampas. Papildinot izstrādājumu klāstu, tapušas arī pudeļu griestu lampas – pat tādas, kur kupols veidots no trīslitru burkām. Šajā sērijā, kuras nosaukums ir “3 litri gaismas”, ir trīs dažādi izstrādājumu veidi – vienkārši stikla kupols, matēts un pārklāts ar sudraba spoguli.

Pudeļu galda lampu un trīs litru burku sērijas lampu dizains reģistrēts kā dizainparaugs. Jaunākais modelis ir griestu lampa no zvejnieku tīklu bojām. Laikus ticis padomāts par stilīgu iepakojumu. Lampu pārdošana notiek internetā, taču šīs lampas var iegādāties arī vairākās studijās, piemēram, “Look at Riga”, galerijā “Istaba” vai konceptveikalā “Rija”. Patlaban gaismekļu izstrādē ir iesaistīti vairāki ārpakalpojuma sniedzēji, tomēr Kaspars sapņo par savas nelielas darbnīcas izveidi.

Foto – smitalampas.lv
LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
“Maxima” paziņo par ugunsdrošības apmācībām veikalos visā Latvijā
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Atklāj, ko Piņķos būvēs būvkompānija “Merks”
6 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Startē konkurss “Latvijas Gada auto 2020”
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai reāli mazināt īpašuma nodokli un kas būs nodokļa maksātāji?
2 stundas
LE
LETA/BNS
Ekonomika
“Omniva” brīdina par viltus kampaņu klientu datu izkrāpšanai
44 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Vēl skaidro, kurš bija pie stūres: Līvānu pusē smaga avārija
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Draugiem Group” uzņēmums “Printful” par pusmiljonu eiro iegādājies zemi Pārdaugavā
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Uzņēmējs Peilāns: Andra Rāviņa attieksme ir tāda it kā mēs dzīvotu Minskā vai kādā “Jelgavstānā”
1 stunda