Ar koncertu Tukumā, Durbes estrādē, 10. augustā, sagaidot komponista Eduarda Rozenštrauha 100. dzimšanas dienu, sāksies piecu jubilejas dižkoncertu “Rozenštrauha gadsimts” tūre, kur skanēs viņa populārākās dziesmas.

Eduards Rozenštrauhs ir dzimis vienā gadā ar Latvijas valsti, Atmodas laika simbols un visu laiku visvairāk dziedāto latviešu dziesmu autors – tautas dziesminieks. Nav populārāku melodiju par viņa rakstītajām, jo savulaik tās skanēja visur – mājas ballītēs, jubilejās, kāzās, kur vien pulcējās cilvēki. Šīm dziesmām piemīt dinamika un dzīvesprieks, latviskais kods.

Atzīmējot komponista E. Rozenštrauha 100. dzimšanas dienu, dižkoncertos “Rozenštrauha gadsimts” skanēs komponista populārākie skaņdarbi, ko izspēlēs “MC Orķestris” Džuliana vadībā. Koncertā būs arī vairāki akordeonisti. “Šie koncerti nav iedomājami bez akordeona. Spēlēs arī viens ļoti jauns, talantīgs akordeonists, kuram ir 11 gadu, bet viņa virtuozitāte pārsteidz gan profesionāļus, gan klausītājus,” stāsta pasākumu producents Juris Millers.

E. Rozenštrauhs bija viens no spilgtākajiem 20. gadsimta latviešu komponistiem, kura profesionālo karjeru ierobežoja padomju vara. Viņa atgriešanās uz lielās skatuves notika vien 1988. gadā, kad maestro Raimonda Paula vadībā Filharmonijā un vēlāk arī Dzintaru koncertzālē notika komponista E. Rozenštrauha dziesmu koncerti. Tieši pateicoties Viktoram Lapčenokam, Žoržam Siksnam, Andrim Daņiļenko, Dainim Porgantam, Margaritai Vilcānei un Aijai Kukulei, mūsu dziesmoto revolūciju ieskandēja arī “Vecās likteņdzirnas”, “Zilais lakatiņš” un daudzas citas tautā iemīļotas dziesmas, kas ieguva jaunu skanējumu. “Mūsu koncertu īpašā odziņa ir tā, ka mēs atjaunojam to koncerta skanējumu, ar ko E. Rozenštrauhs 1988. gadā atgriezās uz skatuves, ar ko viņš iekaroja klausītāju sirdis, tāpēc arī mūsu koncertos uzstāsies tieši šie mākslinieki – Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Dainis Porgants, Andris Daņiļenko, Samanta Tīna, Ginta Krievkalna, Artūrs Biķernieks,” stāsta J. Millers un atklāj: “Mūsu programmā skanēs viszināmākās komponista dziesmas kā “Zilais lakatiņš”, “Vecpiebalgas ūdensrozes”, “Ai, māte Latgale”, “Kolumbīne”, “Kādai meičai Cesvainē”, “Meitenei no manas klases” un ikviens varēs dziedāt līdzi. Būs arī daži pārsteigumi. Gatavojoties koncertam, kopumā noklausījāmies kādas 40 līdz 45 dziesmas un no tām izvēlējāmies 20. Ja koncertos skanētu visas dziesmas, tad tas būtu ļoti, ļoti ilgs koncerts, tāpēc mēs par pamata ideju koncertam izvēlējāmies tās dziesmas, ko komponists izpildīja 80. gadu beigās.”

13. augusts ir komponista dzimšanas diena, tāpēc Dzintaru koncertzālē būs īpašs koncerts, kurā kā īpašie viesi uzstāsies arī Jūrmalas kultūras centra jauktais koris “Vaivari”.

Kad un kur?

  • 10. augustā plkst. 20.00 Durbes estrādē Tukumā
  • 11. augustā plkst. 20.00 Bauskas pilskalna estrādē
  • 13. augustā plkst. 20.00 Dzintaru koncertzālē Jūrmalā
  • 17. augustā plkst. 20.00 Krustpils brīvdabas estrādē Jēkabpilī
  • 18. augustā plkst. 20.00 Pilssalas estrādē Alūksnē
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
  • Cena: No EUR 3 līdz 35

Video no 1988.gada koncerta – Eduards Rozenštrauhs “Zilais lakatiņš”: