Milzu kases ieņēmumi pavada kara filmu “T-34”, kas ir kārtējais papildinājums mērķtiecīgai Krievijas propagandai.

Kaujā pie Volokolamskas krīt arī vienīgais krievu tanks un tās leitnants Ivuškins kopā ar vienīgo izdzīvojušo tankistu Vasiļenoku nonāk gūstā. Necilvēcīgos apstākļos tomēr izdzīvojuši, viņi piekrīt vācu pulkveža idejai kļūt par daļu no apkalpes, kas mācību poligonā profesionālos trikus mācīs jaunajiem vācu tankistiem. Taču jau pirmajā dienā Ivuškins metas bēgt, izraisot pamatīgu paniku nometnes vadības vīros – pēc drosminieka aprēķiniem, līdz Čehijas robežai ir braucams attālums, un tas nozīmē vienu – brīvību.

Tāds, lūdzu, patriotisks stāstiņš – ir arī mīļotā meitene, kura arī izglābjas, daudz joku un bagātīgi tērēts budžets, jo īpaši jau netaupot specefektiem, – kļuvis par saturisko pamatu filmai, kas jau uzstādījusi lokālus rekordus, jo pirmajā nedēļas nogalē vien sapelnīja astoņus miljonus dolāru! Protams, šos ciparus pavada arī oficiālas Kultūras ministrijas ierēdņu vēstules, kas īpaši izceļ dzimtenes mīlestības motīvus, kā arī paša režisora Alekseja Sidorova atzīšanās, ka viņš savu stāstu vēlējies atklāt veidā, kas ir pievilcīgs gados jaunu kinoskatītāju acīs, taču nekādi neaizvaino tos, kuri paši piedalījušies karā.

Ejot Putina propagandas virzienā, “T-34” komanda amerikāņu kara filmu vislabākajās tradīcijās turpina varonības glorificēšanu, izvairoties no neērtu tēmu risināšanas un pievienojoties tām lentēm, kas pēdējos gados turpina audzēt mītus par Krievijas uzvarām dažādos laikos. Sidorova filmas notikumi ir scenāristu izdomas auglis, kura primārā auditorija ir gados jauni skatītāji, tāpēc tās vizuālā estētika maksimāli pietuvināta labākajiem šī žanra amerikāņu lielā ekrāna darbiem, taču neiedziļinoties detaļās un pat neizvēršot varoņu raksturus, otrā plāna stāsta līnijas un tamlīdzīgus elementus. Ir labais un sliktais varonis, nianses atstājot citiem scenārijiem, un kara kā tāda apzināta romantizēšana, kas, protams, izpelnījusies pamatīgu kritiku no drosmīgāku viedokļu paudēju puses. Ja vispār iespējams uz to pievērt acis, tad Sidorova filmu var skatīties kā avantūrisku stāstu, kura centrā ir harismātiskā Aleksandra Petrova attēlots varonis un viņa neticamie piedzīvojumi.

“T-34”

  • Krievija, 2019
  • Režisors Aleksejs Sidorovs
  • Lomās: Aleksandrs Petrovs, Vincencs (PAREIZI!!!) Kīfers, Viktors Dobronravovs, Irina Staršenbauma
  • No 18. janvāra kinoteātros

Video rullītis: