Trīs dienas, no 20. līdz 22. jūlijam, jau 12. reizi piepildot Salacgrīvas Zvejnieku parku, pulcinot gan pasaulslavenus mūziķus, gan jaunos talantus un spilgtus Baltijas māksliniekus, notiks festivāls “Positivus”.

“”Positivus” programmā atrodami dažnedažādi žanri un stili, un, godīgi sakot, “Reading & Leeds”, Glastonberija un “Isle of Wight” festivāli varētu šo to pamācīties par programmas daudzveidību,” pēc viesošanās “Positivus” rakstīja amerikāņu mūzikas žurnāliste Melisa Lokere. Labā ziņa – arī šogad patiešām vērienīgas daudzveidības ziņā nekas nav mainījies – mūs jau atkal gaida trīs dienu unikāls piedzīvojums kopā ar pasaules zvaigznēm, vietējiem spīdekļiem un jauniem atradumiem.

Latvijā atgriežas leģendārais dziesmu autors Niks Keivs, rakstnieks un aktieris ar savu slavenāko muzikālo apvienību “Nick Cave and The Bad Seeds” (22.07.). Katram no Nika Keiva un “The Bad Seeds” albumiem ir savs stāsts, un jaunākajam no tiem, “Skeleton Tree”, tas ir smeldzes un sāpju pārpilns, jo albuma ierakstīšanas laikā pusaudža vecumā bojā gāja Keiva dēls. Taču traģēdija ir palikusi pagātnē, un šodien sešdesmit gadus vecais Keivs uz skatuves ir izcilā formā, turklāt neticami atklāts pret klausītājiem, neslēpjot emocijas, tostarp sēras.

Mākslinieku sarakstam pievienojas ekstravagantā britu tehno-elektroniķu apvienība “The Prodigy” (21.07.), arī jau viesojušies Latvijā. Ekstravagantā britu tehno-elektroniķu apvienība pilnas koncertzāles un klubus pulcē jau kopš deviņdesmito gadu beigām, bet jaunākais studijas albums “The Day Is My Enemy” dienasgaismu ieraudzīja 2015. gadā, taču koncertos joprojām skan arī lielākie hiti.

Arī “mazāka kalibra” ārvalstu viesi ir gana interesenti un klausīšanās vērti. Piemēram, zviedru popdziedātāja Tove Lo rada tumšu noskaņu piepildītu mūziku, kas pamudinājis mūzikas kritiķus nodēvēt viņu par skumjāko meiteni Zviedrijā. Savukārt amerikāņu mūziķis Lauv, viena no pieprasītākajām jaunajām mūzikas zvaigznēm, piedāvā romantisku, viegla ideālisma caurvītu, melanholisku skanējumu. Amerikāniete Torres savā mūzikā piedāvā elektropopa bītus, gotiski industriālas noskaņas, netveramu krautroka klātbūtni un deviņdesmito gadu tumšo dūmaku.

Uz divām lielākajām skatuvēm kāps vesela plejāde spilgtu viesu un lokālo spīdekļu: mūziķi Ivans Dorns, “Mesa”, “Edavārdi”, “Noep”, “DaGamba”, “Confidence Man”, Juris Kaukulis un “Jauno Jāņu orķestris”, Vladislavs Nastavševs kopā ar eksperimentālo mūzikas grupu “Ezeri”, kā arī Justins Jarutis un “Frankie Animal”.

Nevajadzētu palaist garām kādu no “Positivus” samērā nelielās Dabas skatuves priekšnesumiem, jo reizēm tieši šeit, Salacgrīvas kāpu priedēs, pukst festivāla sirds. Arī šoreiz te gaidāma daudzveidīga mūzikas žanru un mākslas programma – sākot ar muzikāliem un literāriem priekšnesumiem un beidzot ar improvizācijas teātri un komiķu stāvizrādēm. Artūrs Skutelis ir viens no latviešu pagrīdes repa nozīmīgākajiem un interesantākajiem izpildītājiem. Te ugunskristības četriem jauniem un vidējās paaudzes latviešu literātiem un viņu jaunākajiem darbiem. Ar grūvīgu ritmu un ciniskiem tekstiem uz Dabas skatuves uzstāsies “Martas asinis”. Tikmēr jaunā viļņa šlāgerus no Rīgas atvedīs Čipsis un Dullais, bet nu jau leģendārais trio “Spāre” spēlēs un dziedās aizgrābjošu, latvisku psihedēlisko roku. Kā pēdējie šīs programmas mākslinieki gaidāmi neatņemama festivāla sastāvdaļa – sviestroka grupa “Sūdi” – viņu muzikālais komentārs mūslaiku norisēm ir piedzīvojuma vērts.

  • “Positivus” biļešu cenas: trīs dienu biļete – 85 eiro, trīs dienu biļete ar telts vietu – 93 eiro, divu dienu biļete – 69 eiro, vienas dienas biļete – 50 eiro. Biļete ieejai Telšu pilsētiņā – 10 eiro, VIP biļete – 250 eiro.