Revolucionārās franču rakstnieces Koletes dzīvesstāsts atklāts biogrāfiskā filmā ar Keiru Naitliju galvenajā lomā – tā jau Sandensā izpelnījās aplausus.

Arī tālu prom no Parīzes izvirtušās dzīves Sidonija Gabriele Kolete nebija nekāda rātnā lauku meitene un, kolīdz tas bija iespējams, krita savu vecāku drauga Anrī skavās, kaut arī viņš bija 14 gadus vecāks. Taču, kad abi par savām attiecībām paziņoja meitenes vecākiem, drīz atklātībā nāca Parīzes švīta dzīves ne tā oficiālā puse, kurā draudzenītes un mīļākās bija obligāti elementi. Taču Gabriela ar to nebija mierā, tāpat kā ar vīra atkal atgūto slavu, kas bija būvēta, pateicoties viņas talantam un fantāzijai (analogs motīvs skatāms arī Tima Bērtona biogrāfiskajā drāmā “Lielās acis”, kurā Margarētas un Voltera Kīnu stāstu izdzīvo Eimija Ādamsa un Kristofers Valcs). Proti, nīkdama aiz bezdarbības, viņa sāka niekoties ar rakstniecību, un jau drīz uz papīra bija uzlikts provinces meitenes Klodīnes stāsts, kas gūst negaidītu popularitāti un pēc kura izlasīšanas jaunas sievietes sevī pēkšņi atrod Klodīnes gēnu.

Kolete kļuva par sava laika revolucionāri, taču viņas dzīve jaunu pagriezienu guva pēc iepazīšanās ar Misiju.

Kaunā un bez ierastajiem finanšu līdzekļiem atstājusi pirmo vīru, viņa nomainīja gan savu vizuālo tēlu, gan draugu loku un kļuva par pašapzinīgas franču sievietes simbolu, kā arī uz teātra skatuves atļāvās tādu pārgalvību, ka saņēma publikas neapmierinātību. Feministiskās notis, ko Kolete iekļāva arī savos darbos, ar gadiem kļuva arvien izteiksmīgākas, un to apspēlē arī Voša Vestmorlenda biogrāfiskā filma, kas veidota žanra vislabākajās tradīcijās un nesatur ne grama naftalīna.

Koletes popularitāte augstu vilni uzsita pēc darba “Žižī” publicēšanas – 1944. gadā izdotais stāsts par kurtizāni, kurā iemīlas augstākās sabiedrības vīrietis, pieredzējis vairākas gan skatuves, gan kino adaptācijas, un populārākā tapusi jau pēc Koletes nāves. Vinsentes Minelli mūziklā (1958) Leslī Karona, Luī Žurdāns un Moriss Ševaljē izdzīvo attiecības, kas nebija nekas īpašs Koletes laikā, un Nobela prēmijai literatūrā nominētās rakstnieces vārds tika iekalts arī kino vēstures zelta fondā. Gan ar laikmetu raksturojošām detaļām, gan vieglumu, gan francisku šarmu, kas vārdos nav atklājams.

“Kolete” (Colette)

  • Lielbritānija, ASV, 2018
  • Režisors: Vošs Vestmorlends
  • Lomās: Keira Naitlija, Dominiks Vests, Fiona Šova
  • Kinoteātros no 9. novembra

Filmas treileris: