Kokteilis
Mīli

Runā tētis: Mans vienīgais draugs ir meita3

Foto no Edija Pālena personiskā arhīva

Autore: Aija Rutka, Delfi.lv

Viņam ir 33 gadu, viņa vienīgais draugs ir četrus gadus vecā meita Elisa. Iepazīstieties – Edijs Pālens, 33 gadus vecs vīrietis, fotogrāfs, strādā Nacionālajā ziņu aģentūrā “LETA”, bet no darba brīvajā laikā fotografē kāzās, citās viesībās un veido fotosesijas. Viņam sociālajos tīklos ir vairāk nekā 4000 kontaktu, bet īstais un vienīgais draugs – meitiņa Elī, kā tētis viņu sauc.

Tuvojoties Tēva dienai, kas šogad tiks svinēta 13.septembrī, Ediju uzrunāju tādēļ, ka pazīstu viņu personīgi un atminos, kā viņš darba kolēģēm vienmēr stāstīja un rādīja fotogrāfijas ar mazo meitiņu – par viņas pirmajiem solīšiem, par pirmajiem izrunātajiem vārdiem. Viņš varēja nepārtraukti stāstīt par meitas attīstību, ja vien bija klausītāji.

Ticu, ka arī šobrīd Edijs ar prieku dalās jaunumos par meitas bērnudārza gaitām, lai gan kopā vairs nestrādājam. Kad tiekamies kafejnīcā, lai parunātos par tēva lomu bērna dzīvē, Edijs man savā tālrunī parāda vienu no video, ko ik gadu veido par Elisas piedzīvojumiem, lai meitai vēlāk būtu daudz atmiņu par laimīgo bērnību. Tiesa, norunājot tikšanos, nezināju, ka nu jau pāris mēnešus Edijs ar meitiņas mammu dzīvo šķirti, tādēļ arī saruna veidojas citādi, nekā bija iecerēts.


“Es gribu bērnu!” – Edija vēlme kopš 22 gadu vecuma

Edijs atzīst, ka jau aptuveni 22 vai 23 gadu vecumā sapņojis par bērnu. Pirms Elisas mammas ienākšanas viņa dzīvē, Edijam bijušas divas nopietnas attiecības, bet neviena no šīm meitenēm neesot bijusi gatava bērnam. “Tām meitenēm vajadzēja stabilitāti – nopelnīt miljonu, uzcelt māju, bet laiks iet uz priekšu,” savas sajūtas toreiz atminas Edijs. Arī Elisas mammu nācies pārliecināt par labu bērnam. Kad dzima Elisa, viņas mammai bija 24 gadi, bet Edijam – 29. Edijs uzskata, ka šis jau ir normāls vecums, lai attiecības bagātinātu ar mazuli. Tagad, kad abi ar meitas mammu ir šķīrušies, Edijs atzīst: “Laikam jau viņa nebija gatava bērnam, nebija vēl izskrējusies. Iespējams, nevajadzēja tik stingri pārliecināt.”

Tomēr Elisas mamma tika “pielauzta”, un abi pat bija izplānojuši, ka bērnam jādzimst Dvīņu zīmē, jo gan Edijs, gan Elisas mamma pēc horoskopa ir Dvīņi. Viņiem gandrīz izdevās, tomēr Elisa nedēļu nokavēja un piedzima Vēža zīmē.

“Protams, mīļotās grūtniecības laikā es lasīju visu iespējamo literatūru, portālus internetā, gājām uz kursiem, lai izprastu jaunos apstākļus. Jā, es arī piedalījos dzemdībās, taču tās bija ļoti smagas un ilgas. Vienā brīdī viņa mani burtiski izdzina no dzemdību zāles, sakot, ka nevarot skatīties uz manu bezpalīdzīgo stāvokli. Gaidīju ārpusē, un mani pasauca tikai pārgriezt nabassaiti,” stāsta Edijs. Vaicāju, vai būtu gatavs to darīt vēl kādu reizi, uz ko viņš atbildēja: “Protams, tikai nav kam.” Pēc šī teikuma arī uzzināju, ka Elisas vecāki vairs kopā nedzīvo.

Iespējami drīzāk kļūt par tēti Edijs vēlējies, apzinoties, cik ātri laiks rit, un baiļojoties, vai bērnam būs interesanti ar tēti, kurš jau gados. “Es sāku domāt, vai, būdams vecāks, es spēšu ar bērnu pabraukāt kopā ar sniega dēli, paslidot. Gribēju, lai mazais ir ātrāk, lai varam visu ko kopā padarīt. Nezinu gan, vai 50 gados es spētu izprast piecgadīgas meitenītes vēlmes. Pašam jau arī jābūt bērnišķīgam, lai spētu ar mazo kopā rotaļāties,” uzskata Edijs.

Mans labākais draugs – Elisa

Edijs atzīst, ka viņam “Facebook” ir vairāk nekā 4000 ”draugu” jeb kontaktu, bet viņa īstais draugs reālajā dzīvē ir tikai meita. Elisai šovasar tika nosvinēta četru gadu dzimšanas diena. “Tieši Elisas dzimšanas dienā izlidojām uz Milānu, viņas pirmais ceļojums un lidojums. Ar stjuartēm arī sarunāju sveikšanu lidojuma laikā, par ko, protams, viņa bija ļoti priecīga. Milānā pavadījām nedēļu. Mammai arī bija biļete, bet pirms brauciena uzzināju, ka viņai ir jau cits, un, loģiski, arī viņa negribēja vairs braukt.

Pēc šķiršanās Edija dzīve strikti pakārtota kalendāram – kura nedēļa viņa, kura – Elisas mammas. Edijs katru gadu svin Tēva dienu, taču šogad vēl nezina, vai būs iespējams to pavadīt kopā ar meitu, jo tieši tā nedēļa “iekrīt” mammas pārziņā. Būšot jāprasa atļauja, spriež Edijs.

Edijam ar meitu nekad nav bijis garlaicīgi. Viņš nekad neesot iebildis darīt visu – mainīt autiņbiksītes, iet pastaigās, smīdināt, apmīļot, mierināt – būt kopā iespējami vairāk no sava darbā aizņemtā laika. Arī viņš bijis tas, kurš palīdzējis mazo atradināt no mammas krūts, paliekot ilgāku laiku viens ar mazo.

Tagad abi dodas uz koncertiem, brauc tālākos un tuvākos ceļojumos, iet uz kafejnīcām, kino un rotaļu parkiem. “Es nekad ar Elī neesmu runājis kā ar bēbi, vienmēr sarunājos ar viņu kā ar pieaugušo. Laikam jau ietekme acīmredzama. Braucām vilcienā, runājāmies, un blakus sēdēja sieviete, kura prasīja, cik gadu manai meitai. Saku, ka četri. Viņa izbrīnījās, ka tik mazā vecumā ir tik bagāta valoda, tik liels un interesants vārdu krājums. Tad nesen bija smieklīgi. Sēžam kafejnīcā, gaidām pasūtītos ēdienus, un Elisa man saka: “Tēti, parunājamies, kamēr gaidām ēst.” Prasu: “Par ko runāsimies?” “Par dzīvi,” atbild man Elī,” stāsta un lepojas Edijs.

Šķiršanās gan meitiņu esot ietekmējusi, lai gan viņa vēl maza un daudz ko nesaprot. Tomēr Elī uzvedība esot mainījusies, no tēta, kad abi kopā, neatkāpjas ne soli, lai gan iepriekš varēja arī paspēlēties vienatnē, viņai parādījusies tāda kā baiļu sajūta, bailes pazaudēt.

Meitas mamma gribējusi tiesāties, taču Edijs tam nepiekritis, viņš negrib tiesu, jo ir pārliecināts, ka bērnam vajag gan mammu un tēti, tādēļ pagaidām, lai viss paliekot, kā ir. Elisas mamma piekrita šādam risinājumam.

Tētiņa meitiņa

Kad vēl nebija zināms bērna dzimums, Edijs, iespējams, stereotipiski noskaņots, domās vēlējās dēlu, taču nu viņam ir meita. Un viņš par to ir bezgala priecīgs. Valda uzskats, ka tēti vairāk mīl meitas, bet mammas – dēlus. Diez kādēļ? Edijs meklē atbildi un domīgi saka: “Man šķiet, ka meitas ļoti apbrīno savus tēvus, bet viņi, savukārt, par to jūt lepnumu, ka ir mazajām princesēm varoņi”.

Tētis ar meitu spēlējas arī fotoobjektīva priekšā. Tomēr meita fotografējas, garastāvokļa vadīta. Ja negribēs, nekā, lai gan tētis “noķēris” labu kadru un ideju. Citu reizi pati vaicā, lai pafotografē viņu. Un tagad jau arī pati Elisa mācās bildēt. Brīvdienās, kad Edijam jāstrādā, nereti meita tiek paņemta līdzi, tad tētis atļauj arī viņai pabildēt, taču smago fotokameru mazā vēl nevar noturēt, to palīdz paveikt tētis, bet Elisai ļauj knipsēt.

Mājās ir tūkstošiem bilžu ar Elisu, bet katru gadu tētis izveido videoklipu, kurā apkopo gada laikā sakrātos video – tiek ievākts “materiāls” gan no omītēm, gan citiem radiem, un izveidots maza filmiņa. Jau tagad Elisa labprāt skatās, kā pagāja, piemēram, viņas pirmais dzīves gadiņš.

Edijs ir tik ļoti pārņemts ar mazās audzināšanu un izklaižu nodrošināšanu! Un arī neizpratnes pilns par valdošajiem stereotipiem sabiedrībā, ka bērna audzināšanā galvenā ir māte. Viņaprāt, tēti joprojām netiek uztverti īpaši nopietni. Ediju pat kaitina norādes bērnudārzos, audzinātājām izliekot informāciju pie ziņojuma dēļa, “Mammu zināšanai”, “Lai mammas būtu lietas kursā…” un tamlīdzīgas vēstis Edijam nākoties lasīt un dzirdēt bieži. “Kāpēc neuzrunā tētus? Man tas šķiet absurdi,” tā Edijs.

Kad Edijs dodas komandējumos uz citām valstīm, vienmēr pajautā mazajai, ko atvest dāvanā. Piemēram, decembrī Edijs devās uz Palestīnu. Elisa lūgusi atvest zemenes. “Par laimi, tur tiešām bija ienākusies zemeņu raža, un arī atvedu prasīto. No Abu Dabi Elī prasīja atvest Minjona rotaļlietu, kura nekur nebija, bet, tā izskatās, par ”laimi” iekļuvu avārijā, un blakus benzīntankā tāds bija. Kādu dienu mēs brauksim uz Āfriku apskatīties, kur Bonifācijs lauva dzīvo un kur dzīvo putni, kamēr ir ziema Latvijā,” stāsta Edijs.

Mūsdienu sievietes – izmantotājas?

“Mūsdienās viens nav karotājs, jācīnās kopā, bet, ja cīnītājs ir viens, iet grūti. Daudzas sievietes mūsdienās visu grib uz paplātes un uzreiz, pašas neko nedarīt, tikai saņemt, izklaidēties, bet es uzskatu, ka abiem ir jāiegulda, lai viss izdotos,” tā Edijs, kuram šķiet, ka vairākās attiecībās viņa partneres vēlējušās viņu izmantot, pašas neko nesniedzot pretim.

Edijs ļoti pārdzīvo neizdevušos ģimenes dzīvi, vēl jo vairāk tādēļ, ka pats audzis pilnā ģimenē, un viņa dzimtā nekad neviens nav šķīries.

Ar Elisas mammu Edijs nebija precējies. Viņš laulības kā tādas neuzskata par prioritāti, taču, ja vien atradīsies kāda iecerētā, kurai tas būs svarīgi, Edijs ir ar mieru iejusties fotoobjektīva otrā pusē un ļauties fotosesijai vīra kārtā. “Ja mīl, tad papīrs nav vajadzīgs,” domā Edijs, cerot, ka arī viņa ceļā reiz parādīsies sieviete, kura novērtēs vīrieša mīlestību pret bērniem un gādību ģimenes labā.

Vecāku mīlēts bērns

Edijs atzīstas, ka saviem vecākiem ir ļoti mīlēts bērns, tāpat kā viņa brālis, kurš ir trīs gadus jaunāks par Ediju. Kā spilgtāko mīlestības apliecinājumu un vēlmi darīt visu bērna labā, Edijs min laiku, kad viņš bija astoņus gadus vecs un slimības dēļ tika ievietots Krimuldas sanatorijā. Edijs neveiksmīgi krita no slīdkalniņa, traumējot gūžas kaulu, kā rezultātā viņam tika noteikta diagnoze – Pertesa slimība. Tai ir raksturīga augšstilba kaula galviņas samazināta asins apgāde, un tai sekojošs iekaisums, un galviņas bojājums. Edijam dakteri pateica, ka operāciju nevar veikt, un divarpus gadus viņš nogulēja gultā, pilnīgā miera režīmā. Lai būtu visu laiku blakus dēlam, mamma iekārtojās sanatorijā par sanitāri. “Nekad vārdos un darbos nespēšu pateikties par šādu mātes un tēva mīlestību,” saka Elisas tētis.

Sanatorijā Edijs nogulēja pāris mēnešus, un mamma panāca, ka turpmākā ārstēšana jeb vienkārši gulēšana notiks mājas apstākļos. Edijs atminas, ka ar šo slimību citi bērni gultā, turklāt cieši piesieti tai, gulējuši pat astoņus gadus.

Kamēr Edijs gulēja mājās, mammai bija jāveic sirds operācija, tētis darbā, bet pie gultas piekaltais Edijs “ar acīm” pieskatīja mazāko brāli. “Varbūt tādēļ, ka, jau tik maziņam esot, pieskatīju brāli, manī dzima ļoti augsta atbildības un pienākumu sajūta,” pieļauj Edijs, analizējot savu attieksmi pret meitiņu.

Saistītie raksti

Kad ārsti atļāva staigāt, Edijs bijis kā no ķēdes norāvies – steidzis izmēģināt dažādus sporta veidus – smaiļošanu, braucis ar riteni, vēlāk pievērsies snovošanai, mācības atstājot pēdējās vietās no dzīves prioritātēm. Bijis nevaldāms delveris, taču dzīve pamazām visu noliek pa plauktiņiem – tagad Edijs ir tēvs, labs tēvs un gatavs vēl kādu reizi par tādu kļūt.

 

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
14 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
7 stundas