Kokteilis
Baudi

Riskantie darījumi ceļā uz laimi: Paolo Dženovēzes filmā “Tikšanās vieta”0

Publicitātes foto

Ne to pašu populārāko amerikāņu seriālu pārnesot uz lielā ekrāna un piešķirot tam citu nosaukumu, kas latviskots kā “Tikšanās vieta”, itālietis Paolo Dženovēze saviem varoņiem piedāvā piepildīt sapņus, ja vien viņi izpildīs to, ko vēlas vārdā nenosaukts vīrietis.

Pirmizrādi piedzīvojusi Romas kinofestivālā kā noslēguma filma un Itālijā kinoteātros nonākusi jau pagājušā gada novembrī, drāma “Tikšanās vieta” ir Paolo Dženovēzes jaunākais darbs. Latvijā – un ne tikai – viņa vārdu iemācījās, pateicoties filmai “Pilnīgi svešinieki” (2016), un arī šī filma atklāj negatīvo īpašību buķeti, ar ko apveltīta cilvēce, bet minimālisms, kādā atklāti dažādie varoņu stāsti, velk līdzības ar citiem mākslas darbiem, kuros Sātans ieguvis teju neierobežotas iespējas un talantus. Kādam ar vēzi slima puisēna tēvam jānogalina sešgadīga meitene, lai viņa dēls atveseļotos. Mūķene, kura vairs nejūt Dieva klātbūtni savā dzīvē, saņem uzdevumu – palikt stāvoklī. Kāda jauna meitene piekrīt apzagt savas draudzenes vecmāmiņu, un apmaiņā pret 100 tūkstošiem un pieciem centiem viņa kļūs vēl skaistāka. Kādai padzīvojušai sievietei ļaužu pārpilnā ēstuvē jāuzspridzina bumba, jo tas, iespējams, ir vienīgais veids, ka Alcheimera slimība, kas atņēmusi viņai vīru, atkāpsies uz mūžiem…

Dženovēze izvēlējies dažnedažādas situācijas, kuru viens no atrisinājumiem varētu būt noziegums, un viņa varoņi ar lielākiem vai mazākiem sirdsapziņas pārmetumiem dodas pa pašu izvēlētu ceļu, lai, iespējams, kļūtu laimīgāki. Taču vēlmju piepildītājs, kurš tā arī nenosauc savu vārdu, bet ik pa brīdim izmet pa ļoti trāpīgam, pat nežēlīgam, bezkaislīgi pateiktam jautājumam, kārdina, un ne velti galveno lomu atveido viens no labākajiem Itālijas aktieriem Valerio Mastandrea – par šo lomu viņš nominēts Itālijas nacionālajai kino balvai “Oskars”, un “Oskara” brālēnu “Dāvidu” viņš savas karjeras laikā saņēmis ne reizi vien. Taču Mastandera nav vienīgā zvaigzne – šajā ansambļa filmā Paolo Dženovēze precīzi raksturojis savus varoņus, katram no viņiem piešķirdams īpašus vaibstus, un tos aizlienējusi arī Alba Rorvahere, kā arī veterāne Džūlija Lācarini, slavena politiķa pēctece Sabrina Ferilli un citi, apdzīvodami klaustrofobisku kafejnīcu, kuras stūra galdiņa viesi ļaujas savu emociju izvirdumiem un kaldina skaistas nākotnes sapņus, un par notiekošo ārpasaulē ļauj nojaust vien no dažiem teikumiem, kas atklāj viņu gaitas, lai izpildītu noslēpumainā svešinieka uzdotos uzdevumus.

Paolo Dženovēzes “Tikšanās vieta” ir pārlaicīgs stāsts, kura saknes nav laistas kādā konkrētā kultūrā, tāpēc arī tas ir viegli konvertējams. Mistikas un apšaubāmas morāles klātesamība, kā arī psiholoģijas studijas to paceļ pāri mainstream produkcijai, dodot tikpat veiksmīgu starta grūdienu distribūcijai arī aiz Eiropas robežām, kā tas notika ar režisora līdz šim slavenāko filmu “Pilnīgi svešinieki”. Un, ļoti iespējams, dodot arī stingru grūdienu Holivudas virzienā savu versiju radīt arī ar vispasaules mīlētām zvaigznēm. Astoņas nominācijas itāļu “Dāvidam” jau vien nozīmē profesionāļu atzinību, un arī skatītāju mīlestība pret šo filmu aug augumā, apliecinot, ka bija vairāk nekā vērts gaidīt “Pilnīgo svešinieku” autora jaunāko darbu, kaut arī tas veidots pēc kāda amerikāņu seriāla ierosmes.

 

“Tikšanās vieta”/”The Place”

  • Itālija, 2017
  • Režisors: Paolo Dženovēze
  • Lomās: Valerio Mastandrea, Alba Rorvahere, Džūlija Lācarini, Sabrina Ferilli, Alesandro Bordži.
  • No 20. aprīļa “Kino Citadele”, “Kino Bize”, “Multikino”

Filmas treileris:

LA.lv