Kokteilis
Dzīvo

Piektdiena, 13-tais: fakti, mistika un realitāte0

Foto: Unsplash

Pat skeptiski noskaņotie cilvēki, kuri absolūti netic pārdabiskiem spēkiem, iekšēji jūtas citādi, kad ir jāidzīvo piektdiena, kas ir trīspadsmitais…

Bet, kad šajā dienā kaut kas nenotiek tā kā vēlētos, mēs bieži paraustam plecus un pie sevis nodomājam – ko gan no šodienas varēja gaidīt…

Foto: Unsplash

Kā radies ticējums par “melno piektdienu”?

Vairumam mūsdienu cilvēku piektdiena, 13-tais saistās ar kino leģendu par maniaku- slepkavu hokeja maksā, kas tieši šajā dienā sāk savu “karjeru”. Taču jau sengrieķi centās izvairīties no nepatikšanām “melnajā piektdienā”, tā kā uzskatīja, kas šis ir nāves datums.

Senos laikos ļaudis ticēja, ka tieši šajā dienā vienuviet sapulcējās raganas un atklāj “cilvēku medības”, tāpēc daudzi uzskatīja, ka šajā dienā nedrīkst iziet ārpus mājas.

Savukārt numerologi apgalvo, ka 13-tais ir pretēja cipars harmoniskajam divpadsmitniekam (12 Olimpa Dievi, 12 mēneši, 12 zodiaka zīmes) un šajā dienā ir jābūt īpaši uzmanīgiem.

Foto: Pixabay

Katastrofas, kas notikušas piektdiena, 13-tajā

 • 1892.gada 13.janvārī britu kuģis saskrējās ar zemūdens rifiem pie Ķīnas krastiem un nogrima. Bojā gāja 414 ekipāžas cilvēku.
 • 1907.gada 13.decembrī nogrima vislielākais tā laika kuģis – “Tomass Laursons”.
 • 1909.gada 13.novembrī ogļu šahtas sprādziena rezultātā Ilinoisā, bojā gāja 250 šahtas strādnieki.
 • 1948.gada 13.maijā gāja bojā ASV prezidenta Džona Kenedija māsa Ketlīna. Lidmašīna, kurā viņa atradās, cieta katastrofu vētras dēļ.
 • 1972.gada 13.oktobrī aviokatastrofā cieta pasažieru lidmašīna Andu kalnos. Izdzīvojušie cīnījās par dzīvību 72 diennaktis.
 • 1977.gada 13.janvārī katastrofu cieta Krievijas “Aeroflot” lidmašīna “ТУ-104A”. Tā nokrita Kazahstānā, netālu no Almatu kalniem. 90 cilvēki, kas atradās uz lidmašīnas borta – visi gāja bojā.
 • 1985.gada 13.janvārī Dienvidāfrikā notika šausminoša vilciena katastrofa – bojā gāja 392 cilvēki.
 • 2012.gada 13.janvārī avāriju cieta laineris “Costa Concordia”, uz kura atradās 4200 pasažieri un apkalpes locekļi. Kuģis kruīza laikā uzdūrās rifiem un apgāzās. Bojā gāja 32 cilvēki.
 • 2015.gada 13.novembrī Parīzē norisinājās terorakti. Bojā gāja 130 cilvēku un neskaitāmi simti bija ievainoti.
Foto: Pixabay

Ticējumi un tradīcijas par piektdienu, 13-to

 • Mediķi šajā dienā cenšas neveikt nopietnas operācijas un citas medicīniski sarežģītas manipulācijas. Ķirurgi ir pārliecināti, ka risks, ka kaut kas “notiks ne tā, kā plānots” pēc pieredzes ir augsts.
 • Tāpat astrologi neiesaka “melnajā piektdienā” slēgt lielus darījumus un svinēt kāzas.
 • Ja jūs uztraucaties, ka šī diena var nest jums neveiksmi – aizejiet un baznīcu un lūdzieties.
 • Bet kādam citam šī diena var izrādīties laimīga. Tā norisinās salīdzinoši rāmi. Psihologi to skaidro ar zemapziņas piesardzību – cilvēki jau izdzirdot vārdus “melnā piektdiena” savu rīcību padara par mazāk riskantu, pārdomā uz priekšu savas darbības soļus, tāpēc arī pasargā sevi no neveiksmēm un traģēdijām.
 • Dažu tautu ticējumos “trīspadsmitais” pat tiek uzskatīts par laimīgu skaitli. Piemēram, šis ir gluži cienījams datums ebrejiem: Izraēla savulaik tika sadalīta 13 daļās, Senajā Ēģiptē šis skaitlis simbolizēja Dievu mīlestību. Tāpat 13-tais ir laimīgs skaitlis Ķīnā, Japānā un Korejā.
 • Spāņu un portugāļu jūrnieki piektdienu 13-to, tieši pretēji, uzskata par ļoti veiksmīgu dienu, lai dotos ceļā. Tas skaidrojums ar to, ka savulaik Kristofers Kolumbs tieši piektdienā sāka savu ceļošanu un Amerikas krastiem.

Lai vai kā – ticēt vai neticēt, tā ir jūsu izvēle, bet būt uzmanīgam, pārdomāt par savu rīcību dažus soļus uz priekšu par ļaunu nenāks nevienam. Lai jums skaista šī piektdiena!

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: Kristaps Porziņģis kļuvis ļoti līdzīgs Holivudas zvaigznei
1 diena
BM
Barba Meija
Kokteilis
Meli, afēras un krāpniecība: TOP 3 lielākie afēristi saskaņā ar zodiaka zīmi
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: “X Faktora” finālistes Līgas Rīderes dzīvē notikušas pārmaiņas
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VK
Vita Krauja
Kultūra
Neatkarības plusi un mīnusi: kā klājas “brīvajiem” teātriem?
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Jaunākā sinoptiķu prognoze 7 dienām: kas gaidāms nedēļas sākumā un beigās
24 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Pazūd pieredzējis laivotājs, ģimene lūdz palīdzību
29 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mainījies zagto automašīnu tops
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“4finance” peļņa 27 miljoni eiro. Kas nopelnījis, kas pietiesie labuma guvēji?
1 stunda