Kokteilis
Baudi

Pasaules skaņu spektrs “Skaņu mežā”0


“Eartheater”.
“Eartheater”.
Publicitātes foto

Šogad nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs 2018” noritēs divas dienas, 12. un 13. oktobrī, Rīgā mūzikas namā “Daile”, bet jau 6. oktobrī mākslas muzejā “Rīgas birža” notiks tā atklāšanas bezmaksas koncerts. Festivāls piedāvās ienirt daudzveidīgā skaņu mežā no trokšņu mūzikas līdz spektrālismam, performanču dziedājumiem un franču kamermūzikai, pulcējot vairāk un mazāk pazīstamus avangarda skaņražus no Eiropas un Amerikas, kā arī, protams, Latvijas.

“Skaņu mežs” ir šobrīd vērienīgākais avangarda un nepieradinātajai mūzikai veltītais notikums Baltijas valstīs un šogad norisināsies jau 16. reizi. 6. oktobrī mākslas muzejā “Rīgas birža” notiks festivāla bezmaksas atklāšanas koncerts, kura programmā ir performanču mākslinieces un dziedātājas “Eartheater” uzstāšanās, leģendārā lietuviešu bundzinieka Vladimira Tarasova solo priekšnesums, kā arī krievu komponista Dmitrija Kurļandska darbs “Dolce Stil Nuovo” stīgu kvarteta “ReDo” izpildījumā. Piedalīsies arī lietuviešu tumšās ambientās mūzikas māksliniece Daina Dieva.

Festivālā uzstāsies leģendārās indīroka grupas “Sonic Youth” līderis Tērstons Mūrs, kurš vairākkārt nodēvēts par visu laiku labāko ģitāristu. Viņš uz skatuves kāps kopā ar zviedru eksperimentālās mūzikas multitalantu Matsu Gustavsonu, kurš karjeru sāka brīvās improvizācijas laukā, taču piedalās visdažādāko žanru projektos, ieskaitot trokšņu mūziku, eksperimentālo metālu, minimālismu un kamermūziku. Rīgā viņš spēlēs elektroniku un pūšaminstrumentus.

Festivālā gaidāms arī ambientās mūzikas klasiķis Viljams Basinskis, kura darbu ciklu “The Disintegration Loops” mūzikas kritikas medijs “Pitchfork” nodēvējis par vienu no trim visu laiku labākajiem ambientās mūzikas ierakstiem. “Šī ir mūzika, kas ļauj noticēt paradīzei un pārliecina jūs, ka paradīze izklausās tieši šādi,” pauž minētais “Pitchwork”. Tikmēr medijs “Vice” nosaucis Basinska darbus par “skumjāko mūziku pasaulē”.

Basinski par iedvesmas avotu dēvē arī kāda cita “Skaņu meža” viešņa – eksperimentālā drīmpopa dziesminiece Grūpera. Viņas daiļradē apvienoti ambientās mūzikas un drīmpopa elementi – dziesmas, kas teju izgaist sērīgi miglainā noskaņā.

Eksperimentālā hiphopa žanru šogad festivālā pārstāvēs Losandželosas reperis Busdriver, kas bieži tiek raksturots kā dikcijas un ātruma izpratnē īpaši veikls, intelektuāls reperis, kas stilistiski sliecas uz tekstuāli blīviem, gramatiski sarežģītiem un apziņas plūsmai radniecīgiem tekstiem.

Šī gada festivāla goda viesis ir franču komponists Tristans Miraijs, ko līdzās Žerāram Grizē dēvē par vienu no spektrālisma tēviem. 4. oktobrī Miraijs sniegs arī lekciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet 12. oktobrī viņa mūziku izpildīs stīgu kvartets “Quatuor Diotima”, ko “LA Times” nodēvējis par labāko stīgu kvartetu Francijā. Spektrālisms ir pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados radusies kompozīcijas tehnika – saskaņā ar to kompozicionāli lēmumi tiem pieņemti, vadoties pēc datortehnikas veiktas skaņu spektra analīzes (sonogrāfiskiem atveidojumiem un matemātiskas analīzes). Tembrs ir vadošais šīs mūzikas parametrs.

Abus centrālos koncertvakarus atklās latviešu mūziķi: pianists Rūdolfs Macats spēlēs gan flīģeli un modulāro sintezatoru, bet čellists Ēriks Kiršfelds izpildīs Lindas Leimanes darba pirmatskaņojumu.

Par īpašu notikumu uzskatāma “Grammy” balvai nominētā amerikāņu mikrotonālās improvizācijas altista Meta Maneri pirmā sadarbība ar “RED Trio”, ansambli no šobrīd īpaši vitālās Portugāles brīvās improvizācijas scēnas.

Festivāls noslēgsies ar ritmiskās mūzikas programmu 13. oktobra koncertvakara beigās, kurā piedalīsies “Birmingemas skaņas” pionieris un tumšā tehno meistars Regis, kā arī viens no geto hausmūzikai radniecīgā žanra “footwork” radītājiem – RP Boo.

“Skaņu meža” līdzdibināto platformu “SHAPE” festivāla programmā pārstāvēs elektroniskās mūzikas komponiste Katerina Barbjeri, kuras albums “Patterns of Consciousness” iekļauts žurnāla “The Wire” 2017. gada piecdesmit labāko mūzikas ierakstu apkopojumā, tāpat arī poļu–britu trokšņu mūzikas duets “NAKED”, latviešu eksperimentālā metāla grupa “Tesa” un Mārtiņš Roķis jeb N1L.

 

UZZIŅA

Biļetes: “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 12 – 23

 

Programma:

6. X 19.00 mākslas muzejā “Rīgas birža” kvartets “ReDo”; Vladimirs Tarasovs, N1L, Daina Dieva, “Eartheater”.

12. X 20.00 mūzikas namā “Daile” Rūdolfs Macats, Tristans Mureils, Katerīna Berbjeri, Tērstons Mūrs un Matss Gustavsons, Busdriver, “NAKED”, “Tesa”.

13. X 19.00 mūzikas namā “Daile” Ēriks Kiršfelds, Viljams Basinskis, “RED Trio” + Mats Maneri, “Grouper”, RP Boo, Regis.

 

 

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: pašmāju slavenības, blogeri un žurnālisti ballējas kafijas ballītē
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Zināms, kādas dāvanas Ziemassvētkos saviem bērniem dāvinās princis Viljams un Keita Midltone
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: kāds neparasts vaļasprieks tev patiktu?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Klīstošais holandietis atgriezies mājās. Saruna ar Egilu Siliņu
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību LKS valdes loceklim par Latvijas okupācijas noliegšanu
1 stunda
KD
Krista Dzidzēviča
Kokteilis
Populārais amerikāņu šovs parodē Levitu
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, kāda ir Latvijas Onkoloģijas centra ārstu vidējā alga 2
2 stundas