Kokteilis
Mīli

Par tiem, kuriem vienmēr ir taisnība. Kāpēc kategoriski cilvēki uzspiež savus uzskatus?5

Foto – Shutterstock

Ir cilvēki, kuri savu viedokli vai nostāju gan svarīgos, gan arī mazsvarīgos jautājumos deklarē pārmēru stingri, apņēmīgi un uzstājīgi. Apkārtējie saņem tiešus vēstījumus un norādes, kā kam jābūt, kas un kā jādara, kā jāuzvedas vai jādomā. Pārliecināta, noteikta nostāja būtiskos jautājumos ikvienam ir ļoti svarīga, tā darbojas kā atskaites sistēma apjēgtai un mērķtiecīgai rīcībai. Tomēr pastāv būtiska atšķirība starp kategoriskumu un pārliecinātu nostāju. Par to stāsta psiholoģe, psihoterapeite Aelita Beitika.

Emociju enciklopēdija

– Kategoriski cilvēki savu attieksmi pret lietām un notikumiem pauž veidā, kas nepieņem citāda viedokļa pastāvēšanu, viņu neapzināta devīze: “Pasaulē ir viena taisnība, un tā ir manējā.” Komunikācijā viņi cenšas nepieļaut iebildumus, mēģina panākt piekrišanu, nereti arī pakļaušanos. Par kategoriskumu liecina ne tikai spriedumu saturs, bet arī ķermeņa poza un balss intonācija, kurā izskan uzstājība, pašpārliecinātība, pavēles, prasības. Kategoriskums atšķirībā no pārliecības par savu nostāju skar ne tikai globālus jautājumus, bet arī pilnīgi nebūtiskus dzīves sīkumus, par kuriem nebūtu vērts uztiept savu viedokli. Tādējādi kategoriskums saskarsmē nereti noved pie attieksmes, kur personu labāk redz ejam nekā nākam, kur viņu pacieš kā zobu sāpes, jo sarunā nav iespējams dialogs. Priekšnieks un arī kolēģis ar šādu rakstura iezīmi ir pastāvīga stresa avots. Kategorisks cilvēks saskarsmes partneri pret viņa paša gribu noliek klausītāja lomā, kurš nedrīkst apstrīdēt vai iebilst. Vairākkārt piedzīvojot šādu psiholoģisku diskomfortu, apkārtējie sāk vairīties no komunikācijas ar kategorisku saskarsmes partneri.

No kurienes rodas kategoriskums? Kāpēc kategoriski cilvēki uzspiež savus uzskatus, domas, pārliecību?

Saistītie raksti

Mums katram ir vajadzīga skaidra un saprotama iekšēja atskaites sistēma, kas palīdz orientēties un saprast, kas ir labi, kas slikti, kas pareizi, kas nepareizi. Šajā iekšējas psiholoģiskas atskaites sistēmas attīstībā meklējami arī kategoriskuma aizmetņi. Bērnam pasaule kļūst daudz labāk saprotama ar pretstatiem, kad laba vai slikta vērtība jeb valences tiek piešķirtas dažādiem subjektiem un notikumiem, piemēram, vilks bērna saprašanā iegūst negatīvu, bet zaķītis pozitīvu vērtību, tātad viens kļūst labs, bet otrs – slikts. Pareizais pretstatā nepareizajam ir sākotnējā pasaules sapratnes sistēma, ko dēvē arī par melnbalto domāšanu. Tikai pieaugot cilvēks pakāpeniski saprot, ka visu nav iespējams savietot kategorijās “labs/slikts”, “pareizi/nepareizi”. Nereti audzināšanas vai traumatiskas emocionālas pieredzes dēļ daļa cilvēku iestrēgst melnbaltā domāšanā. Šie ļaudis sevi idealizē, bet citus devalvē jeb pazemina. Kategoriski cilvēki uztur sevī pārliecību, ka viņi ir labi, uzspiežot savu nostāju, attieksmi, viedokli. Ieraudzīt savā rīcībā trūkumus vai nepilnības viņi nespēj, jo tas sašūpotu trauslo ideālo jeb balto priekšstatu par sevi. Līdzīgi kā mazi bērni viņi ir egocentriski, visu uzmanību vēlas piesaistīt sev un gaida, lai apkārtējie to aktīvi atzītu. Viņi izjūt dusmas, bailes un kaunu, ja viņu viedoklis nav visnozīmīgākais. Tieši komunikācijā realizētā uzspiešanas taktika parāda, cik neiecietīgi viņi ir pret citu trūkumiem, bet akli pret savējiem.

FAKTS

Laulībā dzīvojošiem vīriešiem ir garāks mūžs un mazāk emocionālu problēmu nekā vecpuišiem, bet diemžēl sievietēm laulības veselību neuzlabo.

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
15 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
5 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
7 stundas