Kokteilis
Mīli

FOTO: Panteras pārliecība un elektrizēta seksualitāte. Saruna ar stripplastikas dejotāju Loretu3

Foto no Loretas Macijevskas personiskā arhīva

Autors: Evija Krūmiņa, Delfi.lv

Pavedinoša mūzika, teju nekaunīgi augsti papēži un elektrizēta sievietes seksualitāte, ko vēl kārdinošāku padara tās apzināšanās ar panterai raksturīgu pārliecību par sevi. Tāda ir stripplastika – dejas veids, kurā sieviete iemācās uz sevi palūkoties vērīgāk un uzzina, kā tas ir – būt pirmajai sev pašai.

Ar deju studijas “Red Rose Lady Studio” vadītāju Loretu Macijevsku iepazinos, organizējot vecmeitu ballīti draudzenei, kura nu jau izgājusi pie vīra. Tās laikā, atzīšos, vispirms gan iemalkojot šampanieti drosmei, devāmies uz studiju, lai pārsteigtu topošo līgavu ar negaidītu uzdevumu – nelielas dejas apgūšanu, ko vēlāk vai nu nodemonstrēt partnerim, vai piedzīvoto paglabāt sev kā mirkli, kurā nomesta ikdienas piesardzība un stīvums, ļaujot sev vienkārši būt.

Ļaujot sev atcerēties un sajust to, iespējams, pirmatnējo seksualitāti, sievišķības spēku un enerģiju, kas klusi dus katrā no mums, ikdienā diemžēl pamostoties krietni vien retāk, kā vajadzētu.

Pēc dejas apgūšanas noskaņa mūsu kompānijā mainījās – klusākās ballītes viešņas atvērās, savukārt no skaļākajām jau šķīda īstas dzirksteles. Mirdzošas acis, atmesta galva un pēkšņi vairs neviena arī nesūdzējās par “tiem sasodītajiem papēžiem”… Redzot, kāds efekts bijis deju nodarbībai, kurā iepazināmies vien ar stripplastikas pamatsoļiem, nolēmu, ka ar Loretu ir jātiekas vēlreiz, lai uzzinātu ko vairāk par deju, kā arī, iespējams, apgūtu jaunus tās elementus.

Loretas ikdiena jau kopš bērnības ir bijusi muzikāla – mācoties skolā ar attiecīgo novirzienu, apgūta gan klavierspēle, gan dziedāšana, šīs nodarbes kā savu vaļasprieku Loretai minot arī šodien. Kā jau katrai mazai meitenei, arī Loretai reiz bijis sapnis dziedāt un dejot uz lielās skatuves. Tā nu, kā pati dejotāja smejas, pēc 20 gadiem mērķis arī teju ir sasniegts. Dibināta gan deju studija, gan spēki arī iemēģināti latviešu estrādes mūzikā.

“Esmu izveidojusi specializētu deju studiju “Red Rose Lady Studio”, uz kuru dāmas var nākt, lai pilnībā atdotos savai sievišķajai pasaulei. Protams, līdz šim esmu darījusi arī daudz ko citu. Ir strādāts gan līzinga kompānijā, gan promoakcijās dažādās reklāmas aģentūrās. Jāatzīst, tur apgūto prasmi sarunāties ar visdažādākajiem cilvēkiem šobrīd vērtēju kā vienu no saviem lielākajiem trumpjiem, kas lieti noder arī deju studijas darba organizēšanā,” stāsta Loreta.

Lai gan pagaidām dejotāja ir apguvusi augstāko izglītību kultūras menedžmentā, dejošana ir neiztrūkstoša Loretas dzīves sastāvdaļa jau kopš četru gadu vecuma. Savukārt interese par stripplastiku Loretā radusies pamazām. Sākotnēji dejotāja vēlējusies profesionāli apgūt Latīņamerikas dejas, taču, neatrodot piemērotu partneri un pārsniedzot vajadzīgo gadu skaitu, tas nav izdevies. Turklāt ar laiku kļuvis arī garlaicīgi.

“Viss, protams, sākās ar tautas dejām, kuras dejoju līdz 14 gadiem. Kurš latvietis gan nav ar tām nodarbojies? Pēc tam līdz 22 gadiem dejoju Latīņamerikas sporta dejas, tiesa, tas vairāk bija hobija līmenī, jo lai ar tām nodarbotos profesionāli, biju jau par vecu. Tur kļuvu par pasniedzēja asistenti, savukārt pēc tam divu gadu garumā vienkārši apmeklēju sporta zāli, lai uzturētu sevi formā.

Tur esmu lielā mērā apguvusi to, ko šobrīd izmantoju arī sevis vadītajās stripplastikas nodarbībās. Arī šeit neiztrūkstošs elements ir stiepšanās un spēka vingrojumi, kā arī vispārēja ķermeņa uzturēšana tonusā, lai varētu izpildīt sarežģītākus akrobātiskus elementus un to kombinācijas,” stāsta Loreta.

“Apmeklējot sporta zāli, es turpināju interesēties par iespējām, kur dejot, taču ne zumba, ne, piemēram, salsa manī nespēja remdēt to vēlmi pēc īstas dejošanas, to patiešām izjūtot ar katru ķermeņa šūniņu. Tad sociālajos tīklos pamanīju iespēju apgūt stripplastiku un tā mani ieintriģēja. Sākumā gan man vajadzēja vismaz trīs mēnešus, lai es vispār saņemtos un aizietu uz pirmo nodarbību, taču, kad beidzot uzdrošinājos, man šis dejas virziens patiešām iepatikās,” smaida Loreta.

“Stripplastika, manuprāt, ir viens no sievišķīgākajiem un graciozākajiem dejas veidiem. Studijā, kurā mācījos, pēc neilga laika, pat nepabeigusi iesācēju kursu, kļuvu arī par pasniedzēju, taču, laikam ejot, nolēmu, ka vēlos izveidot savu deju studiju. Jāpiebilst, ka stripplastiku daļa cilvēku saista ar izklaidi un stereotipiem par striptīzu, taču manā gadījumā šī deja ir vērtējama kā sports.”

Taujāta par sevis pilnveidošanu, Loreta atzīst, ka to, gluži kā ikvienā citā jomā, arī dejā nepieciešams turpināt visu mūžu. Latvijā meistarklases konkrētajā dejas virzienā vēl gan nenotiekot, taču Loreta cītīgi seko ārzemēs atpazīstamu dejotāju jaunumiem, aizgūstot gan dažādas idejas, gan horeogrāfijas elementus.

“Nemitīgi sekojot visai pieejamajai informācijai par šo deju, es pamazām vairoju zināšanas, lai varētu tās nodot tālāk. Sākotnēji vienkāršākais kustību apgūšanas veids ir to atdarināšana. Piemēram, vienu video var un arī vajag skatīties neskaitāmas reizes, lai izprastu, kā konkrētajā kustībā tehniski pareizi jānovieto, piemēram, plauksta.

Tehnikai stripplastikā ir liela nozīme – kustības ir jāizpilda precīzi un pareizi, citādi pastāv liels savainošanās risks, kā arī gluži nevajadzīgi palielinās slodze. Uzskatu, ka iesācējiem, vien vērojot kādu dejojam un cenšoties to atdarināt, rezultāti noteikti būs sasniedzami krietni grūtāk.

Ikvienai dejai, ko iestudējam, veidoju savu horeogrāfiju. Pret savām dāmām jūtu atbildību ne tikai atrast konkrēto mūziku, bet arī izdomāt tai oriģinālus soļus un dejas kompozīciju, ko zināsim tikai mēs pašas,” atklāj dejotāja.

Taujāta par stripplastikas popularitāti Latvijā, Loreta atklāj, ka šobrīd konkrētais dejas veids gan sāk norietēt. Tagad aktuālas ir kļuvušas pole dance dejas, kurās tiek izmantots stienis: “Interesanti, ka vairums cilvēku gan tieši stripplastiku uzskata par vulgārāku, kamēr dejas ap stieni tiek vērtētas kā savdabīgs fitnesa paveids…”

Dejotāja uzsver, ka, lai gan asociācijas par stripplastiku lielākoties ir kā par ko vulgāru un vīriešus pavedinošu, patiesībā tā ir ļoti sievišķīga un kārdinoša deja, kurā turklāt nav vajadzīgi papildus elementi. Svarīgi ir vien nodrošināties ar kurpēm, kas nepieciešamas kā kustības atbalstošais elements*, taču dejot, ir iespējams arī ar basām kājām.

Uz jautājumu par iespējamo vecuma grupu un sagatavotību, kas varētu ierobežot to sieviešu loku, kuras konkrēto deju vēlētos apgūt, Loreta atbild, ka nepieciešama vien uzdrošināšanās. Pēc tam šķērslis vairs nav ne gadu skaits, ne fiziskās sagatavotības līmenis.

“Jebkurai sievietei iekšā “sēž” kāds komplekss. Lai cik ideālas mēs kādam ārēji nešķistu un lai kā arī censtos savus kompleksus slēpt, tāpat ikdienā sadzīvojam ar savām raizēm, neapmierinātību un citām emocijām, kas skar mūsu ārējo izskatu vai personību kopumā. Protams, šādas izjūtas mājoja arī manī un, nebaidos teikt, ka kaut kas no tā visa ir saglabājies arī līdz šodienai, taču nu jau krietni mazākā mērā.

Tas man vairs netraucē apzināties sevi. Pēc stripplastikas apgūšanas šīs iedomas kļuva mazākas un es sāku vairāk ticēt sev. Varu galvot, ka sievietes, kuras uzsāk šīs nodarbības, sāk uz sevi vairāk skatīties, vairāk apzināties sevi un patiešām ieraudzīt to cilvēku, kas uz viņām lūkojas no spoguļa. Ikdienā taču mēs tam paskrienam garām – it kā kaut ko ieraugām, it kā nē… Bet šeit visām, gribot negribot, nākas uz sevi skatīties tajā septiņus metrus garajā spoguļu sienā. Un pamazām mēs kaut kā pierodam pie tā, sākam sevi ieraudzīt, iepazīt, atskāršam, ka patiesībā nemaz nav tik slikti, kā domājām,” priecājas dejotāja.

“Ir gadījies, ka meitenes nāk dejot, lai sagatavotu pārsteigumu vīrietim, taču patiesībā biežāk sievietes stripplastiku tomēr apgūst savam priekam. Manuprāt, sievietēm noteikti vairs nav aktuāli būt pirmajām klubos vai citu priekšā. Krietni svarīgāk ir būt pirmajām sev, un stripplastika ļauj šo sajūtu un dvēseles stāvokli uzburt, attīstīt un noturēt arī ikdienā.”

Gluži likumsakarīgi, ka konkrēto dejas veidu īpaši atzinīgi vajadzētu novērtēt arī vīriešiem. Vaicāta, vai pārmaiņas partnerē ir fiksējis arī Loretas vīrs, dejotāja atbild apstiprinoši.

“Protams, pret manu nodarbošanos pozitīvi attiecas arī mans vīrs. Interesanti, ka abi esam radošajā sfērā, jo viņš ir pianists, kurš sadarbojas ar vairākiem Latvijas mūziķiem, tāpēc mums abiem ir izprotama šī mums piemītošā mīlestība pret mākslu. Protams, ir gadījies, ka viņam kaut ko arī nodejoju, taču lielākoties vīrs mani redz video ierakstos, gluži tāpat kā es viņu – koncertos. Mums ir tāda nerakstīta vienošanās – tu man nespēlē, es tev nedejoju. Un viss!” joko Loreta.

“Zīmīgi, ka pēc dejošanas uzsākšanas, mēs, sievietes, pašas pat nemanām, kā atplaukstam. To vairākkārt ir teicis mans vīrietis, kā arī sievietes, kuras dejo studijā un reizēm dalās savos ikdienas pārdzīvojumos.

Saistītie raksti

Piemēram, kādai kolēģi jautāja, vai viņa ir mainījusi matu krāsu vai zaudējusi svaru, jo izskatā parādījās agrāk nemanīts starojums, bet skatienā – dzirkstele. Jā, arī seksualitāte un tāda kaķenes pašapziņa, elegance un neatkarība…”

 

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nedēļas nogalē “Engure Cafe” pagalmā bezmaksas koncertā uzstāsies “The Sound Poets” un “Laika Suns”
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Katrīne Sauliete: “Brīži, kad sēžu noraudājusies vai rāju bērnus, – tas paliek ārpus mana profila. Sociālajā vidē vajag laimīgus cilvēkus”
Intervija 21 stundas
ZD
Zane Dzene
Kokteilis
VIDEO: īsais kurss Itālijas kino vēsturē
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Cīņa par latviskiem bērnudārziem Rīgā vairs nav bezcerīga?
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas un Slovākijas Tatros dzīvību zaudējuši pieci cilvēki
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atklāj prezidenta Egila Levita padomnieku algas
55 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Zināms, cik no 47 glābējsilītes bērniem atgriezušies savās bioloģiskajās ģimenēs
51 minūtes
LE
LETA
Dabā
Diena gaidāma silta un vējaina
1 stunda