Kokteilis
Baudi

Noziedznieki kosmosā: fantāzija vai nākotnes realitāte?0

Publicitātes foto

Piecpadsmit gadus auklējusi ideju, kā kinematogrāfiski apgūt kosmosu, franču kino veterāne Klēra Denī uzņēmusi filmu “Augstākā sabiedrība”, kurā galvenās lomas atveido Roberts Patinsons un Žiljeta Binoša.

Eiropas kino leģendai Klērai Denī jau ir pāri 70, taču tikai tagad viņa debitējusi angliski runājošā filmā – drāmā “Augstākā sabiedrība”. Angļu valodas iemesls ir gaužām vienkāršs – režisore uzskata, ka kosmosā esošajiem pienākas runāt angliski, tāpēc arī galveno aktieru izvēle bijusi likumsakarīga. Filmas pirmizrāde notika pagājušā gada rudenī Toronto kinofestivālā, tur arī aizsākās tās triumfa gājiens, iezīmējot jaunus karjeras pavērsienus gan pašas Denī profesionālajā dzīvē, gan Robertam Patinsonam, kurš, arī atzīmējis 10 gadu jubileju kopš “Krēslas” pirmizrādes, ir beidzot atsvabinājies no bālģīmja Edvarda Kallena garās ēnas un filmējas pieklājīgos projektos arī tālu prom no Holivudas spožuma un posta.

Monte jau gadiem dzīvo kuģī, kas riņķo kaut kur kosmosā, un viņa ikdienas kārtība ir skaidra – galvenās rūpes jāvelta meitiņai Vilovai un lidaparāta tehniskajam stāvoklim, kā arīdzan saziņai ar Zemi, kas gan, kā izskatās, pazudusi sen. Taču Montes stāsts aizsākās pavisam citādi, jo viņš, būdams gados jauns cietumnieks, kopā ar tādiem pašiem bēdubrāļiem un māsām tika nosūtīts uz planētai Zeme tuvāko melno caurumu, sak, tā varēs divus zaķus ar vienu šāvienu nošaut. Proti, Zemi atbrīvot no noziedzniekiem, savukārt kosmosa izpētes neveiksmē neies bojā par viņiem cienīgāki cilvēki. Nu gan Monte ir palicis divatā ar Vilovu, un viņa atmiņas par dzīvi uz Zemes un kopā ar pārējiem cietumniekiem sajaucas ar rutīnu, ko vēl vairāk paspilgtina kuģa tuvošanās melnajam caurumam – tajā laiks un telpa pārstāj eksistēt.

Ne tikai pēdējo gadu kinematogrāfiskās ekskursijas kosmosā variē no pieticīga budžeta drāmām līdz multimiljonu budžeta projektiem, kuros pār stāstu dominē tā vizualizācija, vēlams, pielieta ar jaunāko tehnoloģiju iespējām. Denī “Augstākā sabiedrība” pieder pie intelektuālajām kosmosa drāmām, kas, brīvas no zinātniskās fantastikas nosacījumu žņaugiem, risina pārlaicīgas tēmas. Klēras Denī metaforas stāv pāri klišejām un Holivudas obligātajām banalitātēm, nelineārajā stāstījumā akcenti saliekas tik trāpīgi, ka nenojauc filmas meditatīvo noskaņu, ko vēl vairāk paspilgtina Stjuarta Steplza un “Tindersticks” muzikālais pavadījums.

“High Life”/”Augstākā sabiedrība”

  • Režisore: Klēra Denī
  • Lomās: Roberts Patinsons, Žiljeta Binoša
  • “Kino Bize”, “Splendid Palace”, “Kino Citadele”

Filmas treileris:

LA.lv