Sarunu festivāla “Lampa” programmā Cēsīs viesosies jaunzēlandiešu māksliniece Keita Makintoša. Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā viesizrāžu programma piedāvā instalāciju “Darbagalds”, ko no 27. līdz 30. jūnijam bez maksas var apskatīt Cēsu Pilsmuižas klētī un izrādi “Daudzu rokās” 29. un 30. jūnijā Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. K. Makintošas darbi aicina uz neparastu sarunu ar mums apkārt esošo materiālo pasauli, vārdu un valodas vietā lietojot tausti un citas maņas.

Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāve Laura Stašāne stāsta: “Keita Makintoša ir māksliniece ar unikālu rokrakstu, kuru fascinē materiālā pasaule. Savos skatuves un vizuālās mākslas darbos viņa aizraujas ar jaunu funkciju un nozīmju piešķiršanu dažādiem priekšmetiem un materiāliem. Nereti šajā procesā tiek iesaistīts skatītājs, jo cieņpilna saspēle ar publiku ir viens no Keitas radošās prakses stūrakmeņiem.”

Cēsīs skatītajiem tiks piedāvāti divi mākslinieces K. Makintošas darbi – instalācija “Darbagalds” un izrāde “Daudzu rokās”, kas ir piemērotas arī jauniešu auditorijai.

“Instalācija – darbnīca “Darbagalds” ar pavisam ikdienišķu priekšmetu un darbību palīdzību reflektē par nebeidzamo bojāejas un radīšanas ciklu. Septiņās telpās izvietotais mākslas darbs top un mainās līdz ar katru jaunu apmeklētāju, jo skatītāja piedalīšanās šeit ir izšķiroša. Idejiski tīrā un izpildījumā unikālā instalācija atraisa gan cilvēkā, gan lietās mītošo radošo un ārdošo potenciālu un aicina pārskatīt mūsu attiecības ar pasauli jautrā, aktīvā un negaidītā veidā,” stāsta L. Stašāne, bet par izrādi viņa teic: “Izrāde “Daudzu rokās” aicina pieskarties mākonim, paņemt plaukstā sirdi un nepilnu divu stundu laikā izlaist caur savām rokām teju visu pasaules rašanās ciklu. Izrādes laikā skatītāji piedzīvo virkni estētisku, maņās balstītu situāciju un sastopas ar neparastiem fiziskiem fenomeniem, atklājot, cik spēcīgu stāstu, atmiņu un asociāciju virkni var radīt kāda smarža, lieta, materiāls vai pieskāriens. Kad izrāde ir pusē, skatītāju vidū vairs nav neviena, kura rokas nebūtu pilnīgi netīras. Kad tā beidzas, zālē virmo sajūta, ka kopā ir piedzīvots kaut kas ļoti īpašs. “Daudzu rokās” ir iespēja iedziļināties sevī, ne mirkli nenovēršoties no līdzcilvēkiem.”

Līdzās izrādēm Cēsīs no 25. līdz 28. jūnijam K. Makintoša kopā ar spāņu mākslinieci Arankšu Martinesu vadīs radošo darbnīcu 14 – 18 gadus veciem jauniešiem “Mana māte ir klints”, kas padziļināti pētīs cilvēku un lietu pasaules attiecības.

Kad un kur?

  • 29., 30. jūnijā plkst. 17.30 un 20.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
  • Cena: EUR 10; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 7