Kokteilis
Mīli

Pieauguši, tomēr mūžīgie bērni – kā dzīvot kopā ar viņiem?1

Foto – Shutterstock

Daži cilvēki, šķiet, gadu gaitā tā arī nepieaug – bezatbildīgi, ar vieglprātīgu attieksmi pret dzīvi, virspusējiem spriedumiem un uzskatiem. Diemžēl infantilisms mūsu augsto tehnoloģiju laikmetā ir diezgan bieži sastopams. Sievietes sūdzas par infantiliem vīriešiem, vīriešus nogurdinājušas sievietes, kuras vēlas labi iekārtoties dzīvē uz viņu rēķina.

Kā sadzīvot ar infantilu cilvēku? Vai infantilisms ir tik būtisks trūkums, ka var novest pie attiecību izjukšanas? Kā uzvesties ar partneri, ja viņš nevēlas pieaugt? Vai sievietes ir vainojamas pie vīriešu infantilisma?

Vai ir iespējams mainīt sevi un kļūt par nobriedušāku cilvēku, dodot sev iespēju īstenot visus savus sapņus? Ieklausīsimies psihologa atbildēs.

Uzmanību: bērni! Kāda uzvedība raksturīga infantiliem cilvēkiem

“Daudzām manām draudzenēm ir veiksmīga karjera un stabili ienākumi. Es joprojām strādāju par viesmīli un nepārtraukti aizņemos naudu, lai iztiktu līdz nākamajai algai. Man ir 37 gadi un nav ģimenes, nav bērnu un normāla darba… ”

“Mans draugs pastāvīgi aizmirst atslēgas, zaudē mobilos telefonus, neatceras nozīmīgus datumus, un vienmēr nokavē tikšanās. Viņam jau 28, un viņš pastāvīgi ir „sēkļa”, jo bieži maina darbu – „meklē sevi”. Esmu nogurusi būt viņa mamma. ”

“Mana draudzene nekur nemācās un nestrādā, jo tas esot garlaicīgi. Visu laiku viņa pavada ēdot, smēķējot, dzerot alu, skatoties TV un tiekoties ar draudzenēm. Viņa mīl iepirkties un iegādāties visu, kas iepatīkas. Nesen viņa uztaisīja pīrsingu. Es jūtos kā pusaudzes tēvs, lai gan viņai ir jau 33. ”

“Mana kolēģe uzvedas kā bērns. Viņa aizmirst veikt svarīgu zvanu, pastāvīgi nokavē darba nodošanas termiņu, izdomā dažādus iemeslus, lai nepiedalītos darījumu pārrunās. Man vienmēr jāatgādina, kas viņai jāizdara, jāatvainojas klientiem par kavējumiem viņas vietā. Bieži es pabeidzu darbu viņas vietā. Neskatoties uz to, ka viņa ir jauks un atsaucīgs cilvēks, mani arvien biežāk kaitina viņas uzvedība, jo man šķiet, ka tā ir necieņa pret citiem. Viņa taču ir pieaudzis cilvēks (45!) ar ģimeni un diviem bērniem! Es arvien vairāk domāju, ka man būtu vieglāk strādāt vienatnē nekā ar tādu palīgu. “

“Man ir grūti ar draudzeni, – ja norunājam sazvanīties, vienmēr jāzvana man, ja vienojamies satikties, bet viņa netiek, tad pat neuzskata par vajadzīgu pabrīdināt. Viņa jautā man padomu, un tad dusmojas, ka es viņu pamācot. Ar viņu ir ļoti grūti un nomācoši. Arī es gribu saņemt uzmanību un siltumu, bet šajā gadījumā spēle ir vienpusēja.”

Ja tev pazīstamas līdzīgas situācijas, tev ir darīšana ar infantilu cilvēku. Viņš uzvedas kā bērns, kurš gaida, ka pieaugušie atrisinās visas viņa problēmas. Viņš vienmēr uzspiež uzņemties atbildību citiem.

Kāpēc ir tik grūti sadzīvot ar viņiem?
Tipiskas infantilisma izpausmes

Finansiāla bezatbildība
– svaidās ar naudu, tērē daudz naudas dārgiem sīkumiem – drēbes, ierīces, kosmētika utt., nereti alga iztērējas jau pirmajā dienā;
– aizņemas naudu, laikā nemaksā rēķinus, neplāno savus izdevumus, nav uzkrājumu, izmanto kredītus;
– nevienā darbā ilgi neturas;
– cer, ka palīdzēsi viņam tikt galā ar naudas problēmām;
– parādus nemaksā laikā vai vispār aizmirst par tiem.
Bezatbildīgā attieksme pret naudu bieži vien norāda uz bezatbildīgu attieksmi pret cilvēkiem.

Uz viņu nevar paļauties
– nepunktuāls, bez atbildības sajūtas;
– nepilda solījumus, aizmirst visu, velk garumā, kad runa ir par svarīgām lietām;
– zaudē lietas, dokumentus, nevar atrast kur kas nolikts u.c. Vienmēr cer, ka kāds izdarīs viņa vietā, pieskatīs, atcerēsies un nodrošinās.

Nav mērķu
– nespēj rīkoties, ja vien ārējie apstākļi nespiež;
– grūti plānot uz priekšu, jau vārds “plāns” izraisa paniku vai stresu;
– bieži vien atliek lēmumu pieņemšanu;
– lēmumu pieņemšanā ņem vērā ārējos faktorus un citu viedokli;
– jau pāri 30, bet joprojām nav nolēmis, ko darīt dzīvē, bieži maina darbavietu, jo “meklē sevi”;
– izvairās no sarunas par problēmām, jo nevēlas saskatīt, ka problēma ir pašā;
– gaida kādu, kas dos lielisko iespēju, un vienmēr cer uz brīnumu.

Bērnišķīgās uzvedības iemesli
Kā sadzīvot ar infantilu cilvēku

Infantili cilvēki izvairās no jebkādas atbildības uzņemšanās un uzvedas tā, lai panāktu, ka partneris ieņem lomu – tēvs vai māte. Varētu šķist – tas jau nav nekas briesmīgs, daudziem cilvēkiem pat patīk rūpēties par kādu. Bet, kad runa ir par mīlestību, šīs attiecības pamazām iznīcina seksualitāti. Sajust iekāri pret bērnu ir tikpat grūti kā pret kādu no vecākiem. Jo vairāk partneris līdzinās bērnam, jo biežāk uzvedas kā pusaudzis, jo mazāku gandarījumu dod seksuālā dzīve ar viņu. Dzīvot līdzās infantilam cilvēkam ir ļoti nogurdinoši. Pakāpeniski krājas aizvainojums un dusmas, kas neveicina labas attiecības.

Ja infantils ir draugs vai kolēģis, tad ir ļoti grūti uzticēties viņam un paļauties uz viņa palīdzību. Viņš var būt ļoti jauks un burvīgs cilvēks, bet vienmēr turēs tevi nedrošībā – nekad nevari zināt, kādu triku viņš izstrādās. Uzspiestā vecāku loma var apgrūtināt, jo partneru attiecības nav vienlīdzīgas.

Ja pats esi infantils, tad tava dzīve ir kā haoss, vai līdzīga stāstam par nepiepildītiem sapņiem. Tev pastāvīgi ir nepieciešams kāds, kurš varētu tevi atbalstīt – bez tā tu kā vilciens – ātri vien noiesi no sliedēm. Paliekot infantils – nenobriedis, tu atņem sev iespēju pilnībā realizēties. Tu nezini, kas esi, jo esi atkarīgs no cilvēkiem, kurus padarīji atbildīgus par savu dzīvi.Kāpēc izvēlējies par partneri nenobriedušu cilvēku?
Kāpēc cilvēki negrib pieaugt?

Daudzi radoši cilvēki paliek bērni visu mūžu. Tas palīdz viņiem saglabāt svaigu uztveri. Attālinoties no ārpasaules problēmām, viņi var pilnībā koncentrēties uz iekšējo pasauli. Bet, kā rāda pieredze, ne visi radoši cilvēki ir infantili, tāpat kā ne visi infantilie nodarbojas ar radošo darbu.

Infantilas uzvedības iemesli veidojas jau bērnībā. Infantilisms – tā ir neapzināta reakcija uz apstākļiem, kādos cilvēks jūtas tā, it kā viņam būtu atņemta bērnība. Kādi ir šie apstākļi? Bērnam pārāk agri bija jākļūst pieaugušam. Piemēram, ja vecāki miruši, šķīrušies, kad vecāki bija ļoti aizņemti un bērnam vajadzēja rūpēties par jaunākajiem bērniem, ja vecāki ir alkoholiķi utt. Šāds bērns zemapziņā uzkrāj aizvainojumu uz pieaugušajiem par nozagto bērnību. Tāpēc, būdams pieaudzis, viņš spēlē bērna lomu, lai kompensētu zaudēto bērnību.

Pārāk valdonīgi vecāki. Ja vecāki visu laiku kontrolēja bērnu, sodīja par vismazāko pārkāpumu, izaugs cilvēks, kas nespēj ievērot sabiedrisko kārtību, viņš visu laiku dumposies. Var teikt, ka viņš visu laiku atrodas pusaudža vecumā un pierāda citiem savas tiesības uz vārda brīvību.

Bērns jutās pamests. Ja cilvēks nejuta siltumu un rūpes, viņš var kompensēt šo trūkumu, rīkojoties bērnišķīgi. Viņš it kā saka: “Rūpējieties par mani!”

Vecāki mīlēja bērnu pārāk stipri, “žņaudza” ar savu mīlestību. Piemēram, māte neredzēja citu dzīves jēgu, kā izdabāt bērnam. Viņa neļāva pieņemt nevienu paša lēmumu, bija pārāk aizbildnieciska. Pieaudzis viņš ir palicis tikpat bezpalīdzīgs kā būdams bērns. Tāds partneris mēģina manipulēt ar tevi: tu taču nevari pamest tik bezpalīdzīgu būtni?

Kā kļūt pieaugušam?
Kāpēc esi saistījies ar “mūžīgo bērnu”?

Tēlojot glābēju, tu izjūti savu pārākumu, bet tā “slēpies” no savām problēmām. Atceries, ka uzņemoties vecāka lomu, tu vari padarīt normālu cilvēku par bezpalīdzīgu briesmoni.

Kāda kliente sūdzējās, ka viņas vīrs ir īsta sodība. Viņš nemitīgi sūdzas, slimo, neko nepalīdz mājās, un ir depresijā. Viņš uzvedas tā, it kā sieva būtu viņa māte, bet ar citām sievietēm gan cenšas līdzināties īstam vīrietim. Noskaidrojās, ka viņa pārāk uzbāzīgi rūpējas par viņu, risina visas viņa problēmas. Ar savu kontrolējošo uzvedību viņa liedza vīram jebkādu iespēju sevi realizēt un pierādīt un noveda līdz atkarības un bezpalīdzības stāvoklim, kuri savukārt radīja viņam nopietnu slimību.

Ja pastāvīgi jūties atbildīgs par attiecībām un partneri, žēlo viņu, baidies, ka bez tevis viņš netiks galā, tev ir tendence uz glābēja lomu. Glābēji pastāvīgi izvēlas partnerus, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Viņi atrod cilvēku, kurš šķiet neaizsargāts, trausls, novārtā atstāts, nelaimīgs, bezpalīdzīgs, un velta tam siltumu, maigumu, rūpes. Partneris ir pateicīgs, bet glābējs jūtas kā varonis.

Kādi iemesli ir šīs problēmas pamatā: Tu “atmaksā” bērnības parādus. Iespējams, kāds no vecākiem cieta no mīlestības un uzmanības trūkuma (šķīries, atraitnis), un tu reiz mēģināji viņam palīdzēt. Tagad tu to pašu dari ar partneri. Tu vēlies sajust savu pārākumu un nozīmīgumu. Ja tas partneris dzīvo haotiski, tu jūties labi, ka vari būt labāks, izdarīgāks, gudrāks. Uzņemoties varoņa lomu, tu piever acis uz saviem trūkumiem un vājībām.

Ja tevi piesaista bērnišķīgi cilvēki, apdomā, vai tu nejauc žēlumu un simpātijas ar mīlestību? Starp partneriem jāvalda cieņai, tev ne tikai jāmīl partneris, bet arī jālepojas ar viņu.

Padomi, kā cīnīties ar infantilismu

Ja “bērns” ir tavs partneris

Atļauj partnerim brīvību pašam lemt savu likteni. Atceries, ka pārāk liela aprūpēšana var izmainīt partneri un ne jau uz labāko pusi. Padarot cilvēku bezpalīdzīgu, arī tu kļūsti no viņa atkarīgs. Vainas apziņa ir slikts pamats attiecību veidošanā. Iemāci partneri pašam tikt galā ar problēmām, norādi ceļu un paej malā. Biežāk lūdz viņa palīdzību tavam atbalstam. Tikai tu vari izlemt – pieņemt uzspiesto vecāka lomu vai nē. Vienkārši atmet vēlmi kontrolēt visu un mācies uzticēties savam partnerim. Mēģini pats kādu laiku iejusties bērna lomā, izliecies bezpalīdzīgs, un tu redzēsi, kā pārmainīsies tavs bērnišķīgais partneris.

Ja “bērns” esi tu

Saistītie raksti

Ja nekādi neizdodas pieaugt, vispirms vajadzētu tikt skaidrībā par saviem dzīves mērķiem katrā no jomām: personīgā dzīve, finanses, karjera, atpūta utt. Vispirms koncentrējies uz mazajiem un viegli sasniedzamiem mērķiem. Ja ir grūti tikt galā ar plānošanu, sazinies ar speciālistiem, kuri palīdzēs ar apmācību mērķu izvirzīšanā.

Nobriedis cilvēks, pirmkārt, domā, ko viņš var darīt, un nevis to, ko viņa labā vajadzētu darīt citiem. Atbildība, protams, nav viegla, bet dzīve daudz vairāk sniedz cilvēkiem, kas paši nosaka savu ceļu, nevis garus gadus gaida zelta zivtiņas noķeršanu. Dzīvot pilnvērtīgi, izvairoties no atbildības, ir neiespējami. Tikai nobriedusi attieksme pret dzīvi ļauj personai darīt to, ko viņa grib, paliekot pašam.

 

Avots: Passion ru

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
15 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
5 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
8 stundas