Kokteilis
Baudi

Meitene pieaug un vēstī – laiks lidot!0

Publicitātes foto

Viņa ir dēvēta gan par neatkarīgā kino princesi, gan citos ne mazāk daiļrunīgos epitetos, taču Grētai Gērvigai par šādu kaut arī pagodinošu jezgu daudz būtiskāk šķiet pašizpausties. Kā režisore un scenārija autore viņa debitējusi ar filmu pieaugšanas stāstu “Lady Bird: Laiks lidot”, kas uz “Oskariem” šogad kandidēja piecās kategorijās, arī kā labākā filma.

Pieaugšanas stāsti teju vienmēr ir interesanti, un ne velti tajos gan režisoru krēslā sēžas sava amata meistari, gan kameras priekšā stājas labi aktieri. Tā noticis arī ar filmu “Lady Bird: Laiks lidot”, kurā savu pieredzi, transformētu par labu ekrāna nosacītībai, uzlikusi neatkarīgā kinoaktrise Grēta Gērviga, galveno lomu uzticot aktrisei, kura jau trešo reizi nominēta “Oskaram” – Sēršai Ronanei. Ap viņas dumpīgo Kristīni, kura pieņēmusi pseidonīmu Lady Bird, lai tādējādi izceltos vidē, kas teju pieprasa spilgtus elementus, savijušies filmas notikumi, turklāt tik blīvi, ka ar tiem pietiktu vairākiem darbiem. Taču Gērviga netur sveci zem pūra un jau pirmajā režijas darbā bliež kā no lielgabala, un par viņas uzdrīkstēšanos izskanējuši vien aplausi, turklāt pati filma atzīta par vienu no pagājušā gada labākajiem kino darbiem, uz sarkanā paklāja un dažādos labāko sarakstos ļaujot gozēties tā komandai. Taču šie papildelementi pat nav tik svarīgi kā tas, ko savā stāstā uzbūrusi režisore, ekranizēdama scenāriju, kura sākotnējais nosaukums bija “Mātes un meitas”.

Mūždien aktuālas tēmas, gadu gaitā pulētas neskaitāmas reizes, Grētas Gērvigas rokās pamazām pārtapušas par sāpīgiem pusaudzes ikdienas akcentiem, kas ar vienlīdz lielu svaru izdzīvojami kā mājās, ģimenē, tā skolā starp vienaudžiem, cenšoties rast savu vietu zem saules, bet tajā pašā laikā nepretojoties iespējai gūt sāpīgus punus un zilumus, jo citādi pieredzi iegūt nav iespējams. Ar spilgtiem aktieriem otrajā plānā un Sēršu Ronani un Loriju Metkalfu galvenajās lomās Grēta Gērviga gan idealizējusi laiku, kad pati dzīvojusi Sakramento, gan Ņujorku, titulvarones vārdiem runājot, kultūras pilsētu, un Kalifornijas saules pielietajā filmas telpā devusi dzīvību šķietami vienkāršam stāstam, kas piepildīts ar visdažādākajām emocijām.

“Lady Bird: Laiks lidot”/”Lady Bird”

  • ASV, 2017
  • Režisore: Grēta Gērviga
  • Lomās: Sērša Ronane, Lorija Metkalfa, Treisijs Letss, Lūkass Hedžs, Timotē Šalamē, Bīnija Feldsteina, Luī Smita
  • No 30. marta “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, kā arī kinoteātros Valmierā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē, Daugavpilī un Cēsīs

Video rullītis filmai “Laiks lidot”:

LA.lv