Kokteilis
Dzīvo

Mazas, bet nozīmīgas lietas, kuras novērtē daudzbērnu vecāki Latvijā0

Foto: Unsplash

Vairāk nekā puse daudzbērnu ģimeņu vecāku ikdienā arī no svešiniekiem priecājas saņemt komplimentus un uzslavas par kuplo bērnu pulciņu. Tieši sievietes biežāk atzīst, ka sabiedriskās vietās dzirdēts labs vārds ir tikpat svarīgs kā praktiska palīdzība sadzīviskās situācijās, noskaidrots unikālā pētījumā, ko veica Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm kopā ar Sabiedrības integrācijas fondu. Kopumā aptaujā piedalījās 3837 vecāki ar trim vai vairāk bērniem no visiem Latvijas reģioniem jeb teju 10% Latvijas daudzbērnu ģimeņu.

Emocionāls atbalsts ikdienas situācijās

Foto: Unsplash

Teju visiem aptaujātajiem daudzbērnu ģimeņu vecākiem pozitīvu un atbalstošu attieksmi primāri ir būtiski saņemt no saviem tuviniekiem. Ne mazāk svarīgi – turpat 88% vecāku atzina, ka emocionālais atbalsts ir nozīmīgs arī darba vietā, tostarp pretimnākoša attieksme situācijās, kad bērni slimo, vai gadījumos, kad rodas ārkārtas situācijas. Šo kā vienlīdz svarīgu norāda gan mammas, gan tēti.

“Kad strādāju, būtu vēlējusies just nedaudz lielāku pretimnākšanu no darba devēja laikā, kad bērni slimo. Iespēju 1. septembri un citas bērniem svarīgas svētku dienas paņemt brīvas biežāk ierosināju pati, taču vienmēr esam raduši kompromisu un darba devējs vismaz pusi dienas ir piešķīris brīvu, lai bērniem svarīgajos notikumos būtu iespēja būt kopā,” pieredzē dalās trīs bērnu māmiņa Inga Klestrova.

Lai gan vairāk nekā trešā daļa, tomēr visretāk īpaši gados jauni vecāki kā būtisku vērtē atzinību un daudzbērnu ģimenes statusa novērtēšanu, to godinot sabiedriskos pasākumos vai tam īpaši paredzētās godināšanas reizēs pašvaldības vai izglītības iestāžu ietvaros. Attieksme pret šādu publisku godināšanu ievērojami mainās to vecāku lokā, kas sasnieguši 55 gadu vecumu. Vecuma grupā no 64 līdz 74 gadiem pat 75% vecāku norāda, ka, gadiem ejot, arī šāds novērtējums sniedz gandarījumu par gadiem ilgi loloto ģimeni.

Vecākiem nozīmīgas atlaides

Foto: Unsplash

Ikdienā kuplajām ģimenēm svarīgi arī dažādi praktiski atbalsta veidi. Vairāk nekā 90% aptaujāto vecāku ir būtiskas Latvijas Goda ģimeņu apliecības “3+ Ģimenes karte” sniegtās priekšrocības – atlaides izklaides vietu un muzeju apmeklējumiem, tāpat dažādu uzņēmumu sniegtās atlaides un citi praktiski labumi. Tikpat lielai daļai vecāku svarīgs arī valsts noteiktais papildatvaļinājums un teju tikpat daudziem nozīmīgas tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas.
“Ir patīkami, ja daudzbērnu ģimenēm ir kādas priekšrocības, piemēram, izmantojam “3+ Ģimenes karti” degvielas uzpildei un braukšanai starppilsētu autobusos. Vienmēr ar interesi skatos jaunus piedāvājumus, ko sniedz Ģimenes karte. Protams, ikdienas dzīvē svarīga ir arī palīdzīga roka no apkārtējiem, un mans lielākais atbalsts ikdienā ir arī vecākās meitas,” uzsver māmiņa Inga.

Īpaši novērtē pašiniciētu atbalstu

Foto: Unsplash

Vecākiem vienlīdz svarīga kā sapratne no apkārtējiem, tā palīdzīga roka ikdienā. 87% kuplo ģimeņu vecāki kā būtisku min arī darba vietas pašiniciētu atbalstu. Bērniņam nākot pasaulē, vecāki novērtē kolēģu apsveikumus, vēlākos gados vecākiem svarīgas arī darba vietas piešķirtās papildu atvaļinājuma dienas un brīva diena kādā bērnam svarīgā notikumā. Ikdienā vecākiem nozīmīgi, ka tuvinieki palīdz ar bērnu pieskatīšanu, savukārt 80% augstu vērtē arī draugu, tuvinieku un ģimenes iesaistīšanos dažādās sadzīves situācijas. Vairāk kā puse novērtē sabiedrības atbalstu publiskās vietās, uz ielas un pasākumos.

Kopumā aptaujā piedalījās 3837 vecāki ar trim vai vairāk bērniem no visiem Latvijas reģioniem jeb teju 10% Latvijas daudzbērnu ģimeņu

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: kas ātrāks – lidmašīna “Sukhoi Su-31” vai BMW M klases auto?
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skaistākās operu ārijas par mīlestību festivālā “Summertime” Jūrmalā
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: Jānis Stībelis laiž klajā jaunu singlu un aicina uz jubilejas koncertu
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Latvijā
Viens vedējs, lielāka cena. Maksa par atkritumu izvešanu var celties
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Paaudžu maiņa “Skonto” grupā? Uzņēmumu vadību pārņem Rihards Rāvis
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Latgales mežos izvērš divas sēņotāju glābšanas operācijas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Latviju brauks jaunais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Tiešraides ieraksts: Latvijā tiek palaists pirmais 5G internets LMT tīklā
2 stundas