“Meroubounas noslēpumi” sākas idilliski, ar ģimenes ievākšanos plašā lauku mājā, kas stāvējis tukšs 30 gadus, ar pastaigām gar jūru un cerībām par jaunu dzīvi. Mazās dzīves ainiņas nolaistajā īpašumā atsauc atmiņā Džeralda Darela bērnības atmiņas par ģimenes pārcelšanos uz Grieķiju “Mana ģimene un citi zvēri”, īpaši, kad ieraugām pieradināto jenotu, kurš pa caurumu virtuves sienā nāk pēc našķiem.

Spāņu un meksikāņu režisoru Spānijā veidotās šausmu un mistikas filmas ierakstāmas šā žanra zelta fondā, ja atceramies kaut vai Giljermo del Toro “Pāna labirintu”, Alehandro Amenabara “Citus” ar Nikolu Kidmenu galvenajā lomā, kā arī pēc Serhio Sančesa scenārija veidoto “Patversmi”. Šīs filmas raksturo izsmalcināts vizuālais stils, iespaidīgi, gotiski interjeri un mistikas caurstrāvota gaisotne. Psiholoģiskā spriedze tiek kāpināta ļoti pakāpeniski, minimāliem līdzekļiem, nevis šķaidot norautas vai nokostas ķermeņa daļas pa labi un pa kreisi. Līdz ar to brīžos, kad beidzot uz ekrāna sāk īstenoties jūsu drūmākās nojautas, salēkšanās krēslā vai iekrampēšanās tā roku balstos ir mazākais, ko sagaidīt.

Tomēr šī nav ģimenes filma sestdienu rītiem, visu maina mātes zaudējums un lodes caurums viesistabas logā. “Meroubounas noslēpumi” ir tieši tik eleganta spoku filma ar labu stāstu, lai būtu saistoša ne tikai šausmu kino faniem, un tik tumši biedējoša un asinis stindzinoša, lai lutinātu arī tos, kuri izslāpuši pēc tumša viepļa aizdurvē vai neiztrūkstošajiem spoguļiem, kas jau klasiski ir kā durvis uz garu pasauli.

Šī ir veiksmīga scenārista Sančesa debija kā režisoram, turklāt filmai noteikti palīdz jauno aktieru saspēle. Džordžs Makkejs līdzīgā ampluā – dumpīga vecākā brāļa lomā bija redzams jau Meta Rosa filmā par eko-hipiju ģimeni meža vidū “Kapteinis fantastika”, savukārt viņa māsu tēlo Mia Gota, kurai atpazīstamību nodrošināja loma skandalozajā Larsa fon Trīra filmā “Nimfomāne”. Metjū Stegs pastarīša lomā piešķir situācijām vēl lielāku dramatismu, liekot teju sadzirdēt, kā bailēs pukst zēna sirds, ejot pa tumšu koridoru, gaidot, kad atvērsies skapja durvis. Un tomēr šī nav ierindas šausmene. Lieliskais scenārijs veiksmīgi liek skatītājam maldīties minējumos, kur rodama robeža starp reālo un iedomu pasauli, un apjaust, ka dzīvie ir bīstamāki nekā mirušie.

 

“Meroubounas noslēpums”/”Marrowbone”

Spānija, 2017.

Režisors: Serhio Sančess

Lomās: Džordžs Makkejs, Anna Teilore-Džoja, Čārlijs Hītons, Mia Gota

No 24. novembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, kā arī kinoteātros Valmierā, Liepājā