Kokteilis
Dzīvo

Liels, stiprs un vienmēr blakus: kā rūpēties par savu tēti0

Septembra otrajā svētdienā Latvijā jau vairākus gadus tiek atzīmēta Tēva diena. Lai gan šī tradīcija pie mums ir salīdzinoši jauna, tēva loma bērnu audzināšanā bijusi svarīga visos laikos. Kā parūpēties par tēta veselību un kādas ģimeniskas aktivitātes izvēlēties Tēva dienas svinībām, stāsta farmaceite Ieva Zvagule.

“Tēti ir dažādi, dažādas ir arī viņu intereses un dzīvesveids. Tas, kas vieno tētus – viņi ir vajadzīgi sekmīgai bērna kognitīvajai, emocionālajai un sociālajai attīstībai. Dažādi pētījumi rāda, ka bērni, kuru tēvi iesaistās viņu audzināšanā, retāk sastopas ar uzvedības problēmām un veiksmīgāk veido attiecības ar vienaudžiem. Protams, svarīgi, lai attiecības ar tēti būtu drošas, siltas un atbalstošas. Tāpēc savā reizē ir arī mūsu – apkārtējo – kārta parūpēties par tētu labsajūtu un veselību,” pauž Ieva Zvagule. Farmaceite piebilst – protams, bērni negādās par tēta zāļu skapīša saturu, bet atgādināt par veselīgu dzīvesveidu gan var ikviens!

Kāpēc nevajag lūgt tētim izpūst dūmu gredzenu

Nav noslēpums, ka daudziem tētiem patīk uzpīpēt. Slimību profilakses un kontroles centrs regulāri atgādina – tabakas lietošana ir riska faktors saslimšanai ar plaušu vēzi, infarktu, sirds mazspēju un citām ļoti nopietnām slimībām. Zaudējumi ilgtermiņā būs krietni lielāki par īslaicīgo baudas mirkli – viena izsmēķēta cigarete saīsina cilvēka dzīvi par 11 minūtēm, turklāt regulārs smēķētājs Latvijā cigarešu iegādei tērē ap 600–1200 eiro gadā. Veselībai ir kaitīgi visi tabakas produkti – cigaretes, ūdens pīpes, šņaucamā tabaka, cigāri un arī elektroniskās cigaretes. Pierunājiet tēti atmest smēķēšanu – tā būs lieliska dāvana! Uzlabosies viņa veselība, garšas sajūta un oža, āda izskatīsies jauneklīgāka un zobi baltāki, par ko būs prieks mammai, bet par ietaupīto naudu labāk aizbrauciet kādā ceļojumā.

Sportojiet kopā!

Foto: unsplash

Tāpat kā visiem cilvēkiem, arī tētiem ir svarīgi būt labā fiziskajā formā, lai nekrātos liekais svars, nostiprinātos imunitāte un organisms vieglāk pārlaistu ziemas mēnešus un vīrusu sezonu. Ierosiniet kopā pasportot! Ja tētis no treniņiem mēģina izvairīties, sakot, ka olimpiskus rekordus no viņa neviens negaida, lieciet lietā radošumu – noteikti ir kāda fiziska aktivitāte, kas viņam patīk! No rīta brauciet kopā uz skolu vai darbu ar velosipēdu, brīvdienu rītos dodieties vieglā skrējienā, lai aplūkotu, kā sokas ar jaunā tuvējā veikala vai dzīvojamā nama būvniecības darbiem, izaiciniet tēti uz orientēšanās sacensībām vai uzspēlējiet bumbu mājas pagalmā! Tās būs lieliskas nodarbes kopīgai laika pavadīšanai un nāks par labu gan pieaugušo, gan bērnu veselībai.

Gatavojiet tētim brokastis!

Foto: unsplash

Sevišķi tumšajos gada mēnešos nav brīnums, ka no rītiem nākas aizgulēties un daudz kas tiek darīts steigā, bet par brokastīm nereti piemirstas pavisam. Kas zina, vai darbos aizņemtajam tētim pietiks laika kārtīgi paēst pusdienas, tāpēc pagatavojiet viņam veselīgas brokastis, kādas gribētu ēst arī paši! Gardas brokastu pārslas, jogurts bez piedevām ar svaigiem augļiem, riekstiem vai rozīnēm, kāds svaigs dārzenis būs laba izvēle, bet pašu gatavota veselīga pilngraudu sviestmaize ar sātīgu siera šķēli ne tikai iepriecinās tēta apetīti, bet arī sildīs sirdi.

Dodieties Tēva dienas piknikā!

Nekas tā neuztur labu veselību kā priecīgs prāts un aktīvs dzīvesveids, tāpēc pavadiet Tēva dienu kopā. Dodieties pārgājienā vai sarīkojiet pikniku svaigā gaisā, izvēloties veselīgus našķus un uzkodas – svaigus dārzeņus, liesu sieru, riekstus, ko būs viegli paņemt līdzi. “Lieko svaru cilvēki bieži gūst tikai tāpēc, ka izvēlas neveselīgas uzkodas, kas apvienojumā ar mazkustīgu dzīvesveidu savu nelāgo darbu paveic īsā laikā. Vīrieši pēc garas darba dienas un brīvdienās labprāt iedzer alu, un daudziem tētiem ir omulīgs “alus vēderiņš”. Alus pats par sevi saprātīgā daudzumā nesatur tik daudz kaloriju, lai nodarītu būtisku ļaunumu, tajā ir arī dažādas vērtīgas vielas un vitamīni, bet uzkodas, ko daudzi izvēlas pie alus – čipsi, pīrāgi un trekni grauzdiņi – gan atstāj nelabvēlīgu ietekmi. Tāpēc pieskatiet, lai tēti izvēlas veselīgas uzkodas,” atgādina farmaceite Ieva Zvagule. Mīlestību vislabāk apliecina ikdienas rūpes. Mīliet savus tētus!

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 5 seriāli lietainai dienai: pārsteigs ne tikai ar sižetu, bet arī kvalitāti
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: Latvijas skaistie zirgi pulcējas Inčukalnā
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: kas tevi sagaida jau tuvākajā nākotnē?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai reāli mazināt īpašuma nodokli un kas būs nodokļa maksātāji?
3 stundas
LE
LETA/BNS
Ekonomika
“Omniva” brīdina par viltus kampaņu klientu datu izkrāpšanai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vēl skaidro, kurš bija pie stūres: Līvānu pusē smaga avārija
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Uzņēmējs Peilāns: Andra Rāviņa attieksme ir tāda it kā mēs dzīvotu Minskā vai kādā “Jelgavstānā”
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
42 minūtes