Gandrīz visu mūžu 95. dzimšanas dienu nosvinējusī leģendārā latviešu dejotāja un horeogrāfe, sakrālās dejas kustības aizsācēja Latvijā Vija Vētra, ir pavadījusi ārpus Latvijas robežām. Tomēr žurnālam “Kas Jauns” viņa atklāj savu sapni mūža nogali pavadīt dzimtenē: “Latvijas simtgades gadā vajadzētu arī neiespējamam būt iespējamam.”

Viņa atzīst, ka lai gan Ņujorkā dzīvo prestižajā Manhetenā, mākslinieku namā, nekāda bagātniece viņa neesot, iztiekot arī bez pensijas, jo visu mūžu darbojusies kā brīvmāksliniece. Ņujorkā Vija Vētra iemanījusies iztikt ar aptuveni 700 ASV dolāru pabalstu un no šīs summas sakrāt 1000 eiro aviobiļešu iegādei uz Latvju un atpakaļ.

Leģendārajai māksliniecei nav tuvinieku ne Latvijā, ne Amerikā un tādēļ bieži pārņem lielas skumjas.

“Nav izjūtas, ka esi kādam vajadzīga. Ne vajadzīga, ne interesanta… Tā ir ļoti grūta izjūta. Es tur varu nomirt, un neviens to neuzzinātu.”

Par nāvi viņa runā bez bailēm, jo ir pārliecināta par savu atgriešanos uz Zemes, kā tas jau vairākkārt noticis. Tomēr savas dzīves pēdējās dienas viņa sapņo pavadīt vietā, kur dzimusi un augusi – Latvijā.

Māksliniece, kura pirms 19 gadiem saņēma Triju Zvaigžņu ordeni par nopelniem Tēvijas labā, atklāj, ka interesējoties par atgriešanos dzimtenē tikusi gluži vai pazemota, jo pirms vairākiem gadiem viņai parādīti divi grausti Purvciemā, padomju laika kastē. “Laikam domāja, ja dzīvoju Amerikā, tad esmu miljonāre. Sagaidīja no manis, lai ielieku jaunus logus, jaunu podu, vannu… un visu pārējo. Es taču to nevarēju pieņemt! Par kādu naudu remontētu?”

Vija Vētra atklāj, ka priecātos par pavisam mazu un pieticīgu vienistabas dzīvoklīti ar ērtībām, labierīcībām un siltumu. Ideāli, ja tas būtu Vecrīgā, jo tā viņai ir ļoti mīļa vieta. Aktuāls ir arī finansiālais jautājums, jo pārcelšanās gadījumā, ASV savu pabalstu – 700 ASV dolāru apmērā, protams, vairs neizmaksās. “Ko man iesākt? Kādos vārdos lūgt, lai mana mīļā Latvija paņem mani sirsnīgi un ar cieņu atpakaļ mājās? Kur tas ir tās pareizās durvis, pie kurām klauvēt?”