Vai kādreiz esi domājis par ceļošanu vienatnē? Tas varētu šķist biedējoši un pat nedaudz bīstami? Lielākā daļa cilvēku uz šādu ieceri raugās diezgan skeptiski… Vairums cilvēku izvēlas ceļot kopā ar draugiem vai ģimeni, jo tas šķiet ērts un drošs ceļošanas veids. Taču laiki mainās un arī uzskati, un ceļošana vienatnē iemanto aizvien lielāku popularitāti.

Aija Strazdiņa: “Ceļošanai vienatnē ir pilnīgi cits ritms!”

Foto no Aijas Strazdiņas privātā arhīva
Režisore Aija Strazdiņa Foto no Aijas Strazdiņas privātā arhīva

Latviešu pazīstamā režisore Aija Strazdiņa atklāj, ka pēc būtības viņa ir standarta ceļotājs – pasaulē visbiežāk dodas kopā ar ģimeni vai draugiem, tomēr atzīst, ka šad un tad izbauda ceļojumus arī vienatnē. “Diezgan bieži sanāk doties darba braucienos ārpus Latvijas un tajos dodos viena. Visvairāk šajos ceļojumos izbaudu to, ka varu iet, kur gribu, darīt to bezmērķīgi, ne ar vienu nerēķināties un nedomāt par to, kur jāiet tālāk, vai kas jādara. Tas ir pilnīgi cits ritms. Cilvēka skatījums uz lietām mainās nepārtraukti, tāpēc neuzskatu, ka jābrauc sevi “pazaudēt” tālās zemēs. Turpretī ceļošana vienatnē ir lielisks palīgs tam, lai izrautos no ikdienas ritma – no darbiem, kas sakrājušies, kurus tikai pēc tam saproti, ka tajā brīdī tos visus nemaz nav jēgas darīt. Tāpat ceļošana vienatnē ir atpūta smadzenēm, ko vērtīgi izbaudīt, lai vēlāk atgrieztos ikdienā ar iedvesmu un entuziasmu.”

Apskatīsim, kādas priekšrocības var iegūt, ceļojot vienatnē:

1. Iepazīt sevi

Ceļošanai vienatnē  iespējams izbaudīt situācijas, kurās cilvēks var izzināt sevi līdz sirds dziļumiem. Ceļošanu vienatnē var pielīdzināt medusmēnesim – sākotnēji tas šķiet ļoti aizraujoši, taču beidzoties medusmēneša fāzei, rodas situācijas, kas palīdz iepazīt sevi jaunās situācijās.
To varētu dēvēt arī par pašizaugsmes ceļojumu, kur ik dienu saņemsiet zīmes, kas iedvesmo ielūkoties sevī dziļāk. Ir jābūt atvērtiem pasaulei, lai šīs nianses būtu pamanāmas.

2. Pazaudēt sevi, lai atkal atrastu

Katrā piedzīvojumā ir nezināmais. Tas ir kā apmaldīšanās svešā zemē un var dāvāt tev neaizmirstamu pieredzi. Palikšana komforta zonā, kur viss ir labi zināms, nespēj sniegt izaugsmes iespējas. Turpretī ceļošana vienatnē ir vistiešākais veids, kā “izkāpt” no savas komforta zonas un doties pretim nezināmajam. Ja esi apmaldījies, tad zini, ka tā ir atslēga, lai uzzinātu ko jaunu par sevi, ko iespējams citos apstākļos, tu nekādi neuzzinātu.

Foto: pixabau
Foto: pixabau

3. Tev ir tikai viens ceļš

Lielai daļai ceļotāju piemīt tendence pārcensties ar ceļojumu plānošanu. Individuālo ceļojumu priekšrocība ir tā, ka tajos nav nekādu grafiku, tajos var justies brīvi, ļaujoties svešajām zemēm un to piedāvātajām iespējām. Ceļošana vienatnē maina pat tos cilvēkus, kas savu ikdienu plāno stundu pa stundai un ir pārliecināti, ka zina, ko dara. Šie ceļojumi iemāca izdzīvot ikdienu ar lielāku nenoteiktību, ļaušanos mirklim, līdz brīdim, kad tas kļūst par dzīvesveidu.

4. Satiec cilvēkus

Dodoties tradicionālajos ceļojumos, nākas novērot, ka cilvēki, kas ceļo kopā un sarunājas, nav tik atvērti, kā cilvēki, kurus tu satiec nejauši. Ceļojot vienatnē ir lieliska iespēja satikties un iepazīties ar fantastiskiem cilvēkiem, un tas, ko no tā var mācīties ir veids, kā ar šiem cilvēkiem iespējams mijiedarboties. Dodoties ceļojumā vienatnē, ir lielākas iespējas satikt un komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem, tādējādi uzzināt un iepazīt daudz vairāk.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

5. Saglabā ceļotāja garu

Seko līdzi tam, kā tu mainies un pilnveidojies ceļojuma laikā. Neatkarīgi no tā, vai raksti datorā vai piezīmju blociņā, uzņem bildes vai skicē mirkļus. Būtiska nozīme ir piefiksēt šīs atmiņas, lai redzētu atšķirību starp to, kā bija un kā ir tagad. Vēl svarīgāk, ieraudzīt to – kā var būt?

6. Pārdomā

Atskaties uz to, ko esi sasniedzis… Vissvarīgākais ceļojot vienatnē, ir mājās atgriešanās brīdis. Mirklis, kad jāatskatās uz visu pieredzēto ceļojuma laikā, jo to var uzskatīt par vienu no vissvarīgākajām pieredzēm visas dzīves griezumā, kas veido personības izaugsmi. Un pats galvenais, neapstājies pēc sava pirmā ceļojuma, dodies tādos atkal un atkal, izbaudot tos un pilnveidojot sevi.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay