Kokteilis
Baudi

Laimīgā bērnība filmā “Floridas projekts”0

Publicitātes foto

Ar pārliecinošu repertuāru pēc vasaras brīvdienām darbu atsāk visnepieradinātākais Rīgas kinoteātris “Kino Bize”. Tajā iespējams noskatīties arī vienu no pagājušās “Oskaru” sacensības dalībniecēm – Šona Beikera reālistisko drāmu “Floridas projekts”.

Cik zaļa zāle un zilas debesis bija bērnībā? – Spēles ar atmiņu un bērnības romantizēšanu savā jaunākajā lentē “Floridas projekts” par galveno vadmotīvu izvēlējies amerikāņu neatkarīgā kino režisors Šons Beikers, kura saistība ar Baltiju meklējama divos faktos – viens no viņa senčiem nāk no Latvijas, un vienu no galvenajām lomām šajā lentē nospēlējusi debitante Brija Vinaite. Lietuvā dzimusī, ASV augusī meitene ir tik organiska, ka grūti pieņemt, ka viņa spēlē lomu, nevis ļauj ieskatīties savā dzīvē.

Vinaites varone Heilija ir filmas dekonstruktīvākais tēls – vientuļa sešgadīgās Mūnijas māte, kura, kaut arī nonākusi sociālo iestāžu modrās acs uzraudzībā, pat negrasās sākt “normālu” dzīvi, bet kā tauriņš slīd no viena zaglīga naudas iegūšanas veida uz nākamo, spiedīgākos brīžos pārdodama savu miesu, bet ar visu to nodrošinot savai meitai fantastiskas laimes un bezrūpības pielietu bērnību, ko pavada arī kopā ar meitēna draugiem sastrādātās blēņas. Izdiņģēta naudiņa kārotajam saldējumam ir nekas salīdzinājumā ar nosvilinātu māju, taču nedz Šons Beikers, nedz kāds cits nemoralizē, jo tāds arī nav šā darba uzdevums, gluži otrādi – viņš seko saviem varoņiem ar vissirsnīgākajām jūtām, piefiksēdams katru grimasi, kritienu un sapnīti un to visu pretstata par daudzu dzīves mērķi kļuvušā amerikāņu sapņa piepildīšanai.

Apzinātie kontrasti disonē gan spilgtajās krāsās, gan muzikālajā noformējumā, gan aktieru meistarībā – Vilems Defo kā labākais otrā plāna aktieris bija nominēts “Oskaram”, un Holivudas vecmeistaram blakus stāv debitantes –, gan uzdotajos jautājumos un atbildēs, kas iespējamas tik dažādas. Beikera prātīgums nebāzt degunu tur, kur nevajag, nolasāms gan varoņu savstarpējās attiecībās – pat paviršās, gan skatītājam atklātajā, un skatītāja padarīšana par tādu kā lūriķi nomaļā motelī, kas uzcelts blakus Volta Disneja radītajai pasaku pasaulei, ļauj vilkt zināmas līdzības ar Andreas Arnoldes lenti “Amerikāņu saldumiņš”, kurai gan izpalika bērnišķība un naivitāte. Iekļauts pērnā kino gada labāko filmu sarastā, “Floridas projekts” uzbūris odu bērnībai, un to izgaismo Kannu spozme un “Oskara” atblāzma.

“Floridas projekts”/”The Florida Project”

  • ASV, 2017
  • Režisors: Šons Beikers
  • Lomās: Bruklina Prinsa, Brija Vinaite, Vilems Defo, Valērija Koto, Kristofers Rivera
  • “Kino Bize”

Filmas treileris:

LA.lv