Kā visjaunākais režisors saņēmis “Oskaru” par mūziklu “La La Land: Kalifornijas sapņi”, Demjans Šazelle atgriezās Venēcijā ar biogrāfisku drāmu par Nīlu Ārmstrongu – pirmo cilvēku, kam bija lemts spert kāju uz Mēness.

Nominēta šī rudens Venēcijas kinofestivāla “Zelta lauvai”, jau atkal izcilas atsauksmes saņēmusi Demjana Šazelles filma. Vien ceturtais pilnmetrāžas darbs viņa vārdam ļāvis pievienot daudzus sajūsminātus epitetus, un kā režisors un producents – un pirmo reizi ne savas filmas scenārists – viņš ar “Pirmo cilvēku uz Mēness” devies kosmiskā pastaigā nemaz ar ne tik senas vēstures takās, proti, uz pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem, kad, spītējot sabiedrības protestiem, Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija centās krietni ātrāk par konkurentiem – PSRS – iekarot Mēnesi.

Stāsta centrā ir Raiena Goslinga atveidotais Nīls Ārmstrongs – jauns vīrietis ar pieredzi kara ierakumos un milzu traumu personīgajā dzīvē

(viņa mīļā meitiņa nomira pavisam maza), kurš ir apņēmies iekarot Mēnesi, lai tur vai kas, un šī apsēstība viņu ved pretī kā neveiksmēm, tā veiksmēm, cīnoties ar tehniku (tik graboši lidaparāti, šķiet, nav redzēti vēl nevienā filmā!), priekšniecību un finansētājiem, saviem mērķiem un atbildību ģimenes priekšā. Pirmoreiz pacēlies virs mākoņiem, viņš labi apzinās, ka pasakaino skatu vien retajam izdosies redzēt savām acīm, bet pārpasaulīgais miers, kas valda kilometriem tālu prom no Zemes, ir notverams vien uz dažiem mirkļiem, pirms tam pārvarot tik daudzus šķēršļus.

“Pirmais cilvēks uz Mēness” ir apbrīnojami reālistisks darbs, un lidaparātu graboņa ir tikai viens no elementiem, kas nodrošina ticamību. Fiziskā pārpūle, kam pakļauti kosmosa kuģotāji, Goslinga atveidotā varoņa mūždien pie sevis noturētās emocijas un fantastiskās panorāmas, kas, citējot varoņus, paver pavisam citas perspektīvas, Šazelles kinostāstā līdzvērtīgās devās saliek gan personīgo, gan patiesi notikušo, turklāt stāsta kulminācija ir arī viens no nozīmīgākajiem punktiem 20. gadsimta vēsturē. Tā audiovizuālais atveidojums – spēcīgs un atbilstošs Amerikas Kinoakadēmijas biedru noskaņojumam, kas, gaidot šīs sezonas balvu sadalījumu, arī nav mazsvarīgi, taču arī bez visa godalgu ļembasta “Pirmais cilvēks uz Mēness” paliks kino vēsturē kā īsta varoņa biogrāfija, izvairoties no apzinātas viņa romantizēšanas un skatītāja iežēlināšanas.

 

“Pirmais cilvēks uz Mēness”/”First Man”

ASV, 2018

Režisors: Demjans Šazelle

Lomās: Raiens Goslings, Klēra Foja, Džeisons Klārks, Kails Čendlers, Korijs Stolls, Kirians Hindss

No 12. oktobra kinoteātros visā Latvijā