Kokteilis

Kosmētikas vietā – tetovējums. Kas jāzina par permanento grimu?0

Foto – Shutterstock

Permanentais grims ir īsts glābējzvans plānu un gaišu uzacu īpašniecēm vai steidzīgajām, kuras kosmētiku vēlētos lietot ikdienā, bet nav laika katru rītu to uzklāt un vakaros tīrīt nost. Taču permanentajam grimam ir ne vien plusi, bet arī mīnusi.

Par permanento grimu dēvē kosmētiskos tetovējumus uzacu, lūpu un acu rajonā. Atšķirībā no parastajiem tetovējumiem permanentā grima tintes sastāvu veido dabiskas vielas – ūdens, spirts, taukvielas, savukārt krāsu rada dažādu metālu sāļi. Arī pigmenta ievadīšana ādā un noturība stipri atšķiras no parastajiem tetovējumiem: grima tinti ievada ar adatiņu 0,3–0,8 milimetru dziļumā, un zīmējums uz ādas turas 1–1,5 gadus. Parasto tetovējumu noturība ir teju visas dzīves garumā, jo zīmējuma tinti ar adatu ievada dziļāk un tās sastāvā ir vairākas ķīmiskas vielas, kas pigmentu ādā saglabā ilgāk. Īstie tetovējumi biežāk izraisa alerģiskas reakcijas, vai pēc to likvidēšanas paliek rētas, taču arī permanentais grims var radīt nepatīkamas sekas.

Skaista ilgāku laiku

Visbiežākais iemesls, kāpēc daudzas vēlas doties pie permanentā grima meistara, ir vēlme izcelt, labot vai iezīmēt uzacis. Pigmenta ilgā noturība un iespēja imitēt dabiskas uzacis ir glābiņš sievietēm, kuras uzacis ir zaudējušas kādas slimības, ķīmijterapijas vai vecuma dēļ, bet vēlas, lai virs acīm būtu izteiksmīgi loki. Atšķirībā no parastā grima permanentās uzacis neizsmērēsies vai nepazudīs pēc peldēšanās vai saunas apmeklējuma, saglabāsies gadu vai pat ilgāk. Vēlāk pigments izbalē un var pamainīt uzacu formu vai to iezīmēšanas tehniku, piešķirt sejai jaunu izskatu.

Ar permanento grimu iespējams iezīmēt arī lūpas un acu līniju, piemēram, var izcelt lūpu līniju, padarīt tās vizuāli biezākas vai pat ietonēt – tad tām veic gan kontūras apvilkšanu, gan visu lūpu noklāšanu ar krāsaino tinti. Savukārt acis var izcelt, iezīmējot augšējo skropstu līniju ar izplūdinātu vai izteikti melnu un šauru strīpiņu.

Pašlaik aktuāla ir acu apvilkšana ar tā saukto kaķacs lainera līniju, kuras uzzīmēšana ar kosmētikas zīmuli daudzām sagādā īstas galvassāpes. Permanentā grima kaķacis rotās ilgstoši un aiztaupīs laiku, ko iepriekš nācās pavadīt, rūpīgi velkot līnijas. Meistari piedāvā arī ietonēt acis ar ēnām, bet citviet pasaulē vēl ietonē vaigus, imitējot sārtumu.Procedūra jāatkārto

Permanentā grima procedūra parasti ilgst aptuveni 1,5–2 stundas atkarībā no laukuma, kas jāaizsedz. Biezu lūpu ietonēšana vai izteiksmīgas kaķacis prasīs ilgāku laiku nekā smalka strīpiņa uz augšējām skropstu līnijām.

Kad procedūra ir galā, jārēķinās ar dzīšanas laiku no trim dienām līdz pat divām nedēļām. Kad tetovējums dzīst, jāievēro meistara norādījumi, jālieto dziedējošas ziedes, ko ieteicis vai iedevis tetovētājs. Dzīšanas laikā noteikti nav ieteicams sauļoties, apmeklēt solāriju, saunu vai peldēt baseinā. Zīmējuma vietā izveidojas krevelīte, kas palēnām noiet. To nekādā gadījumā nedrīkst kasīt, plēst vai skrubēt.

Pēc mēneša vai diviem permanentā grima procedūra jāatkārto – otrā reize paredzēta korekcijai, jo pigments ādā var neiesūkties vienmērīgi vai tonis izrādīties par gaišu, un šos negludumus izlabo otrajā reizē. Vairākumā gadījumu pietiek ar vienu korekcijas reizi, retāk – ar divām vai trim. Pēc korekcijas nākamo pierakstu uz procedūru plāno tikai pēc gada vai pusotra, kad zīmējums kļuvis blāvs.

Acī netrāpīs

Lai gan tetovēšana uz plakstiņa izklausās baisi un bīstami – acs plakstiņš ir jutīga vieta, un šīs zonas tetovēšanai meistaram patiesi vajadzīgas iemaņas un pieredze –, tomēr procedūras gaitā acī iedurt nevar. Taču, ja vēlas ietonēt skropstu līniju, jāņem vērā, ka acis būs piepampušas, ļoti retos gadījumos var būt pat neliela asiņošana. Plakstiņu āda ir ļoti plāna, tuvu zem tās atrodas kapilāri, kas procedūras laikā var tikt skarti vai pat viegli ievainoti, tādēļ pampums un viegla asiņošana tetovēšanas laikā un pēc tās ir normāla parādība.

Der zināt

No visām tetovējamām zonām lūpas uzskata par vissāpīgāko vietu.

Kad permanentais grims neder

Permanentais grims nav piemērots, ja ir cukura diabēts vai smaga infekcijas slimība. Tāpat tas nav ieteicams pēc antibiotiku kursiem vai antibiotiku lietošanas laikā, kā arī ādas slimību uzliesmojuma periodos. Arī hormonālais disbalanss var ietekmēt permanentā grima rezultātus – tas nozīmē, ka mēnešreižu, grūtniecības vai bērna zīdīšanas laikā grima uzklāšana šķitīs sāpīgāka, bet organisms intensīvāk centīsies atbrīvoties no tintes.

Tetovējuma rēta

Var gadīties, ka permanentais grims nepazūd arī pēc diviem, pieciem, pat astoņiem gadiem. Meistare Evelīna Metmane ir sastapusi sievietes, kurām krāsa turas arī pēc vairākiem gadiem un zīmējums atstājis sīkas rētas. Tā notiek, ja procedūru veicis neprasmīgs meistars un krāsa ievadīta pārāk dziļi. Tad pigments var mainīt krāsu, bet dziļi ievadītā adata traumēt uzacu matiņu folikulus. Iznākums – uzacis vispār neataug.

Arī grima uzklāšanas tehnika reizēm var atstāt sīkas rētiņas, piemēram, mikrobleidinga jeb matiņu metodē zīmētas uzacis, tiesa gan, šādi gadījumi ir ļoti reti un vairāk atkarīgi no klienta ādas un imūnsistēmas īpatnībām.

Neveiksmīgi vai neatbilstošā tonī uzzīmētas uzacis var likvidēt ar lāzeru, turklāt jaunākās paaudzes iekārtas spēs likvidēt ne tikai melnu vai pelēcīgu tetovējumu, bet arī zīmējumu sarkanā, brūnā, oranžā un pat dzeltenā tonī. Lāzers tetovējumu izņem, neradot jaunas rētas un saudzējot uzacu vai skropstu matiņus. Rētas, kas atsedzas pēc procedūras, ir radušās tetovēšanas laikā vai zīmējumam dzīstot.

Likvidēt iespējams ne tikai ietetovētās uzacis, bet arī acu un lūpu līnijas. Tiesa gan, acu līniju likvidācija ar lāzeru ir bīstamāka un sāpīgāka. Procedūras laikā acis pārklāj ar metāla plāksnītēm, pēc tam uz plakstiņiem būs zilumi.

Drošība pirmajā vietā

Daudziem bažas sagādā iespēja inficēties ar C hepatītu. Šīs infekcijas slimības ierosinātāji vīrusi ir īpaši izturīgi, un, lai ar tiem inficētos, nepieciešams pavisam niecīgs skaits baktēriju uz adatas galiņa. Permanentā grima uzklāšanas gaitā ievēro vairākus drošības pasākumus – 
katram klientam izmanto vienreizējās adatas, salvetes un uzgaļus. Savukārt mašīnītes un citas ierīces aptin ar drošības plēvi, pirms darba sākšanas visi darbarīki tiek dezinficēti ar antibakteriālu šķīdumu. Arī meistari strādā ar cimdiem un maskām, lai maksimāli pasargātu klientus un sevi no iespējas saslimt ar kādu infekcijas slimību saskarē ar asinīm.

Var būt alerģija

Rētas un neveiksmīgi uzzīmētas uzacis vai lūpu kontūras ne vienmēr var būt lielākā sāpe, ar ko saskaras sievietes pēc permanentā grima procedūrām. Tinte, ko izmanto tetovēšanā un permanentajā grimā, satur metālu sāļus vai ir ražota uz augu bāzes, kas atsevišķos gadījumos var izraisīt alerģiskas reakcijas. Turklāt augu bāzes tintes rada smagākas alerģiskās reakcijas nekā tās, kas veidotas uz metālu sāļu bāzes, piemēram, melno pigmentu var iegūt no oglekļa, dzelzs oksīda, Indijas tintes vai sandalkoka.

Neitrālākā ir dzelzs oksīda tinte – tiem, kuriem būs alerģija pret šo tinti, dzīšanas laikā imūnsistēma šo elementu atgrūdīs un tetovējums neparādīsies. Savukārt alerģija pret augu bāzes tinti var izpausties kā pūslīši, nieze, iekaisums, ādas sulošana, ilga dzīšana un pigmenta izzušana pēc ādas sadzīšanas. Smagākos gadījumos pēc vairākiem gadiem tetovējuma vietā parādās granulomas. Tas ir ādas iekaisumus, kas izpaužas kā hiperaudi – blīvāks veidojums, valnis vai violetas nokrāsas papula. Granulomas uz ādas ir viegli ārstējamas.

Zem mikroskopa

Ievadot krāsu epidermā, daļu tintes prom aiznes limfocīti, proti, ķermenī iekļuvušo krāsu imūnsistēma uztver kā svešķermeni, tāpēc ar to cīnās, taču nespēj notīrīt pavisam. Krāsu pigmentus, ko imūnsistēma nav atgrūdusi, uzsūc makrofāgi un tuklās šūnas – absorbēto krāsu pēc sadzīšanas redz kā tetovējumu. Savukārt lāzers sašķeļ palikušo krāsu, ko limfātiskā sistēma pēc tam aizvada projām.

Dzīšanas īpatnības

Pirms izlemj par labu permanentā grima procedūrai, ieteicams pavērot, kā dzīst pavisam vienkāršas brūces. Ja pušums vai kāds griezums dzīst ilgi un ilgstoši nepazūd pigmentācija vai pat veidojas viegla rēta, jāzina, ka jebkura tetovēšana vai krāsas ievadīšana ādā arī radīs rētu.

Ar atsāpināšanu

Saistītie raksti

Permanentā grima uzklāšana norit līdzīgi kā tetovēšana – ādā krāsu ievada ar mašīnīti, kuras galā ir smalka adata. Taču atšķirībā no parastajiem tetovējumiem grima tetovēšanā izmanto pārsvarā lidokaīnu saturošu lokālo anestēziju, kas var būt spreja, želejas vai ampulu veidā. Tās sastāvā var būt arī adrenalīns, kas sašaurina asinsvadus, tādējādi apturot asiņošanu. Tāpēc pirms procedūras ir vērts noskaidrot, vai nav alerģijas pret kādu no anestēziju saturošajām vielām.

Daiļums saglabāsies gadu

Ja permanentais grims veikts pareizi un izmantotas piemērotas tintes, tas saglabāsies aptuveni gadu. Acu līnija var turēties ilgāk, jo šajā zonā izmanto melno, kas ir spilgtāka par citām krāsām. Laika gaitā, aptuveni pēc pusotra gada, acu līnija var kļūt zilgana – tad tonis jāatjauno.”

Mūsu ekspertes

Linda Kapteine, Veselības centra 4 dermatoveneroloģe

Evelīna Metmane, permanentā grima meistare

LA.lv