Kokteilis
Baudi

Kino atmiņas par nākotni0

Publicitātes foto

Kā ierasts, rudens kinofestivālu maratonu uzsāk Baltijas jūras dokumentālo filmu forums. Deviņu filmu programma no 5. līdz 9. septembrim būs skatāma gan Rīgā, gan Latvijas reģionu pilsētās.

Šogad Nacionālā kino centra rīkotais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums norisināsies jau 22. reizi, un filmu programmai dots nosaukums “Atmiņas par nākotni”. Kā ierasts, tajā būs skatāmas pēdējos gados tapušas filmas, kas guvušas atzinību starptautiskos kinofestivālos.

Foruma programmu vakar, 5. septembrī, atklāja ar vienu no simtgades projektiem – Kristīnes Briedes un lietuviešu režisora Audrjus Stoņa dokumentālo filmu meditāciju “Laika tilti”, kas veltīta pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados veidotajam kino, kas vēsturē iegājis kā Baltijas poētiskais kino. 6. septembrī skatāma filma “Kādas sēklas stāsts”, kas ne vien pievērsusies sēklu daudzveidībai visā pasaulē, bet arī ieskicē cīņu par mūsu pārtikas nākotni. Piektdienas vakars veltīts trīs jaunu režisoru un viņu vecmāmiņu aizraujošajiem stāstiem filmā “Projekts – vecmāmiņas!”. Vācietis, ungārs un brits saprot, ka viņu omes bija iesaistītas Otrajā pasaules karā, taču katra no viņām atradās citā pozīcijā: nacistiskajā Vācijā uzaugusī dejotāja vēl nav pilnībā atteikusies no Hitlera ideāliem, ungāriete, izdzīvojusi holokaustā, strauji pieslējās komunistu ideāliem, savukārt vitālā britu kundze strādāja izlūkošanas dienestā un kopš tiem laikiem saglabājusi melnus jociņus, ko viņa izsper arī attiecībā uz pašas ģimeni. Puišu trio izteikumi nav neko baltāki, un tā viņi atskatās uz 20. gadsimta vēsturi katrs ar savu pieredzi.

To līdz galam izbaudījusi arī mākslas vingrotāja Margarita Mamuna, kuras portretu filmā “Par katru cenu” tvērusi poļu debitante Marta Prusa. Jaunās meitenes centieni izdzīvot Krievijas sporta vidē, kad tuvojas olimpiskās spēles, ir neapskaužami, tāpat kā vecās skolas treneru metodes labāka rezultāta sasniegšanai. Par citādu nākotni un arī tagadni rūpējas anonīmas komandas, ko algo milzīgās kompānijas, liekot katru dienu izvērtēt tūkstošiem fotogrāfiju un video. “Tīrītāju” varoņu varā ir lemt, kam nemūžam nenokļūt tīmekļa plašajās dzīlēs.

Baltijas dokumentālā filmu foruma programmā iekļautas arī filmas “”Zelta rītausmas” meitenes”, kas ieskatās Grieķijas labējās partijas aizkulisēs, “Par tēviem un dēliem”, ko uzņēmis godalgotais režisors Talals Derki, atklājot kādu Sīrijas radikālo islāmistu ģimeni, kurā, gatavojoties džihādam, bērniem strauji jāatvadās no savas bērnības. “Kolima. Pa kaulu ceļu” autori meklē vēstures pēdas un atrod kolorītus personāžus, savdabīgs kolorīts skatāms arī filmā “Izsalkušo spoku sala”, kurā jauna psihoterapeite strādā ar patvēruma meklētājiem.

Kā ierasts, bez maksas seansus varēs apmeklēt skolēni, studenti un pensionāri, kā arī kino profesionāļi, trīs no filmām – “Projekts – vecmāmiņas!”, “Kādas sēklas stāsts” un “Kolima. Pa kaulu ceļu” – skatāmas arī Jēkabpilī, Rēzeknē, Daugavpilī, Cēsīs un Valmierā.

Filmas “Laika tilti” treileris:

LA.lv