Produktu nosaukumi – zviedru un norvēģu vietvārdi
ikea1

Investējot aptuveni 60 miljonus eiro, Zviedrijas mēbeļu kompānijas IKEA veikalu Latvijā plānots atklāt nākamā gada augustā. Veikala būvniecība Stopiņu novadā pie pašas Rīgas robežas, blakus Juglas ielas un Biķernieku ielas rotācijas aplim tikšot uzsākta šī gada pavasarī un to plānots pabeigt aptuveni pusotra gada laikā. Celtniecībā varētu tikt nodarbināti aptuveni 300 cilvēki.

IKEA veikals Latvijā būs izvietots apmēram astoņu kilometru attālumā uz austrumiem no Rīgas centra. Tas būs standarta IKEA veikals ar autostāvvietu vairāk nekā 1000 transportlīdzekļiem. IKEA veikala platība būs 34 500 kvadrātmetri, bet zemesgabals, uz kura tas atradīsies, aizņem desmit hektārus. Paredzams, ka nākotnē šajā vietā veikto ieguldījumu apjoms varētu kopā pārsniegt 100 miljonus eiro.

Atzīmējot šo ekonomikai visnotaļ svarīgo notikumu, piedāvājam 17 faktus par IKEA, kurus tu, iespējams, nezināji.

Zviedru mēbeļu gigants ir īsts fenomens, kuram ir pat savs muzejs, nemaz nerunājot par 328 veikaliem 28 valstīs. IKEA katalogi tiek publicēti tirāžās, kas divas reizes pārsniedz pasaulē publicēto Bībeles eksemplāru skaitu – 212 miljoni pret aptuveni 100 miljoniem.

ikea2

Valodu nepratējam un “ģeogrāfiskajam idiotam” IKEA produktu nosaukumi var izskatīties pēc nejausās burtu kombinācijas. Tā nav! Tie ir vietvārdi un sugasvārdi, visbiežāk saistīti ar Zviedriju un Norvēģiju.

Dīvāni, mazi galdiņi, plaukti un durvis nosaukti par godu vietām Zviedrijā (Ystad, Klippan, Malmö).

Gultas, drēbju skapji un priekštelpas mēbeles ir ar Norvēģiju saistīti vietvārdi (Trysil, Todalen, Askvoll, Hemnes, Osted, Hulsig).

Paklāji ir Dānijas vietvārdi.

Pusdienu galdi un krēsli ir Somijas vietvārdi (Stornas).

Vannasistabas aksesuāri un mēbeles tiek saukti Zviedrijas ezeru un upju vārdos.

Virtuves aksesuāri un mēbeles ir “garšaugi, garšvielas, zivis un augļi” (ja tulko no zviedru valodas).

Bērnistabu aksesuāri un mēbeles ir zīdītāji, putni un īpašvārdi zviedru valodā (šūpuļdzīvnieks Ekorre zviedriski nozīmē “vāvere”).

Grāmatplaukti ir profesiju nosaukumi zviedru valodā (bonde – zemnieks, styrman – stūrmanis).

Virtuves ir pārsvarā zviedru valodas gramatikas termini.

Krēsli un galdi ir zviedru vīriešu vārdi (Roger, Joel).

Tekstilmateriāli ir zviedru sieviešu vārdi.

IKEA ir savs muzejs!
ikea_muzeum_1_0

Muzejs ar vairāk nekā 20 000 eksponātiem atrodas Elmhultā. Tas sadalīts trīs daļās: “Mūsu saknes”, “Mūsu stāsts”, “Tavi stāsti”. Pirmajā izstādē skatāmi dzīves apstākļi 19. gadsimtā Smolandē, kur uzņēmuma dibinātājs pavadījis bērnību. Citās daļās ir interjera dizaina idejas un risinājumi no 1958. gada un pircēju interjera paraugi.

ikea_muzeum_0

IEKA pārdod ne tikai mēbeles
dom_ikea_boklok_0

IKEA un vēl viens zviedru uzņēmums, Skanska, kopā radīja BoKlok – koka un tērauda māju un dzīvokļu sēriju. Interjeri ir no 53 līdz 108 kvadrātmetru platībā. Tie ir košās krāsās, ar lieliem logiem. Virtuves un vannasistabas ir pilnībā iekārtotas. Šādu mājokļu cena ir, attiecīgi sākot ar 142 300 un 189 000 eiro. Tās var iegādāties Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Somijā, Vācijā un Apvienotajā Karalistē.

Kāzas un kāzu ballīte IKEA
wedding_online_ikea_0

Kopš 2015. gada IKEA piedāvā pakalpojumu “Kāzas tiešsaistē”. Aplikācija ļauj noorganozēt tiešsaistes kāzas. Cilvēki, kuru radi un draugi atrodas dažādās pasaules vietās, atzīst, ka tā ir ļot9i noderīga. Pāris izvēlas kāzu norises vietu, piemēram, pludmali, debesskrāpja jumtu, mežu vai pat kuģi. Viesi, kuriem jābūt Facebook profilam, ieslēdz datora kameras un pieslēdzas kāzu tiešraidei.
wedding_online_ikea_1_0

Kultūras atšķirībās balstīts bizness
ikea_katalogs

Jaunākais IKEA katalogs iznāk 32 valodās (33 digitālajā versijā).

Zīmola nosaukums ir saīsinājums
ikea1

IKEA nosaukumu veido dibinātāja vārda un uzvārda burtu salikums – Ingvar Kamprad (IK) – un zemnieku saimniecības un dzimtā ciemata pirmie burti – Elmtaryd un Agunnaryd (EA).

Eko katalogs
ikea3

IKEA katalogs ir izdevums par lielāko tirāžu pasaulē (vairāk nekā 300 lappuses, 211 eksemplāru), un tas ieguvis FSC sertifikātu, kas apliecina, ka tas 100% izgatavots no pārstrādājamiem materiāliem.

IKEA Austrumeiropā

Baltijas valstīs pagaidām ir tikai viens IKEA lielveikals – 2013.gadā to atklāja Viļņā. 2017. gada otrajā pusē jauns IKEA veikals vērs durvis arī Ļubļinā – tas būs jau devītais šī zīmola veikals Polijā.

Poļu lieta
varsava

Ņemot vērā veikalu skaitu, nav brīnums, ka IKEA ir otrais lielākais IKEA mēbeļu izplatītājs pēc Ķīnas (!). Aptuveni 20% tās veikalos pārdoto mēbeļu Polijā arī tiek ražotas. Poļu īpašie produkti ir cietkoksnes mēbeles un matrači.

Rūpes par vidi un dabu
CadbY5EWAAAbJPj

IKEA katalogus piemēro katra reģiona kultūrai un tradīcijām. Piemēram, poļu katalogos ir mēbeles tipiskajiem 25, 40, 60 kvadrātmetru dzīvokļiem. Savukārt Saūda Arābijai paredzētajā katalogā nav sieviešu attēlu (pēc šīs valsts likumiem ir aizliegts publicēt, piemēram, T-kreklos tērptu sieviešu attēlus).

Palīdzība bēgļiem
skladany_dom_ikea_0

IKEA ir radījis pirmās saliekamās mājas cilvēkiem, kas nāk no kara plosītām valstīm. Tās uzstādītas bēgļu nometnēs Eiropā, Etiopijā un Irākā. Katrs patvērums ir 17,5 kvadrātmetru liels, un tajā var uzturēties pieci cilvēki. Tajās ir pārsvarā IKEA mēbeles, saules paneļu energoapgāde un saules staru atstarojoša virsma, kas nodrošina siltumizolāciju naktī.

Atgriežot preci, nav jāuzrāda čeks

REUTERS
REUTERS

IKEA klientu kartes īpašniekiem, kuri to uzrāda pirkuma izdarīšanas brīdī, atdodot preci atpakaļ, nav jāuzrāda čeks.

Kafija par brīvu ne tikai tavā valstī
IKEA publicitātes foto

IKEA klientu kartes īpašnieki var izmantot dažādus bonusus: saņemt 15% atlaides virtuves mēbelēm, iedzert kafiju par brīvu IKEA restorānos un izmantot īpašās atlaides arī ārvalstīs. Katram kartes īpašniekam vietējās akcijas ir pieejamas jebkurā valstī, kur atrodas šī zīmola veikals. Tomēr darījumos ārvalstīs jāsaglabā čeks – var atšķirties nodokļu likumdošana.

Randiņu virtuve
kuchnia_spotkan_ikea_0

Vieta, kur tikties ģimenei un draugiem. Rezervējot tiešsaistē, ģimenes var paņemt līdzi ēdienus un dzērienus (arī alkoholiskos) un uz vietas pagatavot maltīti, piemēram, IKEA randiņu virtuvē Varšavā.

Bērnu par Ikea saukt nedrīkst!
Foto no IKEA arhīva

Kopš 1996. gada IKEA Zviedrijā ir reģistrēts vārds – tajā, piemēram, nevar nosaukt bērnu. Hmm, diez vai ir bijuši gribētāji?

Blekdogi Japānā
hotdogs

Lai atzīmētu desmito gadadienu kopš atvērts veikals Japānā, IKEA izgudroja oriģinālu uzkodu – melnu desiņu melnā maizītē jeb blekdogu. Krāsa nāk no ēdama melnā bambusa. Tiesa gan, šī “ fīča” bija pieejama tikai līdz 2016. gada beigām.

IKEA efekts
ikea4

Psiholoģiski IKEA filozofija saistīta ar “dari pats” pieeju. Mēbeles var salikt pats no gatavām detaļām pat bez papildu instrumentiem. Uzņēmums uzskata: iesaistoties kādas lietas tapšanas procesā no sākuma līdz beigām, piesaiste šim priekšmetam kļūst ciešāka un rodas enerģija turpināt mājokļa labiekārtošanu.