Virtuve ir viena no vietām, kur tiek pavadīts ļoti daudz – ieturētas brokastis, ēstas vakariņas, gatavots ēdiens un reizēm tieši virtuve ir vieta, kur notiek visinteresantākās sarunas, tāpēc šai telpai jābūt ne tikai funkcionālai un aprīkotai, bet arī vizuāli pievilcīgai un mājīgai. Dizaina mēbeļu salona “Nice Home” eksperte Sandra Garāne stāsta par jaunākajām tendencēm virtuves iekārtošanā, savukārt Latvijas sabiedrībā pazīstamas dāmas dalās pieredzē par to, kā viņas izvēlējušās iekārtot savu virtuvi.

Uzņēmējas Marikas Ģedertes virtuvē melnas sienas

Uzņēmēja, Starptautiskās Kosmetoloģijas koledžas valdes priekšsēdētāja Marika Ģederte stāsta: “Virtuve ir viena no svarīgākajām telpām mājā, kurā uzturos, bet daudz laika tur nepavadu, jo ikdienā daudz strādāju. Ļoti patīk gatavot, bet izvēlos receptes, kuras var pagatavot ātri. Tas prasa radošumu un zināšanas, funkcionāli izdomāt, lai mājās vienmēr ir tās sastāvdaļas un produkti, no kuriem pagatavot kādu ēdienu var arī citi ģimenes locekļi. Brīvdienās virtuvē pavadu vairāk laika – man patīk kanēļa, svaigas kafijas un kruasānu smarža. Brīvdienās tos vienmēr cepu. Kopumā gatavoju bieži, jo man mājās ir divi vīrieši – vīrs un dēls, kuram arī mācu gatavot un viņš to dara ar lielu aizrautību. Uzskatu, ka katram cilvēkam ir jāprot taisīt ēst, vismaz pamatlietas. Virtuve ir visas mājas centrālā vieta. Tai ir jābūt ērtai un funkcionālai – visām lietām ir jāatrodas savās vietās, lai tās var atrast ikviens, kurš gatavo. Kad pie mums atnāk ciemiņi, tie vienmēr uzturas un pļāpā virtuvē, jo laikam tur cilvēki jūtas visomulīgāk. Es priecājos, ka virtuve ir tik liela, lai visiem būtu ērti. Mana virtuve ir ļoti plaša un sienas ir melnas ar pelēku, kā turpinājums dzīvojamajai daļai, kura arī ir pelēkā krāsā. Darba virsmas ir baltas un melnas. Plašās telpās to var atļauties, bet mazās un tumšās – labāk izvēlēties gaišākus toņus. Katram noteikti ir savas krāsas, kuras patīk un uzlādē. Man tā ir pelēkā krāsa.”

L burta virtuves ar salu un pussalu

Dizaina mēbeļu eksperte Sandra Garāne piebilst, ka šī gada tendence ir atbrīvoties no jucekļa virtuvē. Tīrība un kārtība, slēgti skapīši, nevis atvērti plaukti un skapīši ar stikla durtiņām. Vēl viena no aktuālajām tendencēm virtuves iekārtojumā ir salas. Tās ir kļuvušas par būtisku virtuves daļu, kas, iespējams, ir viens no iemesliem, kādēļ māju īpašnieki mūsdienās dod priekšroku L veida virtuvēm ar salu vai pussalu.  Liela izmēra gaismas ķermeņi virs ēdamgalda vai virtuves salas kļūst par istabas fokusa punktiem.

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Uzņēmējas Zanes Driņķes virtuvē gaiši toņi un omulība

“Kādreiz virtuvē pavadīju katru vakaru, tagad sanāk retāk, bet man ir svarīgi ieturēt vakariņas kopā ar ģimeni katru vakaru. Jāatzīst, ka esmu gardēde, tāpat kā mana ģimene. Neraugoties uz to, ka bieži apmeklējam restorānus, ļoti augstu novērtējam mājās gatavotus ēdienus. Ikdienā par to rūpējas mans vīrs, jo es no darba atgriežos vēlu. Svētdienās gan neiztikt bez pašceptas maizes un kanēļa bulciņām, kā arī bez balta galdauta. Katru vakaru omulībai dedzinām arī sveces. Man patīk gan estētiskums, gan funkcionalitāte – to ievērojām arī iekārtojot virtuvi, kas ir apvienota ar viesistabu. Atceros, savulaik mūsu virtuvi pat fotografēja kādam dizaina žurnālam, tieši tās funkcionalitātes dēļ. Virtuve ir ļoti personalizēta, piemēram, darba galda virsmas veidotas tā, lai mana auguma cilvēkam pie tām būtu ērti darboties. Virtuves krāsās es izvēlējos gaišus toņus, pārsvarā smilšu krāsas un oranžus, lai tajā valdītu plašums un gaišums,” stāsta uzņēmēja, Biznesa augstskolas Turība dekāne Zane Driņķe.

Betons – uz virsmām, uz grīdas un pat uz skapīšiem

Mājīgums ikvienā virtuvē iet roku rokā ar kārtību un tīrību, tāpēc katras saimnieces sapnis ir viegli uzkopjama virtuve. Uzkopšanas darbus atvieglo jau pieminētie slēgtie skapīši, kuros neuzkrājas tik daudz putekļu, kā atvērtajos plauktos, bez tam liela nozīme ir arī darba virsmas izvēlei. Šobrīd virtuves virsmām iecienīts kļuvis kvarcs, kamēr dabīgais granīts turpina zaudēt popularitāti. Kvarcam populāri ir dabīgā marmora un granīta raksti. Virsmas mainīšana ir vislielākais un dārgākais jauninājums virtuvē. Spīdīgs kvarca virsmas pārklājums neprasa tik daudz pūļu uzkopšanā kā dabīgais granīts. Runājot par dažādām virsmām, jāmin arī tāda tendence kā betons – uz virsmām, sienām un grīdas. Šobrīd betonu vai betona imitāciju var likt arī uz skapīšu durtiņām. Vēl viens materiāls, par kuru nevajag aizmirst, ir flīzes – ar to formu, krāsām un rakstiem var izpausties pēc sirds patikas. Joprojām pie virtuves sienām aktuālas ir krāsainās marokāņu stila flīzes, vienkrāsainās metro flīzītes, bišu šūniņu formas flīzes, kvadrātveida porcelāna flīzes u.c.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Juristes Ievas Brantes virtuve kā persiks!

Savā pieredzē dalās arī juriste Ieva Brante: “Virtuve jau nav tikai telpa, kurā gatavo ēst, piemēram, mūsu mājās virtuve kalpo kā burziņu vieta, kur uzņem ciemiņus. Virtuves iekārtojums rosina domāt par pavasari, faktiski var teikt, ka virtuves iekārtojumu izvēlējāmies pēc noskaņojuma. Viss sākās ar flīzēm – persiku krāsā, kas papildinātas ar mazākām flīzēm – maigā salātzaļā tonī, rotātām ar ziedošām pienenēm. Virtuve sanākusi ļoti maiga – ar ziediem un taureņiem. Tāds pufīgs persiks, ko papildina salātzaļais tonis.”

Virtuvēm brīvību!

Runājot par virtuves iekārtošanu, jāuzsver, ka joprojām aktuālas un populāras ir atvērtā tipa virtuves – nojauktas sienas un virtuve, kas nav izolēta. Šāda virtuve ir piemērota gan neformālām vakariņām draugu lokā, gan ballītēm, gan lielām ģimenes vakariņām. Ja esat gatavi drosmīgākiem risinājumiem, varat atbrīvot virtuvi arī no ierastajiem skapīšiem, izvēloties integrētas, iebūvētas vai ar paneļiem noslēptas virtuves iekārtas. Sienu skapīšiem pazūdot no virtuvēm, aktuālas kļūst īpaši dziļas atvilktnes, kas atvieglo gatavošanu un uzglabāšanu. Turklāt paliek vairāk brīvas vietas traukiem, vāzēm un mākslas darbiem.

Foto: pixnio
Foto: pixnio