Kokteilis
Baudi

Karaliskās ambīcijas filmā “Favorīte”0

Publicitātes foto

“Oskaru” pasniegšanas vakaram tuvojoties, kinorepertuāru piedāvājums kļūst arvien blīvāks ar pagājušās sezonas visvairāk izceltajām, apbalvotajām vai vēl tikai nominētajām filmām. Grieķu režisora Jorga Lantima kostīmdrāma “Favorīte” un Alfonso Kuarona melnbaltā “Romu” nominēta “Oskariem” desmit kategorijās.

Ir vairāki pamatlikumi, kas darbojas kostīmdrāmu žanrā, un ir robežu jaucēji, pie kuriem pieskaitāms arī grieķu talants Jorgs Lantims. Viņa vien trešā pilnmetrāžas filma “Acu zobs” (2009) – savulaik izrādīta arī “Arsenālā” – plūca laurus Kannās, un skatītāji sadalījās divās nometnēs. Vieni uzslavēja režisora drosmi, otri riebumā no lielā ekrāna novērsās, taču skaidrs bija tas, ka vienaldzīgo nav un droši vien arī nebūs. Kā labāko filmu ārzemju valodā “Acu zobu” nominēja “Oskaram”, un režisors, kura kontā ir arī videoklipi un reklāmas, darbs eksperimentālajā teātrī un pieredze Atēnu olimpisko spēļu atklāšanas un noslēguma ceremoniju tapšanā, metās starptautiskajā vidē. Viņa piektā pilnmetrāžas filma “Omārs” (2015) – izrādīta Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā – triumfēja Kannās un par oriģinālscenāriju bija nominēta “Oskaram”, un tajā atklāta netāla nākotne un attiecības, kādas, iespējams, valdīs starp cilvēkiem. Aktierrindās pieaicinājis Kolinu Farelu, Reičelu Vaisu, Leu Seidū, Benu Višovu, Olīviju Kolmani un citus, viņš trāpīgi citē kino klasiķus – arī Bunjuelu –, absurdo stāstu paceļot kvalitātē, kas stāv pāri skatītāju pielabināšanai. To pašu režisors darīja arī ar šausmu trilleri “Svētā brieža nogalināšana” (2017., lomās Nikola Kidmena, Kolins Farels, Alīsija Silverstoune) un saņēma balvu Kannās par scenāriju.

“Favorītes” pirmizrādes spozme iekrita Venēcijai, un filma kļuvusi par vienu no visvairāk nominētajiem un apbalvotajiem šīs kino sezonas kinodarbiem. Amerikas Kino institūts to iekļāvis starp 2018. gada desmit labākajām filmām, tā izpelnījās piecas nominācijas “Zelta globusam” un nu desmit kategorijās “Favorīte” savu vārdu jau ierakstījusi “Oskaru” vēsturē, tostarp pretendējot uz labākās filmas, režisora, aktrises (Olīvija Kolmane), otrā plāna aktrišu (Emma Stouna un Reičela Vaisa), scenārija godu. Vēsturiskiem materiāliem piespēlējot milzu devu izdomas, improvizācijas un postmodernisma, Jorgs Lantims ļauj ieskatīties karalienes Annas dzīvē.

Zaudējusi 17 bērnus un regulāri piekāpjoties slimību priekšā, valsts vadīšanu jau sen Anna nodevusi ambiciozās Sāras rokās, taču, kad pilī ierodas Ebigeila, kura labi zina arī dzīves skarbo pusi, atklājas, ka viņa ir ne mazāk ambicioza, un triju sieviešu centieni noturēt rokās savu pasauli izvēršas par drāmu visām iesaistītajām. Amizantie ekskursiju loki valsts pārvaldē, brutāla izrēķināšanās ar konkurentiem, laikmeta gars un varoņu personīgās drāmas tvertas reālistiski barokālās noskaņās, un apzināta emocionālā patētika iet rokrokā ar režisora šobrīd “visnormālāko” kinodarbu, kas no jauna liks paskatīties uz britu kostīmfilmu veidošanu.

“Favorīte”/”The Favourite”

  • Lielbritānija, Īrija, ASV, 2018.
  • Režisors: Jorgs Lantims
  • Lomās: Olīvija Kolmane, Reičela Vaisa, Emma Stouna, Nikolass Holts, Džo Elvins
  • No 7. februāra “Kino Citadele”, “Splendid Palace” – tikai dažos seansos, filmu demonstrēs angļu valodā.

Filmas treileris:

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
14 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
7 stundas