Atzīta par vienu no pagājušā gada labākajām kinolentēm, Giljermo del Toro jaunākā filma “Ūdens forma” kandidē arī uz 13 “Oskariem”.

Jau Venēcijā bija skaidrs, ka Giljermo del Toro atkal radījis ko tādu, kas nepazudīs kino piedāvājumā. Šī kinogada balvu raža – “Oskaru” maratons arī sācies – to apliecina, “Ūdens formai” pasaules visprestižākajai balvai kandidējot 13 kategorijās. Pirms del Toro filmas šādu labvēlību no Kinoakadēmijas biedru puses izdevies iegūt deviņām filmām (to vidū ir arī filmas “Vējiem līdzi”, 1939, “Iemīlējies Šekspīrs”, 1997, un “Čikāga”, 2002), taču arī tās piekāpušās trim rekordistēm, kuru “Oskaru” nomināciju skaits nav pārspēts: Džozefa L. Mankeviča drāmai “Viss par Ievu” (1950), Džeimsa Kamerona “Titānikam” (1997) un Demjana Šazelles mūziklam “La La Land: Kalifornijas sapņi” (2016). “Ūdens forma” uz “Oskariem” kandidē šādās nominācijās: labākā filma, režisors, oriģinālscenārijs, aktrise (Sallija Hokinsa), otrā plāna aktieri (Ričards Dženkinss, Oktāvija Spensere), operators, mākslinieks, kostīmi, montāža, oriģinālmūzika, skaņa un skaņas montāža. “Zelta globusu” ceremonijā, kurā del Toro filma bija izvirzīta septiņās kategorijās, to apbalvoja vien par režiju un oriģinālmūziku, un “Zelta globusu” pieņemts uzskatīt par teju drošu vēstnesi “Oskara” iegūšanai.

Taču, pat ja “Ūdens forma” paliks bešā – divām filmām pieder rekords ar 11 tukšām nominācijām –, tās vieta ir ierakstīta vēsturē un, visticamāk, tuvākajā laikā Giljermo del Toro lentei radīsies ne viena vien līdziniece, vienā katlā metot romantisku stāstu, vēsturē nozīmīgu laika posmu, fantastikas elementus, nevainojamu vizuālo izpildījumu un skaidri nolasāmu vēstījumu, kurā labie ir labi, sliktie ir slikti, un nevienam nav šaubu, kuri ir kuri. Precīzāk runājot: 1962. gadā kādā Amerikas slēgtā laboratorijā apkopēja atklāj rūpīgi slēptu noslēpumu un iemīlas neparastā būtnē, un ar šo brīdi uz visiem laikiem mainās gan Elaizas, gan daudzu citu likteņi. Brīnumainais stāsts, kuru izrotājuši tik daudzi līdz podziņai nostrādāti otrā plāna varoņi, pielīdzināms sapnim, kurā vārdam ir otršķirīga loma, jo par tiem daudz efektīvāk strādā stereotipi, kurus Rietumu pasaulē pazīst jau gadu simtiem. Un, ja to izpildījums neslīgst banalitātēs, uz lielā ekrāna notiekošais kļūst par mākslas piedzīvojumu, kā tas izdevies Giljermo del Toro filmai “Ūdens forma”.

“Ūdens forma”/”The Shape of Water”
* ASV, 2017
* Režisors: Giljermo del Toro
* Lomās: Sallija Hokinsa, Ričards Dženkinss, Oktāvija Spensere, Dags Džounss, Maikls Šenons, Maikls Stūlbergs
* No 16. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Splendid Palace”

Filmas video rullītis: