Dziesmu un deju svētku nedēļā kinoteātros “K Suns”, “Kino Citadele”, “Cinamon” un “Multikino” skatāma plaša pašmāju kino programma.

Šobrīd repertuārā iekļautas astoņas filmas, kas tapušas ar Latvijas līdzdalību, un to vidū ir arī simtgades projekti: Ināras Kolmanes “Bille”, kuras skatītāju skaits jau pārsniedzis 40 tūkstošus, Kristīnes Želves “Mērijas ceļojums” – inscenējums, kas veidots pēc patiesiem notikumiem par Mēriju Grīnbergu, kura Otrā pasaules kara laikā izglāba Latvijas mākslas muzeja dārgumus, vecmeistara Ivara Selecka “Turpinājums”, kas ir vien pirmā daļa dokumentālam projektam par pieciem Latvijā dzimušiem bērniem, pie kuriem kinematogrāfisti atgriezīsies vēl dažas reizes, brāļu Laura un Raita Ābeļu “Baltu ciltis” un Madaras Dišleres “Paradīze `89” – režisores debija pilnmetrāžas žanrā, scenārijā izmantojot pašas pieredzēto. “Kino Citadele” skatāma arī Andreja Ēķa ļoti pieticīgi novērtētā komēdija “Blēži”, krietni pozitīvākas atsauksmes guvusī Oskara Rupenheita debija pilnmetrāžas kino “Kriminālās ekselences fonds”, kā arī Aigara Graubas vēsturiskais eposs “Nameja gredzens”. Īpašs piedāvājums ir svētku dalībniekiem – tie, kuri pie kases uzrādīs Dziesmu un deju svētku dalībnieka karti, saņems divu eiro atlaidi uz jebkuru filmu, kādu šobrīd demonstrē kinoteātris.

Kinoteātris “K Suns” šobrīd pilnībā veltīts Latvijas filmām, un tā repertuārā iekļautas astoņas lentes, no kurām tikai viena nav no milzīgā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” projekta. Arī šajā kinoteātrī skatāms K. Želves “Mērijas ceļojums”, I. Kolmanes “Bille”, M. Dišleres “Paradīze `89” un brāļu Ābeļu “Baltu ciltis”, kā arī I. Selecka “Turpinājums”. Latviešu kino piedāvājumu papildina Ilonas Brūveres filma “Ievainotais jātnieks”, kas atklāj Kārļa Zāles cīņu, kas rezultējās divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapos, un Askolda Saulīša dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”, kuras centrā ir latviešu pašapzināšanās procesa spilgtākā un traģiskākā parādība – latviešu strēlnieki. Savukārt 8. jūlijā plkst. 14.00 skatāma dokumentālā filma “Vārpa – apsolītā zeme”, kuras autori ir Bruno Aščuks, Marianna Auliciema un Brigita Tamuža. Tā vēsta par baptistiem, kas, bēgdami no “sarkanā pūķa” un smagajiem apstākļiem Latvijā, pirms 95 gadiem nonāca neskartajā mūža mežā Brazīlijā.

Dažas filmas (“Bille”, “Blēži”, “Baltu ciltis”, “Nameja gredzens”, “Kriminālās ekselences fonds”) skatāmas arī “Cinamon”, savukārt “Multikino” demonstrē “Blēžus”.

Filmas “Bille” treileris: